Laterna magika uvede novou inscenaci Cube

Laterna magika uvede novou inscenaci Cube

Laterna magika uvede novou inscenaci Cube

Soubor Laterny magiky přichází s novou experimentální taneční inscenací – Cube. Po třech uvedeních ve formě work in progress, kdy už se publikum mělo možnost s formou čerstvého projektu seznámit, se premiéra uskuteční 23. března 2017 na Nové scéně Národního divadla.

„Vycházíme z původního principu Laterny magiky, který spočívá ve velmi úzkém propojení filmového obrazu a živé akce. Cube využívá moderní vizuální prostředky, mapping, promítáme z několika projektorů na speciálně konstruovanou taneční plochu. Využíváme jazyka současného tance, jde o ryze vizuální a pohybový projekt,“ přibližuje inscenaci vedoucí souboru Laterny magiky Pavel Knolle, který stmelil tvůrčí tým jako režisér a je autorem scénografického řešení.
„Na projektu intenzivně pracujeme od dubna loňského roku. V ideové rovině se zrodil už před dvěma lety a máme za sebou spoustu peripetií. Cube by se nám nikdy nepodařilo realizovat bez podpory Mecenášského klubu ND i bez pomoci a důvěry mnoha dalších lidí,“ doplňuje Pavel Knolle.
Výtvarná kompozice vychází z motivu kostky – „cube“ – ve všech možných variantách, které nás obklopují: „Ať už jako geometrického objektu, z něhož lze transformacemi a rozkladem dojít k mnoha dalším tvarům, jako zábavné herní pomůcky či jako metafory paralelních životů, které žijeme společně, jeden vedle druhého, a občas se nám podaří i protnout,“ přibližuje dramaturg Jan Tošovský, s nímž tvůrci svou koncepci konzultovali. Pod inscenací jsou podepsáni choreografové David Stránský a Štěpán Pechar, hudebník a skladatel Jan Šikl a vizuální umělci Jan Hladil, František Pecháček a kameraman Marek Brožek. V Cube tančí Pavlína Červíčková, Zuzana Herényiová, Tereza Chábová, Eva Zápotocká, Libor Kettner, Alexandr Sadirov, Adam Sojka a Viktor Svidró.
Obrazy, z nichž je inscenace složena, jsou na sobě nezávislé. „Nevyprávíme jeden příběh a nikdy to nebyl ani náš cíl. Cube vznikl pod hlavičkou dlouhodobého projektu LaternaLAB, jehož cílem je hledat nové možnosti práce s Laternou magikou. Proto jsme se i my rozhodli ukázat v jednom večeru celý kaleidoskop takových možností. Jednou vyprávíme mikropříběh, jindy se zabýváme krásou formy, nebo vytváříme obrazy, které vyvolávají v divácích emoce,“ přibližuje David Stránský, na co se diváci mají připravit, až vyrazí na Novou scénu.
„Tvorba inscenace nám pomohla ujasnit si, co pro nás Laterna magika znamená jako divadlo,“ říká choreograf Štěpán Pechar, „Laterna magika není o tom, že tancujete nebo hrajete s projekcí za zády. To skutečně dnes už dělá každý druhý soubor nebo divadlo. Princip Laterny magiky je v tom, že jedna složka nemůže bez druhé existovat, komunikují spolu, vzájemně se ovlivňují. Je to divadlo, které návštěvníka vtahuje do hry tak, že přestává, a hlavně nestačí, vnímat, co je realita a co iluze. Laterna nepotřebuje používat interaktivní média, a přesto interaktivně působí. Jen je potřeba s ní zacházet jako se specifickým žánrem a právě ji neredukovat na divadlo s projekcí.“

Trailer zde.

Zdroj: Laterna magika

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: