Letní Letná slaví a zve do oázy nového cirkusu uprostřed hektického velkoměsta

Letní Letná slaví a zve do oázy nového cirkusu uprostřed hektického velkoměsta

Letní Letná slaví a zve do oázy nového cirkusu uprostřed hektického velkoměsta

Festival Letní Letná slaví patnáctileté výročí. Během té doby se stal nedílnou součástí nejen české, ale i evropské kulturní mapy. Od samého počátku představuje festival českému publiku zahraniční soubory, podporuje a pomáhá rozvíjet domácí scénu a řadě domácích souborů pomohl otevřít pomyslné dveře do „šapitó“ celého světa. „Když jsme začínali, upřímně jsem věřil, že nový cirkus je nádherný, svobodomyslný, romantický, kreativní a vzrušující. Věřil jsem, že má budoucnost a že má smysl o tom přesvědčovat širší publikum. A mé přesvědčení stále trvá!,“ konstatuje Jiří Turek, ředitel a zakladatel Letní Letné. V průběhu patnácti let uvedl festival na 1500 přestavení, které vidělo více než 320 000 diváků. Zavzpomínat bude možné i na výstavě fotografií, která bude k vidění v areálu. 15. ročník mezinárodního festivalu Letní Letná proběhne od 15. srpna do 2. září 2018 v Letenských sadech.

Jubilejní ročník slavnostně odstartuje příští středu 15. srpna velkolepý narozeninový open air. Více než 30 artistů, klaunů, tanečníků a muzikantů z České republiky i ze zahraničí pod vedením amerického režiséra Daniela Gulka předvede své schopnosti v představení, které vzniklo speciálně pro tuto příležitost. Nese název De Nova Stella, neboli nová hvězda, a je inspirováno dílem astronoma Tycha de Brahe. Představení bude uvedeno dvakrát, ve středu 15. a ve čtvrtek 16. srpna, vstup je zdarma.
Během více než dvou týdnů čeká na návštěvníky program plný světových souborů
i domácích umělců. Představí se Baro d´Evel Cirk Cie a jejich představení Bestias. Tanečníci, zkušení akrobaté, hudebníci a spolu s nimi hrdí koně, rozpustilé andulky
i zlomyslná vrána vás vtáhnou do svého světa. Adrenalinoví dobrodruzi Cirque Inextremiste dostojí svému jménu a přivezou show, z níž bude běhat mráz po zádech. S čerstvou novinkou přijede francouzský soubor Akoreacro. Ve svém představení Dans ton cœur vypráví příběh a umně propojuje akrobacii s notnou dávkou humoru. Bêtes de foire - petit theatre de gestes v rodinném šapitó před očima diváků oživuje svět kočovného cirkusu. S jemností a přirozeností kombinuje klaunskou komiku, žonglování, kouzla i loutky.
Diváci se mohou těšit i na řadu premiér. Losers Cirque Company uvedou zbrusu nové představení Vzduchem, jež je inspirované knihou Jonathan Livingston Racek. Vít Neznal & kol. pro změnu se svou premiérou Nesnesitelná tekutost bytí zamíří pod vodní hladinu. Divadlo Bolka Polívky přiveze klaunérii Letem sokolím, na jejíž přípravu principál divadla osobně dohlédl a z níž vyplyne, že lhát se nemá, ani když víte, že máte pravdu. Bratři v tricku spojí své síly s Holektivem a představí společnou mysliveckou romanci plnou cirkusových trofejí s názvem Lov. Dále se představí VOSTO5, Squadra Sua, Cink Cink Cirk, Collective Momentum a další. Více informací na www.letniletna.cz.
V rámci Letní Letné proběhne letos mezinárodní konference Circus and Its Others II., která se koná od 27. do 29. srpna v divadle DISK. Konference, jejímž hlavním pořadatelem je CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus, se soustředí zejména na problematiku „podoby a proměny“ současné (novo)cirkusové praxe.

Inscenace Bestias je založená na tenké hranici mezi lidmi a zvířaty, na zvířeti v nás, na inteligenci a emocích, kterých jsou zvířata schopná, na křehkých poutech vzájemného respektu a něhy. V představení, které vypadá jako živý sen plný koní, ptáků, tanečníků, akrobatů a hudebníků, se před našima očima pomalu splétá tenounké vlákno příběhu. Baro d´Evel pod vedením dvojice Camille Decourtyová a Blaï Mateu Trias rozehrává představení, které je skutečnou poctou divadlu a (novo)cirkusovému umění.
Akrobati z Cirque Inextremiste, které návštěvníci Letní Letné dobře znají z jejich posledního představení Extrêmités, se vrací a ve své novince Extension jsou extrémnější než kdy dříve. Rémi tentokrát své kolečkové křeslo vymění za bagr a jako když si Ironman oblékne svůj „superoblek“, stane se tento stroj jeho součástí, dodává mu neskutečnou sílu a překvapující přesnost.
Se zbrusu novým představením Dans ton cœur, které mělo nyní evropskou premiéru v Antwerpách, přijede za letenským publikem francouzský soubor Akoreacro. Ten se Pražanům naposledy představil před třemi lety na Lední Letné. Tentokrát uvedou čerstvou novinku, ve které akrobacii opět umně kombinují s notnou dávkou humoru a nechybí ani živá hudba, jež je nedílnou součástí jejich novocirkusových příběhů. „V cirkusu hledáme zbytky lidového umění, na které jsme na scénách s pozlátkem už zapomněli. Sníme o kulaté scéně připomínající antickou arénu. Sníme o pouťové oslavě plné veselí, které v nás pohled na šapitó okamžitě vyvolává,“ zve na své nové představení Jeff Pyka z Akoreacro.
Ze země galského kohouta pochází i soubor Bêtes de foire - petit theatre de gestes, který
v rodinném šapitó před očima diváků oživuje svět kočovného cirkusu. Jejich malý cirkus je velkým monumentem poezie a kreativity. Laurent Cabrol a Elsa De Witte et Sokha se svým představením Bêtes de foire stvořili místo, kde je možné snít, zasmát se a obdivovat.

Přehlídka českého nového cirkusu
Ansámbl Losers Cirque Company připravil pro letošní Letní Letnou premiéru projektu Vzduchem na motivy knihy Jonathan Livingston Racek. V představení s nečekanou pointou sledujeme postavu, která našla radost a vášeň pro let, jež jí dovoluje jít do všeho po hlavě a posouvat hranice.
Vít Neznal & kol. uvede hned dvojici představní. Premiéru inscenace Nesnesitelná tekutost bytí, ve kterém téma věčné nejistoty a tekuté modernity bude hledat, definovat a přelévat
v obrovském akváriu, budou mít možnost diváci vidět na vedlejší scéně Letní Letné, která bude v letošním roce na Jatkách78. Představení Chyba bude pak k vidění tradičné ve festivalovém areálu na Letné.
V klaunérii Divadla Bolka Polívky Letem sokolím jde o podivuhodném přátelství dvou klaunů, náčelníka župy Břéti a jejího jediného aktivního člena Čeňka, kteří se ve staré sokolovně urputně snaží připravit na Všesokolský slet. Bratři v tricku se na Letní Letné představí třikrát. V rámci open air uvedou svou inscenaci Běžkařská odysea a v Českém stanu uspořádají Funus, pohřební koktejl černé grotesky a poetických obrazů namíchaný pomocí cirkusových disciplín. Do třetice všeho dobrého spojí pak své síly se souborem Holektiv a společně uspořádají Lov.
Dvě holé židle a fyzický dialog na pozadí lidských vztahů, to je Bibi2 česko-italského dua Circo Frico. Skupina Feel the Universe Circus Company bude zkoumat nejednoznačný fenomén spolupráce v závislosti na jejím směřování a cíli v představení s názvem Collaboration/Kolaborace. Soubor Cie Pieds Perchés předvede v pražské premiéře akrobatické představení Mezi řečí, svéráznou komedii na laně o WhatsAppu nebo Instagramu, která na pomezí nového cirkusu a pohybového divadla zkoumá vše, co si v 21. století na dálku (ne)říkáme. Collective Momentum divákům ukáže Pokoj plný touhy, obav, vzpomínek, snů a v neposlední řadě závěsné akrobacie. Víťa Marčík uvede představení Robinson Crusoe, které vzniklo na motivy stejnojmenného románu Daniela Defoe.

Nový cirkus pod letní oblohou
I v letošním roce chystají organizátoři několik „pouličních“ představení. Chybět nebude VOSTO5 a jejich Stand'artní kabaret. Letos na Letné představí i osudový příběh nejúspěšnějšího českého lyžaře Bohumila Hanče a jeho přítele Václava Vrbaty v loutkohereckém pozdravu s názvem Slzy ošlehaných mužů. Squdra Sua uvede své divadelní představení na způsob grotesky marinované v klauniádě s názvem Happy hour. Cink Cink Cirk v představení s názvem Dukto oslaví léto, odlišnost a šílenství. Studenti CIRQUEONu pod uměleckým vedením Stéphanie N'Duhirahe a Cécile da Costa se představí jako Cirquonauti.

Tři tematické festivalové večery
Stejně jako v předchozích letech připravili organizátoři pro návštěvníky komponovaný program zaměřený na nastupující generaci novocirkusových artistů s názvem Cirksession (27.8.). O den dříve se uskuteční  žonglérský večer (26.8.), na kterém vybraní hosté předvedou žonglérská čísla, která publikum přesvědčí o tom, že žonglování je svébytný umělecký směr a nejen klaunské klišé. Do třetice bude večer patřit pantomimě (16.8.). Jak profesionálové, tak nastupující mladá krev, představí své krátké výstupy na téma 100 let republiky.

Letní Letná dětem
Program je připraven tradičně také pro děti, představení začínají vždy od 11:00, 14:00, 15:30 a 17:00 a vystřídají se takřka všechny české soubory a umělci, pracující s malými diváky. Jmenujme namátkou Václava Strassera, Divadlo Víti Marčíka, Divadlo KAKÁ, LokVar, Divadlo Tondy Novotného, Bratry v tricku či Loutky bez hranic. Chybět nebudou ani oblíbené dílničky, Bibliobus Oskar a další doprovodný program. Malé i velké návštěvníky potěší interaktivní instalace Guixot de 8. Guixot de 8 je prvním katalánským (pravděpodobně i celosvětovým) souborem, který mění interaktivní instalace na pouliční představení a to prostřednictvím „hraček” vytvořených Joan Rovirou z materiálů ze sběrných dvorů. „Hračky” tak přetváří ulici v hravý prostor pro návštěvníky jakéhokoliv věku i zručnosti.

Zdroj: SMART Communication s.r.o.

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: