Malá inventura v regionech letos v Jihlavě, Karlových Varech a Českých Budějovicích

Jihlava, České Budějovice a Karlovy Vary se připravují na festival Malá inventura, který se uskuteční v omezeném rozsahu od 1. do 17. října 2020. Každé ze tří měst divákům představí výběr představení nového divadla i inspirativní počiny aktérů s vazbou na kulturní scénu v daném městě. Termínově první z festivalů nového divadla v regionech, Malá inventura v Jičíně, se bohužel z důvodu omezení vyplývajících z opatření spojenými s pandemií COVID-19 tento rok neuskuteční.

Malá inventura v regionech letos v Jihlavě, Karlových Varech a Českých Budějovicích

Malá inventura v regionech letos v Jihlavě, Karlových Varech a Českých Budějovicích

Jihlava / 1 – 4. 10. 2020 / www.diod.cz
Letošní Malá inventura začíná v Jihlavě. „Díky Malé inventuře můžeme našim pravidelným divákům nabídnout to nejzajímavější, co se na dnešní české divadelní scéně odehrává. Během jediného víkendu se divákům představí taneční divadlo, poetická férie nebo inscenace pro celou rodinu. Nové divadlo tak může v DIODu zasáhnout široké publikum, které by si k těmto počinům mimo festival hledalo cestu jen velmi obtížně.” říká vedoucí produkce v jihlavském DIODu Přemysl Martinek.

Přehlídku nového divadla v jihlavském DIODu zahájí představení Iluzionista od Wariot Ideal. Opera, western, balet i horror. Nenapravitelný milovník divadla a notorický amatér předvádí během jednoho večera vše, co by chtěl každý znalec scénických umění vidět.

V pátek DIOD rozezní populární táborské duo Kalle, držitelé ceny Anděl a nominovaní na ceny Apollo a Vinyla.

V sobotu diváky čeká „jedna velká báseň na jevišti“, jak tvrdí sami tvůrci projektu na pomezí fyzického divadla, performance a slampoetry Words of Apology. Divadelní uskupení Ufftenživot nevystupuje v Jihlavě poprvé, tentokrát s inscenací, ve která je hledáním sama sebe ve světě, který „vrní, pípá, vibruje a zahlcuje“, jak dodávají.

Festival zakončí nedělní představení pro děti a jejich rodiče. Těšit se mohou na loutkovou pohádku o medvědovi, který putuje lesem a hledá vhodné místo k bydlení Kde budeme bydlet? od uskupení tvůrců vi.TVOR.

Kalovy Vary / 7. – 10. 2020 / www.vzbudmevary.cz

Malá inventura letos vůbec poprvé zamíří do Karlových Varů. Spolek Vzbuďme Vary, který budí od roku 2015 karlovarskou kulturu z letargie a podporuje odvahu ke kreativitě a aktivismu si k premiéře Malé inventury připravil velmi zajímavý program.

„Mám radost, že pro první ročník v Karlových Varech se podařilo domluvit spolupráci s těmi nejzajímavějšími hráči zdejšího kulturního prostoru. Festival se uskuteční v Komorní scéně "U" Divadla Dagmar, v domovské scéně Divadelního studia D3 - divadle Husovka, v Galerii a Kinu Drahomíra i v design galerii SUPERMARKET wc.“ říká předsedkyně a dramaturgyně spolku Vzbuďme Vary Tereza Dvořáková.

První ročník Malé inventury v Karlových Varech 7. října zahájí surrealistický kabaret karlovarského divadla Divadlo bez Dirky s představením Jedna, dva tři, čtyři, 50, 60. Následující den pokračuje scénickým čtením divadelní hry o klukovi, který vzhlížel ke hvězdám Nad rozlitou mléčnou dráhou od Davida Košťáka.


V pátek 9. října proběhne Hravé odpoledne s Marianou Tutschovou, která diváky provede světem slovních hříček, fantazie a ilustrace. Večer bude patřit divadlu Anička a letadýlko a jeho Small Talk. Divadlo, které již více než 15 patnáct let proplouvá žánry činoherního, loutkového, předmětového a hudebního divadla předvede devět aktovek, které odkrývají nečekané vrtochy osudu a divák se ocitá na tobogánu hereckých výkonů a autorských písní.

V sobotu, 10. října se diváci dostanou až za polární kruh společně s Československými klacky a jejich představením Nejmenší ze Sámů. Loutkové představení o životě v drsném, ale kouzelném kraji Sámů je určeno pro děti. V sobotu také diváci mohou navštívit Tvůrčí kavárenskou dílnu s Pavlínou Vargovou. Malou inventuru v Karlových Varech završí večer korejské zenové poezie Prázdné hory jsou plné větru a deště s Leonem Havlíčkem a Jitkou Čechovou.

České Budějovice / 15. - 17. 10. / www.kredance.cz
Poslední letošní zastávkou festivalu Malá inventura jsou České Budějovice. Po roce se Malá inventura opět vrací do nového prostoru VÝMĚNÍK1, který byl právě v rámci loňského ročníku slavnostně otevřen. VÝMĚNÍK1 již rok slouží pro prezentaci divadelních představení, rezidenční pobyty umělců, pohybové kurzy, workshopy a jiné akce.

Pro diváky jihomoravského kraje budou připraveny dvě představení. Performance Cult of Busy od nezávislé performativní skupiny T.I.T.S., která reflektuje prostřednictvím fyzického divadla naší nově osvojenou potřebu být neustále zaneprázdněn. Představení o kultu zaneprázdněnosti mohou návštěvníci zhlédnout ve čtvrtek 15. října.

Poslední den se diváci stanou účastníky smyslového dobrodružství. Nitish Jain & kolektiv prostřednictvím taktilních předmětů, vůní, zvuků a především fantazie představí intimní multisenzorické představení Lžička pod nos. Senzorické představení zkoumá péči a něhu skrze obyčejné příběhy inspirované mateřskými postavami z Erbenovy Kytice.

Kompletní program festivalu a další informace na www.malainventura.cz.

Zdroj: Nová síť

Témata článku

Nová síť

Multižánrové

Malá inventura

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: