Markéta Vacovská a Alexandra Macháčová připravují společný projekt

Markéta Vacovská a Alexandra Macháčová připravují společný projekt

Markéta Vacovská a Alexandra Macháčová připravují společný projekt

Přípravy taneční inscenace I CERTAINLY EXIST/Spot the difference Markéty Vacovské a Alexandry Macháčové vrcholí. Světová premiéra se uskuteční 25. a 26. listopadu 2015 v prostoru Papírny Plzeň. Inscenace navazuje na předchozí spolupráci Markéty Vacovské a Studia DAMÚZA na projektu One Step Before the Fall.
Autorská tanečně – hudební inscenace Markéty Vacovské a Alexandry Macháčové s názvem I CERTAINLY EXIST/Spot The Difference se věnuje tématu vlastní identity jedince na příběhu dvou jednovaječných dvojčat.  „Někdy si přejete být s někým dohromady a říkat my, někdy Vás to irituje a přejete si vystupovat pouze sami za sebe. Nejlepší předlohou pro přemítání o takových pocitech se nám staly Vlasta s Jitkou, identická dvojčata. Použitím herního termínu ,Spot The Difference - Hledej rozdíly‘ nabízíme prostor pro hledání rozdílů i podobností a klademe si otázku – co znamená celoživotní soužití s druhou bytostí, “ doplňuje režisérka představení Alexandra Macháčová.
„Kromě taneční složky, je velmi významnou součástí inscenace také živé vystoupení slovenského kytaristy a skladatele Davida Kollara, světové špičky mezi progresivně rockovými i ambientními muzikanty a italského trumpetisty Paola Raineriho, který kombinuje skandinávské nu-jazzové vlivy s psychedelickým rockem a experimentálními improvizacemi,“ říkají autorky.
Kdybych chtěla skrze tanec dojít k extázi, určitě bych si k tomu pustila Davidovu hudbu. Svým pojetím hudby dokáže vytvářet široké emoční plochy, různé atmosféry, nekonečné beaty, zvuky, ruchy, které se vymykají veškerým hudebním cliché,“ vysvětluje svůj vztah k Davidově hudbě Markéta Vacovská.
Scénu vytvořila Petra Vlachynská a lightdesign Martin Špetlík. „S Markétou jsme spolupracovali na několika projektech, a co jsem mohla vypozorovat je, že Markéta nezná fyzický limit. To, jakým způsobem fyzicky ,mluví‘ na jevišti je pro mě jako realita přepasírovaná přes jiný časoprostor. Je to přesné, sdělné a opravdové, procezené extází i katarzí,“ popisuje scénografka Petra Vlachynská.
Inscenace je také doplněna o projekce. Na přípravách se aktivně podílejí studenti Západočeské univerzity v Plzni, konkrétně Nela Matoušková a Jakub Lampír z oboru Intermédia na Fakultě Designu a Umění Ladislava Sutnara.

Zdroj: Studio DAMÚZA

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: