Mezinárodní baletní galakoncert v Ostravě již popáté

Mezinárodní baletní galakoncert v Ostravě již popáté

Mezinárodní baletní galakoncert v Ostravě již popáté

Baletní galakoncert s mezinárodní účastí zve na svůj již pátý ročník dne 28. února 2018 do Divadla Antonína Dvořáka v Ostravě. Hosty budou tanečníci zahraničních národních divadel z Jižní Koreje, Německa a Francie. Českou republiku budou reprezentovat hosté z Baletu Národního divadla, soubor Dekkadancers a domácí balet Národního divadla moravskoslezského.

Ostravskému publiku se představí Evelina Godunova, laureátka zlaté medaile a zvláštní ceny na XIII. Mezinárodní baletní soutěži v Moskvě (2017). Její partner Jevgenij Khissamutdinov je sólistou Universal Ballet v Soulu v Jižní Koreji. Oba ztvární pas de deux z baletu Giselle v choreografii Jeana Coralliho a Julese Perrota a duet z moderní inscenace Carmen v choreografii lotyšské choreografky Milany Komarové.
Hosté z německého souboru Dortmund Ballet Ida Kallanvaara a Giacomo Altovino se představí v duetu z baletu Hora na hudbu Ady Miley. Rumunský choreograf Edward Clug vytvořil toto dílo pro dortmundský soubor a získal za ně prestižní ocenění – Cenu Benois de la danse 2017. „Fragment z inscenace Alice na motivy příběhu Alenka v říši divů v choreografii Maura Bigonzettiho za hudebního doprovodu italského tria Antongiulio Galeandro & Enza Pagliara Assurd z alba Alice je další ochutnávkou z repertoáru Dortmund Ballet,“ uvádí šéfka baletu Lenka Dřímalová. Píseň skupiny Beatles With a Little Help from My Friends, kterou napsali John Lennon a Paul McCartney v roce 1967, inspirovala domácího čínského choreografa Dortmund Ballet Xin Peng Wanga.
Dmitrij Semjonov
se svou partnerkou první demisólistkou Staatsballett Berlin Marinou Kanno, se poprvé představí ostravskému publiku fragmentem z choreografie Multiplicity. Forms of Silence and Emptiness. „Pro Nacha Duata, světoznámého choreografa španělského původu a současného uměleckého šéfa Berlínského státního baletu, je Multiplicity stěžejním kusem v jeho dosavadní tvorbě. Dílo vytvořil ve Výmaru u příležitosti Evropského města kultury 1999. Za poněkud filozofickým názvem se skrývá hold výjimečnému skladateli Johannu Sebastianu Bachovi. Z inscenace uvedeme fragment pod názvem Cello a roli Cellisty ztvární Dmitrij Semjonov. Mezi jeho taneční partnerky patří světové primabaleríny jako například Světlana Zacharovová, jeho sestra Polina Semjonová, Ulyana Lopatkina,“ pokračuje šéfka ostravského baletu.
K zahraničním hostům galakoncertu budou dále patřit Julie Asie a Marco Vesprini, členové francouzského souboru Compagnia Julien Lestel z Marseille, kteří se představí v choreografiích Juliena Lestela.
První sólisté Baletu Národního divadla v Praze Alina Nanu a Michal Štípa ztvární pas de deux z inscenace Louskáček – Vánoční příběh v choreografii Youriho Vámose a duet Rusko z choreografie Rain Radua Poklitarua, který je součástí inscenace Vertigo.
Hosty únorového baletního galakoncertu budou letos také členové baletního souboru ND v Praze sdružení v autorském seskupení Dekkadancers. Vedle choreografie Štěpána Pechara První sníh nebude chybět ani taneční karikatura slavného Kyliánova díla Petite corde v choreografii Marka Svobodníka.
Soubor baletu NDM představí kromě ukázek ze stávajícího repertoáru i několik „ochutnávek“ z připravované premiéry Dona Quijota v choreografii Michala Štípy podle Petipy a Gorského. „Tento ročník baletního gala bude pro mě jiný především tím, že diváci zhlédnou část mé choreografie z připravovaného baletu Don Quijote. A zároveň mě mohou vidět jako tanečníka. Myslím si, že je velmi důležité zařadit do programu divadla tyto projekty, protože diváci můžou vidět práci nejen českých tanečníků, ale i zahraničních, což je určitě velmi důležité,“ dodává Michal Štípa.

Zdroj: Národní divadlo moravskoslezské

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: