Mezinárodní baletní soutěž 2018

Mezinárodní baletní soutěž 2018

Mezinárodní baletní soutěž 2018

Ve dnech od 6. do 9. prosince 2018  se v Novém divadle v Plzni odehraje šestý ročník Mezinárodní baletní soutěže. Interpretační soutěže jsou důležité pro umělecký a profesní rozvoj  tanečníků. Návazně pak dávají možnost výměnných učebních pobytů a stáží, účasti na galakoncertech, nabídky do angažmá u nás i v zahraničí a pozvání na světové soutěže. „Většina z laureátů předchozích baletních soutěží se stala oporami našich baletních souborů, jiní šířili a šíří slávu československého baletu ve světě a někteří se po významné taneční kariéře stali choreografickými či šéfovskými osobnostmi,“ dodává Zdeněk Prokeš, předseda Tanečního sdružení ČR.

Posledního ročníku Mezinárodní baletní soutěže v roce 2015 v Plzni se zúčastnilo 73 soutěžících z řad profesionálních tanečníků a posluchačů odborných tanečních škol. Letos je předpokládán stejný počet účastníků z Česka, Slovenska, Německa, Maďarska, Polska, Ukrajiny, Itálie, Řecka, Francie, Španělska, Ruska, Japonska a Nového Zélandu.

Výkony soutěžících bude hodnotit pětičlenná mezinárodní odborná porota v následujícím složení:

předseda poroty Ivan Liška – Umělecký ředitel Bavorského Junior Ballett Mnichov,
předseda Nadace Heinze Bosla, Cyrille Atanassoff – první sólista a profesor pařížské  Opery
Ingrid Němečková – hlavní baletní mistryně Finského národního baletu
Tereza Podařilová – baletní mistryně baletu Národního divadla Praha
Lukáš Slavický – šéf baletu Jihočeského divadla v Českých Budějovicích.

Letošní ročník interpretační soutěže, který se bude konat pod záštitou Ministra kultury Antonína Staňka a Primátora Města Plzně Martina Baxy, pořádá Taneční sdružení České republiky ve spolupráci s Divadlem J.K. Tyla za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Města Plzně, Plzeňského kraje, Nadace Český literární fond, Muzea Montanelli, firmy Grishko a dalších soukromých subjektů.

Zdroj: Taneční sdružení ČR

Témata článku

Divadlo J. K. Tyla

Plzeň

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: