Mezinárodní den tance již tuto sobotu

29. duben je Mezinárodní den tance a jeho oslavy budou probíhat i na mnoha místech České republiky. Na taneční mapě, kterou připravil koordinátor akce, profesní taneční organizace Vize tance, zjistíte, kde všude oslavy probíhají. Kromě Prahy a Brna se bude tančit např. v Olomouci, Plzni, Liberci, Blatné, Hranici, Kopřivnici, Prostějově, Litoměřicích, Mostě, Žamberku, Opavě nebo Valašském Meziříčí. Více na www.danceday.cz.

Praha se roztančí hned na několika místech. Na náměstí Václava Havla – piazzettě Národního divadla bude probíhat od 14:00 Mezinárodní den tance s Českou televizí. V Holešovicích před Výstavištěm začne program v 15:00 a bude zahrnovat řadu tanečních ukázek a představení. Přednáška a workshop pořádaný Duncan Centre proběhne ve Studiu Alta od 13:00 hodin. Ve Vnitrobloku můžete mimo jiné zhlédnout taneční film, před Veletržním palácem si zatančit swing v rámci otevřené lekce. Ve 20:00 začne představení Jany Vrány Resolution v Experimentálním prostoru NoD.
Z dalšího programu to bude společná prezentace tanečních oborů ZUŠ a tanečních skupin celého Zlínského kraje ve Valašském Meziříčí. Pokud se chcete Mezinárodního dne tance aktivně účastnit, můžete se připojit k jednomu z mnoha flashmobů, které se budou v České republice tančit (kde všude vám opět prozradí taneční mapa). Choreografii flashmobu připravil choreograf a pedagog Jan Kodet spolu se svým kolegou, kterým je Matthias Deneux, sólista Baletu Národního divadla. Instruktážní video zde. Oslavy v Praze budou na náměstí Václava Havla moderovat Anna Polívková a Michal Kurtiš a píseň skupiny Mydy Rabycad Just Dance, na kterou se letošní flashmob tančí, zde skupina zahraje živě.
K Mezinárodnímu dni tance tradičně vydává Mezinárodní divadelní ústav poselství formulované významnou taneční osobností. Letos tanečníky a milovníky tance po celém světě oslovuje svými myšlenkami americká choreografka, tanečnice a inovátorka Trisha Brown. Trisha Brown bohužel zesnula 18. března 2017. Text prohlášení z jejích písemností sestavila její blízká spolupracovnice Susan Rosenberg.
„Tanečnicí jsem se stala proto, že jsem toužila létat. Dojímala mě dokonalost zemské přitažlivosti. V mých tancích není žádný skrytý smysl. Jsou duchovním cvičením v tělesné podobě. Tanec komunikuje a rozšiřuje univerzální jazyk, plodí radost, krásu a pokrok v lidském vědění. Tanec je kreativita… stále nová… kreativita myšlení, příprav, provedení a prezentace. Naše těla jsou nástroji výrazu, nikoliv médiem reprezentace. Tento pohled osvobozuje naši tvořivost, což je ta nejpodstatnější lekce a dar umělecké činnosti. Život umělce nekončí s věkem, jak se domnívají někteří kritici. Tanec tvoří lidé, lidé a myšlenky. Coby publikum si můžete tvůrčí impuls vzít s sebou domů a využít jej ve svém každodenním životě.“

Zdroj: MDT

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: