Mezinárodní festival Cirkopolis představí nový rozměr novocirkusových technik

Mezinárodní festival Cirkopolis představí nový rozměr novocirkusových technik

Mezinárodní festival Cirkopolis představí nový rozměr novocirkusových technik

Na pražském festivalu Cirkopolis zahraniční i čeští performeři předvedou, kam až lze posouvat fyzické i mentální hranice člověka. Pátý ročník mezinárodního festivalu zaměřeného na nový cirkus a jeho přesahy do ostatních uměleckých žánrů se letos odehraje na scéně divadla Ponec a Paláce Akropolis, který akci pořádá společně s CIRQUEON-Centrum pro nový cirkus. Umělecký cyklus startuje v sobotu 11. února a potrvá do 17. února 2018.

Akrobat a žonglér Hisashi Watanabe z Japonska, akrobatické duo Circus Katoen z Nizozemska a Belgie nebo multižánrový umělec Jonathan Guichard vystoupí v první půlce února na pražských scénách. „Dramaturgicky se opět vydáváme na pomezí žánrů živého umění a nového cirkusu. Cirkus a choreografické dílo, cirkus a performance, cirkus a sound design. Přivážíme ojedinělé osobnosti i mladé tvůrce a jsem moc rád, že ne pouze z Mekky nového cirkusu z Francie, ale také z Německa, Holandska a z dalekého Japonska, “ říká Petr Boháč, divadelní dramaturg Paláce Akropolis.
Jako první ze zahraničních interpretů předstoupí před publikum v Paláci Akropolis Stefan Sing s projektem Entropía. Z 99 bílých míčků staví náhodné figury, které skrývají vlastní význam a krásu, aby vzápětí mohly zaniknout. Další interpret Rémi Luchez představí pouze za pomoci lana a čtyř kusů dřeva nový přístup k akrobatickému divadlu. „Rémi je pro mne dramaturgickým úlovkem roku 2018. Šest let jsem se ho snažila do Prahy pozvat a jsem ráda, že konečně naše pozvání přijal. Jeho něžná manipulace s divákem a charakter, který přivádí na jeviště, pobaví a uchvátí zároveň. Nečekejte velkolepou cirkusovou show, ale intimní obrovský zážitek,“ Šárka Maršíková, ředitelka CIRQUEONu.
V druhé polovině festivalu se českému publiku představí Hisashi Watanabe z Japonska. „Hisashi působí v Evropě jako zjevení. Jeho nadlidské fyzické výkony, které s lehkostí a unikátní japonskou estetikou přináší nejen v představení Inverted tree na diváky, jsou skutečným zážitkem,“ dodávají organizátoři.
Ve hře mladého uměleckého dua Circus Katoen zase hraje zásadní roli hmotnost, a tak za pomoci 18 těžkých pytlů zkoumají aspekty fyzické práce a toho, co se dá „unést“ v každém slova smyslu. Jsou nejmladšími interprety festivalu, ale již zaujali porotu CircusNext. Dále na festivalu vystoupí Cie H.M.G propojující v představení 3D tanec s akrobacií a zvukovými experimenty.
Notnou dávkou černého humoru festival obohatí také čeští Bratři v tricku, jejichž představení Funus je součástí programu na Jatkách78. K zamyšlení nad chybami diváky dovede nejnovější hra Víta Nezvala s názvem Chyba. „Představení čtveřice performerů velice silně zarezonovalo mezi odbornou veřejností. Do dramaturgie festivalu zapadá především svojí mezižánrovostí. Nebojí se improvizací a všech ,chyb‘, které mohou nastat,“ vysvětlují organizátoři.
Závěr festivalu bude patřit v Paláci Akropolis Circus battlu. „Na takto neobvyklý formát, ve kterém vystoupí nejlepší performeři nového cirkusu, se u nás diváci mohou těšit vůbec poprvé,“ uzavírají organizátoři festivalu.

Zdroj: Art Frame Palác Akropolis, s.r.o.

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: