Minulý pátek proběhl na Střeleckém ostrově Mezinárodní den tance 2022

Do celodenního programu Mezinárodního dne tance 2022 pod taktovkou Art 4 People se letos zapojilo 43 tanečních subjektů s více než 300 účastníky z 20 zemí celého světa. V rámci programu na hlavním pódiu mohli diváci zhlédnout Gala představení profesionálních tanečních souborů, mezi kterými nechyběli zástupci nejvýznamnějších divadel z celé ČR, přehlídku tanečních konzervatoří, které se letos nově zúčastnil i hostující soubor z USA, nebo společný baletní trénink, ke kterému se připojila na dálku z Londýna i Daria Klimentová z The Royal Ballet School v Londýně. Během flashmobu se pak celý ostrov roztančil na píseň „Chci tančit“ od Miraie Navrátila – choreografii pro letošní flashmob připravila pro tuto příležitost vítězka StarDance Lenka Nora Návorková, která dav z pódia roztančila společně se svojí taneční kolegyní Terezou Pruckovou.

Mezinárodní den tance 2022. Foto Art 4 People.

Mezinárodní den tance 2022. Foto Art 4 People.

„Bylo skvělé Mezinárodní den tance po dvou letech uspořádat naživo. Je to unikátní slavnostní příležitost k setkávání tanečníků a tanečních subjektů z celé republiky a k propojení profesionálního tanečního světa s širokou veřejností. Na své si opět přišli fanoušci mnoha tanečních žánrů a jsme rádi, že každoročně můžeme nabídnout program nejvyšší umělecké úrovně – večerní Gala profesionálních souborů tak například letos zakončila svým vystoupením první sólistka baletu Národního divadla Nikola Márová,“ uvedl dramaturg festivalu Martin Kolda.

Program na hlavním pódiu Střeleckého ostrova začal ve 14:30 programem s vystoupeními tanečních skupin a souborů, během kterého byla k vidění taneční show více než desítky tanečních žánrů (contemporary, step, pole dance, shuffle dance, african dance, capoeira, African dance a další.). Od 15:00 začaly na dvou dalších stanovištích ostrova workshopy tance a lekce cvičení (baletní dílna Národního divadla, jazz, salsa, bachata, swing, argentinské tango, afro dance, ale také bollywood dance, pilates, akrojóga aj.) Od 16:30 hlavní pódium patřilo baletnímu tréninku pro veřejnost pod vedením baletních mistrů, kteří se k této příležitosti sjeli z celé české republiky (Nikola Márová, Jaroslav Slavický, Jiří Pokorný, Michal Štípa a další), na dálku se pak zapojila Jana Přibylová z Národního divadla Brno a dokonce i někdejší první sólistka Anglického národního baletu a baletní pedagožka Daria Klimentová z The Royal Ballet School v Londýně.

Ve večerních hodinách byla k vidění přehlídka tanečních konzervatoří, kde vystoupily soubory Pražské taneční konzervatoře, Konzervatoře Duncan Centre, Konzervatoře Taneční centrum Praha, Konzervatoře hl. m. Prahy a letos nově také californský soubor z University of California Santa Barbara Dance Company. Program na hlavní scéně byl uzavřen Gala profesionálních tanečních souborů za účasti Moravského divadla Olomouc, Divadla F. X Šaldy Liberec, Divadla J.K. Tyla Plzni, Slezského divadla Opava, Jihočeského divadla, Balet Praha Junior a Bohemia Balet. Program vyvrcholil choreografií Umírající labuť v podání první sólistky Národního divadla Nikoly Márové.

Tolik očekáváný taneční flashmob proběhl za masové účasti zapojených tanečníků, kteří ostrov roztančili pod vedením Lenky Nory Návorkové na píseň „Chci tančit“ od Miraie Navrátila. Ten se sice nakonec nemohl dostavit na Střelecký ostrov, jak bylo původně v plánu, diváky tak alespoň pozdravil přes video a připomněl heslo festivalu Kdo tančí, nestárne!, které má mimo jiné připomínat, že tanec propojuje generace. K finálnímu tanci se pak připojila Lenčina taneční kolegyně ze StarDance Tereza Prucková se svými studenty a doslova roztančili celý ostrov. K flashmobu se navíc připojili také fanoušci z desítek dalších míst po celé České republice.

„Děkujeme tímto všem zapojeným účinkujícím a partnerům festivalu a vůbec všem, kteří do toho letos šli s námi, a těšíme se opět za rok!“ vzkazuje koordinátorka festivalu Alexandra Šebestová.

Zdroj: Art 4 People

Témata článku

Art 4 PeopleMezinárodní den tance

Střelecký ostrov

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: