Na konci dubna proběhne 28. ročníku festivalu Česká taneční platforma

Česká taneční platforma se uskuteční od neděle 24. dubna do úterý 26. dubna 2022 na devíti místech Prahy. Návštěvníci se mohou těšit na velmi různorodé inscenace v nabitém programu deseti děl za 3 dny, ale také setkání s řediteli festivalů či divadel a mnoho dalších inspirativních příležitostí k networkingu.

ČTP Umění dialogu. Foto Vojtěch Brtnický.

ČTP Umění dialogu. Foto Vojtěch Brtnický.

Festival Česká taneční platforma představuje každoročně výběr nejzajímavějších děl české taneční scény za uplynulý rok. Je vyhledáván nejen veřejností, ale především tuzemskými a zahraničními profesionály. Platforma vybízí k intenzivnímu navazování mezinárodních i národních kontaktů a následné spolupráci, účast potvrdili např. nová ředitelka Tanzmesse Düsseldorf nebo CODA Dance Festivalu v Oslu, partneři evropských sítí jako European Dancehouse Network, Aerowaves a další.

Celý formát této každoroční taneční umělecké platformy je koncipován tak, aby v krátké době tří dní mohli zájemci zhlédnout pestrý výběr představení s důrazem na kvalitu a diverzitu. A měli také možnost osobně se setkat s nejrůznějšími osobnostmi či zmapovat podmínky a kontext místní tvorby. „Těším se na názory zahraničních kolegů, někteří již viděli videa např. inscenací Johany Pockové (POCKETART) nebo Terezy Ondrové (Temporary Collective), umělkyň, které nás budou hned poté reprezentovat na Aerowaves Spring Forward festivalu v Řecku,“ dodává Yvona Kreuzmannová, ředitelka a zakladatelka Tance Praha.

Letos se diváci mohou těšit na akce v řadě prostor otevřených současné pohybové tvorbě: PONEC – divadlo pro tanec, Studio ALTA, Divadlo Archa, Divadlo X10, La Fabrika, nesmíme také zapomenout na Experimentální prostor NoD, Kasárna Karlín, TEP39 nebo Savarin. „Je neuvěřitelné, jak ani dva roky covidu nepotlačily kreativitu a invenci, v roce 2021 vznikly desítky nových inscenací a více než 40 jich poslalo přihlášku na platformu, pestrost děl byla zcela mimořádná,“ řekla Yvona Kreuzmannová.

Výběr programu měla v letošním roce na starosti Dramaturgická rada ve složení Marta Ljubková, Markéta Málková, Jitka Pavlišová, dále Yvona Kreuzmannová a Markéta Perroud (dělící se o jeden hlas) a Nina Vangeli jako senior member. Rada vybrala z přihlášených děl celkem sedm inscenací a další tři díla přidala skupina mladých kritiků. Ta je složená ze studentů uměnovědných oborů v České republice a na Slovensku, které platforma zapojuje do projektů již od roku 2020 a rozvíjí s nimi diskusi o současném tanci.

Mezinárodní porota složená ze zahraničních expertů a členů Dramaturgické rady uděluje každoročně také Ocenění České taneční platformy / Czech Dance Platform Awards. Od roku 2019 se ocenění posunula k většímu důrazu na reflexi oboru a upozadění charakteru soutěže. Mezinárodní porota tak může ocenit dílo v jeho komplexnosti, ale také ohodnotit jednotlivce, tedy interpreta, choreografa, režiséra, hudebníka a další. Počet ocenění či „special mention” není předem limitován. Každé své rozhodnutí musí porota zdůvodnit.

Zdroj: Tanec Praha z.ú.

Témata článku

Tanec

Česká taneční platforma

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: