Na LeDní Letné vystoupí francouzský akrobatický soubor Akoreacro

Na LeDní Letné vystoupí francouzský akrobatický soubor Akoreacro

Na LeDní Letné vystoupí francouzský akrobatický soubor Akoreacro

Hlavní hvězdou druhého ročníku festivalu LeDní Letná, vánočního speciálu Mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná, se stane francouzský akrobatický soubor Akoreacro. Ve svém vytápěném šapitó uvede celkem patnáctkrát představení Klaxon, které spojuje akrobacii s živou hudbou. Na jevišti se střídá šest akrobatů a pět hudebníků. LeDní Letná proběhne na pražském holešovickém Výstavišti od 3. do 31. prosince 2015 a kromě souboru Akoreacro vystoupí také český soubor Losers Cirque Company, který nabídne dvě tanečně-akrobatická představení: Walls & Handbags a The Loser(s). Na LeDní Letné si přijdou na své i rodiče s dětmi díky víkendovému programu s pohádkami, koledami a vánočními výtvarnými workshopy. LeDní Letná proběhne v rámci akce Advent na Výstavišti a kromě dvou vytápěných šapitó zde návštěvníci najdou kavárnu i bar. Přesný program večerních představení je uveden na www.letniletna.cz, vstupenky jsou v prodeji od 15. října na www.letniletna.cz.
Je to poprvé, co v rámci LeDní Letné přivážíme do Prahy zahraniční soubor,” zdůrazňuje ředitel festivalu Jiří Turek a dodává: „Představení Klaxon se odehrává v atmosféře, kde se obyčejné věci proměňují ve věci magické, kde se nelze divit, když se piano pomátne, krotitel dá zvířatům svobodu, kde zvuk překypuje údernou energií. Představení kombinuje časem prověřené techniky cirkusového řemesla se soudobými přístupy a výzvami. Precizní akrobacie se mísí s neobvyklou invencí, fantazie se prolíná realitou. Jde o alchymii hudby a akrobacie. Za doprovodu původní hudby plné vypointovaných kontrastů se všichni vydáme na nepravděpodobné putování, kde fantazie a realita umělcova života jsou jedno a totéž.” „Akrobacie je tajemstvím úspěchu představení Klaxon. Je tak neotřelá a neočekávaná, přirozeně plyne z kolektivních scén a navíc je divákům dopřáno nechat se v pravidelných intervalech ukolébat, aby je akrobatická bravura vždy znovu, a o to víc, překvapila,“ napsala v recenzi na představení Anne-Christine Tinel.
Jedna scéna střídá druhou ve frenetickém rytmu, od začátku do konce bez jediné prodlevy, člověk aby vůbec stihl otáčet hlavou za vší tou krásou. Dech se tají, člověk se třese, zažívá okamžiky změněného vědomí, opilý radostí se potácí mezi úsměvy a hlasitým smíchem, které se nekontrolovaně derou na povrch, jako tomu jindy bývá u slz,“ popsal představení časopis L'Echo.
Představení Walls & Handbags, které mělo premiéru na letošní Letní Letné, vzniklo ve spolupráci souboru Losers Cirque Company, režisérky a choreografky Jany Burkiewiczové a režijního tandemu SKUTR. Divadelní tanečně-akrobatická podívaná se inspirovala městským světem zdí a domů. „Kdesi ve městě na dvoře bloku domů stojí zeď. Je výzvou, zkouškou odvahy, ale i podnětem k imaginaci. A také je tu zavazadlo, ve kterém se skrývá naše dětství, naše někdejší přání. Kdysi jsme je tam zabalili. Malý chlapec a pětice dospělých mužů se vrací na dvůr s taškou v ruce, aby opět snili své klukovské fantazie. Za zdí totiž může být celý svět. Stačí ji přelézt nebo na ni vylézt a pohlédnout na město z ptačí perspektivy,” uvádí tvůrci.
Tanečně-akrobatický projekt The Loser(s) uvedl soubor Losers Cirque Company v premiéře na Letní Letné 2014. Ke spolupráci přizvali tvůrci choreografa Jarka Cemerka. „Podle tvůrců je představení s několika akrobaty a dvěma tanečnicemi současnou reflexí faktu, že v dnešním zrychleném tempu společnosti mnoho lidí ztrácí svoji osobnost a vizi svého jak soukromého tak partnerského života. Chce si klást otázku, kde se nalézají naše hranice, kdo je naším vzorem, láskou a partnerem,“ uzavírají organizátoři LeDní letné.

Akoreacro: Klaxon - trailer: https://vimeo.com/79308329
Losers Cirque Company: Walls & Handbags - trailer: https://www.youtube.com/watch?v=dknAekWvBoQ
Losers Cirque Company: The Loser(s) - trailer: https://www.youtube.com/watch?t=2&v=SXRMFvgSmAI

Zdroj: ArtsMarketing.CZ

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: