Nádraží Praha-Bubny se promění v alternativní scénu a galerii
Nádražní budova, její okolí i kolejiště, odkud za druhé světové války odjížděly transporty židů, se na pět dní stane místem pro koncerty, divadlo, setkávání, semináře či výtvarnou dílnu. Akci propojující opuštěný industriální prostor s živým okolím města zde pořádá společnost Památník Šoa. Ta Bubenský slunovrat letos opět partnersky provázala s festivalem United Islands of Prague.
„V nabídnutém programu rozvíjíme téma jinakosti. Divadelníci, hudebníci nebo výtvarní umělci, kteří jsou očividně jiní - někdy jsou z jiného světadílu nebo jsou jiné rasy, někdy jsou i mentálně či fyzicky postižení. Reprezentují tak skupiny, které byly v době nacismu určeny k odsunu do nevědomí a do nebytí. Obnovování historické paměti, ale i energie, kterou sem chceme živým uměním vrátit, je to, co nás v tomto prostoru dlouhodobě zajímá,“ říká Pavel Štingl z obecně prospěšné společnosti Památník Šoa, která Bubenský slunovrat organizuje.
„Moderátoři jednotlivých dnů budou pracovat i s citáty spisovatele Patrika Ouředníka, autora provokativního románu Europeana, ale i znalce eugenického tématu a nacistické propagandy směřující k takzvanému ,řešení ozdravění rodového základu velkoněmecké říše‘,“ doplňuje Pavel Štingl, dokumentarista, který stojí i za projektem Památník ticha – moderní platformy věnované oživování historické paměti, která by na nádraží Praha-Bubny měla v budoucnosti vzniknout.
Čekárna Farmy v jeskyni bude uvedena 21., 23. a 25. června. „Příběh na pomezí reality a snu, odehrávající se na žilinské železniční stanici, inspirovaly vzpomínky pamětnice deportované právě z nádraží Bubny. Vynikající choreografie i uvedení na místě s pohnutou historií dělají z tohoto představení mimořádnou událost,“ upozorňuje Pavel Štingl. Vstupné je zdarma, vzhledem k omezené kapacitě sálu je ale nutná registrace předem na program@bubny.org.
Zdroj: Bubenský slunovrat