NANOHACH se rozloučí inscenací Den a Noc a Noc a Den

NANOHACH se rozloučí inscenací Den a Noc a Noc a Den

NANOHACH se rozloučí inscenací Den a Noc a Noc a Den

Divadlo Ponec bude 9. května 2016 svědkem premiéry představení Den a Noc a Noc a Den, dvou tanečních sól, které vytvořily kmenové tanečnice a choreografky souboru NANOHACH Lea Švejdová a Marta Trpišovská. Inspirací jim byly osudy výtvarnice Marie Čermínové, zvané Toyen, a spisovatelky Virginie Woolfové. Tedy dvou žen, které se dokázaly nekompromisně prosadit v dobách, kdy svět umělecké kreativity byl stále výhradní doménou mužů. V inscenaci, vytvořené ryze ženským kolektivem, najdeme jako hlavní inspirační zdroj dobové estetické preference, jejich vliv je zřejmý ve výtvarném řešení i v soudobé taneční řeči obou protagonistek. V rámci večera zazní navíc fiktivní dialog Toyen a Virginie Woolfové, který pro inscenaci napsala spisovatelka Radka Denemarková.
Soubor NANOHACH založila v roce 2004 pětice jedněch z prvních absolventů Konzervatoře Duncan Center Honza Malík, Michal Záhora, Lea Švejdová, Mariana Novotná a Marta Trpišovská. Premiérou Den a noc a noc a den soubor uzavírá svou dvanáctiletou historii a rozhodl se svou činnost ukončit.
Den a Noc a Noc a Den přináší propojení světa tance, výtvarného umění i literatury. Představí dvě taneční sóla, spojená jednotícím duchem obdivu k odvaze a tvůrčí originalitě dvou velkých žen kulturní historie. Lea Švejdová se inspirovala dílem Toyen a Marta Trpišovská choreograficky zpracovává život Virginie Woolfové. „Jsou to svérázné a obdivuhodné ženy, jejichž tvorba spadá do období, které ženskou samostatnost a kreativitu pramálo podporovalo,” říká o inspirátorkách představení Lea Švejdová. „Mužům patřil svět, ženy byly dekorací svých mužů a pečovatelky o rodinný krb. Virginii a Toyen se přes tento handicap jejich ženského těla podařilo ve světě mužů uspět a obě se staly významnými umělkyněmi, které výrazně ovlivnily obor, ve kterém tvořily,” dodává Marta Trpišovská.
V představení zaujme také výtvarné ladění, nápaditě využívající prvky typické pro dobu, ve které se tyto dvě ženy potkávají. V plně ženském autorském týmu najdeme scénografku Noru Sopkovou, kostýmní výtvarnici Marianu Novotnou či světelnou designérku Katarínu Ďuricovou. Za hudební složkou stojí Jana Vörosová a Veronika Švábová. Na přípravě se výrazně podílela lektorka Národní galerie Monika Sybolová a v neposlední řadě také autorka fiktivního dialogu Toyen a Virginie Woolfové, spisovatelka, překladatelka a literární teoretička Radka Denemarková.
S premiérou tanečního večera Den a noc a noc a den se dvanáctiletá historie tanečního skupiny NANOHACH uzavře. Tanečník, producent, manažer a spiritus agens této company Honza Malík vysvětluje: „Ukončení práce souboru vnímáme jako přirozený proces. Členové se ve skupině vyvíjeli a vyvíjí celou dobu umělecky i samostatně. Rozhodli jsme se dál jít každý svojí cestou, zůstáváme však lidsky i umělecky spřízněni.” Soubor, podobně jako jeho šéfproducent, považuje odvahu ke změně na vrcholu kariéry za potřebnou a přínosnou.  „Vnímám jako vzrušující vše nové, co se rýsuje na obzoru. Moc se na to těším,” uzavírá Malík s optimismem. Taneční skupina NANOHACH se tedy transformuje do nových tvůrčích záměrů, končí pouze její umělecký soubor.

Soubor NANOHACH se vymezil vůči zaběhlým postupům tanečního mainstreamu důrazem na originalitu a autenticitu sdělení. Na svém kontě má 24 inscenací. Mezi klíčové počiny můžeme počítat například inscenace Synchronicity, Portrét, Resonance, Miluj mě, Zločin a trest nebo Diptych. Projekty skupiny NANOHACH získaly mnohé nominace i ocenění doma i v zahraničí. Například  „The Other View” Critics Award 2013 (Rusko), Best Contemporary Dance Performance Award 2011 a Best Actor Award (Kinfestival Rusko), Cenu za nejlepší light design 2010, Cenu SAZKY za objev v tanci 2007, Cena za interpretaci 2007 a 2006. Tanečník, producent a manažer souboru Honza Malík byl za svoje aktivity v současném tanci oceněn porotou festivalu Next Wave titulem Osobnost roku 2014.

Vstupenky a info: www.divadloponec.cz, www.nanohach.cz

Zdroj: NANOHACH

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: