Národní divadlo moravskoslezské a pocta Cunninghamovi

Národní divadlo moravskoslezské a pocta Cunninghamovi

Národní divadlo moravskoslezské a pocta Cunninghamovi

Jak jsme již informovali, v září roku 2014 uplyne 50 let od doby, kdy skladatel John Cage a tanečník a choreograf Merce Cunningham navštívili Československo a i přes tehdejší obecně známou politickou situaci zde uskutečnili svá avantgardní představení. Národní divadlo moravskoslezské ve spolupráci s Národním divadlem v Praze a Ostravským centrem nové hudby se rozhodlo tuto výjimečnou událost připomenout výroční hudebně-taneční performancí umělců, kteří dané události byli přítomni nebo svou uměleckou činností navazují na tvůrčí práci Johna Cage a Merce Cunninghama. Hudebně-taneční performance Pocta Cunninghamovi v doprovodu Ostravské bandy se uskuteční 24. září v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě a 28. září na Nové scéně Národního divadla v Praze. Více informací: http://www.ndm.cz/cz/stranka/263-pocta-cunningamovi.html. V 18:00 hodin bude před ostravským představením ve foyer DAD probíhat dramaturgický úvod, který povedou Jiří Nekvasil, Petr Kotík a Eduard Ovčáček. Po představení se ve foyer uskuteční setkání s Danielem Squirem.
Ostrava neboli ‚československý Pittsburgh‘ možná bylo hornické město, ale mělo slušné staré divadlo (i když naléhavě volající po opravě) přímo naproti dobrému hotelu s vanami u každého pokoje, s horkou vodou, fungujícím výtahem a obstojnou restaurací – vším, co může učinit unavené tanečníky šťastnými. Ale pro ty, kdo tam žili, byla Ostrava neutěšeným místem. Během dne nebyla v obchodech elektřina – stejně tam nebylo vlastně co kupovat, dokonce ani časopisy ne. Naše maskérka v divadle obdivovala kvalitu našich papírových kapesníčků a líčidel. V ostravském programu se z nás, žen, najednou staly Slovanky: jmenovaly jsme se Brownová, Farberová, Hayová, Lloydová a Neelsová. Vážně legrace!“ (Z knihy Carolyn Brown Chance and Circumstance: Twenty Years with Cage and Cunningham.)
Skupina Merce Cunningham Dance Company na svém světovém turné v roce 1964 vystoupila v Československu dvakrát. Ansámbl přicestoval do Prahy 21. září 1964 z Helsinek. Následujícího dne se skupina představila publiku v Parku kultury a oddechu Julia Fučíka (dnešní Stromovka) a 23. září na besedě v pražském Divadle hudby. Dne 24. září 1964 odletěli do Ostravy, kde ještě týž den vystoupili v budově Divadla Zdeňka Nejedlého, dnešním Divadle Antonína Dvořáka: „Pozorovat po očku reakce běžných divadelních návštěvníků bylo velmi zajímavé. Bylo jasné, že mnozí z nich nečekali tento styl produkce a byli tím takříkajíc zaskočeni. Někteří byli tak trochu v šoku, neboť byli konsternováni nemelodickou hrou na klavír a drsným zacházením s tímto nástrojem. Po produkci nastalo nejdřív napjaté ticho a až po delší odmlce se publikum přece jenom nesměle roztleskalo. Nebyl to klasický balet se všemi jeho atributy a piruetami. To očividně některé diváky vyvedlo z míry. V hledišti byla zastoupena jak mladší, tak starší generace,“ vzpomíná akademický malíř a grafik Eduard Ovčáček. Druhý den pak skupina odcestovala na vystoupení do Varšavy.
Cílem současného projektu je uspořádat ojedinělé představení jako vzpomínku na tato výjimečná vystoupení amerických umělců v roce 1964. Merce Cunningham Dance Company, ve které působili a účinkovali také hudební skladatel John Cage a výtvarník Robert Rauschenberg, vystupovala v Československu. Pro mnoho umělců, zvláště hudebníků a skladatelů, měla tato vystoupení klíčový význam. Dalo by se říci, že úzká spolupráce Petra Kotíka s Johnem Cagem (která pokračovala až do Cageova úmrtí v roce 1992) má svůj počátek právě v jejich pražském vystoupení. Před padesáti lety tato vystoupení znamenala první živé setkání s nejnovějšími proudy soudobého performativního umění v tehdejším Československu.
Autorem choreografie bude bývalý člen Merce Cunningham Dance Company Daniel Squire. Na jevišti se kromě něj představí Nicole Morel – bývalá sólistka Ballett am Rhein Düsseldorf pod uměleckým vedením Martina Schläpfera – a členové baletu Národního divadla moravskoslezského v Ostravě (Isabelle Ayers, Giordano Bozza, Macbeth Konstantin Kaněra, Nicole Morel, Brígida Pereira Neves, Markéta Pospíšilová, Filip Staněk, Barbora ŠulcováPatrick Ulman).

Témata článku

Tanec

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

duben 2021

Po Út St Čt So Ne
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1 2
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: