Národní divadlo moravskoslezské chystá premiéru: Barocco & Carmina Burana

Národní divadlo moravskoslezské chystá premiéru: Barocco & Carmina Burana

Národní divadlo moravskoslezské chystá premiéru: Barocco & Carmina Burana

Národní divadlo moravskoslezské chystá taneční premiéru na polovinu ledna. Přesně 15. 1. se od 18:30 v Divadle Jiřího Myrona uskuteční první uvedení projektu Barocco & Carmina Burana, který spojí duchovní hudbu J. S. Bacha s nejslavnějším dílem Carla Orffa. Autory choreografií jsou Jacek Przybyłowicz a Youri Vámos.
Pro dílo Barocco si choreograf Jacek Przybyłowicz zvolil geniální hudbu Johanna Sebastiana Bacha. „V symbióze s ní vznikla choreografie inspirovaná duchem barokní doby; dynamicky kontrastní obrazy odkrývají na scéně různé vztahy mezi oživeným reliéfem barokních figur,“ uvádí se v materiálech divadla. Carmina Burana bavorského skladatele Carla Orffa patří k nejhranějším skladbám 20. století. Orff použil anonymní německé, francouzské a latinské texty z konce 13. století, líčící smutnou i veselou podobu lásky, stížnosti na zkaženost světa a zkázu dobrých mravů. Osud a štěstí jsou zosobněny římskou bohyní Fortunou, bohyní náhody, personifikací naděje ve vítězství dobra a zosobnění nevypočitatelnost života. „Osudové kolo štěstí je symbolem vzestupů a pádů v životě lidí i ve vztazích mezi mužem a ženou – jeho prostřednictvím jsme svědky hymnu lásky v choreografii Youriho Vámose,“ láká program. Youri Vámos je českým divákům dobře znám, jeho balety byly či jsou na repertoáru pražského i brněnského Národního divadla.
S choreografe Jackem Przyby łowiczem se uskuteční 7. ledna od 18:00 hodin speciální setkání, a to v prostru Cooltour. Nepůjde jen o chystanou premiéru. Jacek Przybylowicz byl sedm let členem souboru Kibbutz Contemporaray Dance Company, jednoho ze dvou nejproslulejších izraelských tanečních těles. Se souborem vystoupil na mnoha festivalech moderního tance, navštívil při tom více než 50 zemí po celém světě – mimo jiné USA, Kanadu, Brazílii, Argentinu, Chile, Mexiko, Singapur, Tchaj-wan, Japonsko. Mnohokrát vystupoval v Evropě, také v Polsku na pozvání Lodžských baletních setkání. Návštěvníky besedy provede „tanečním světem snů, fantazie a magie Kibbutz Contemporary Dance Company“. Uvidí ukázky z děl, osobní zkušenosti a jeho vlastní tvorbu. Součástí večera bude i workshop, kde si pod Jackovým vedením mohou tancechtiví diváci vyzkoušet i kousek z připravované premiéry. Zdroj: NDM

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: