Národní divadlo moravskoslezské nabídne mezinárodní baletní galakoncert

Národní divadlo moravskoslezské nabídne mezinárodní baletní galakoncert

Národní divadlo moravskoslezské nabídne mezinárodní baletní galakoncert

Baletní galakoncert s mezinárodní účastí proběhne 25. února 2017 v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě. Hosty budou tanečníci zahraničních národních divadel z Polska, Německa a Slovinska. Poprvé v Čechách se také objeví ukázka z autorského celovečerního baletu Doktor Živago Jiřího a Otty Bubeníčka. Českou republiku budou reprezentovat hosté z Baletu Národního divadla a Laterny magiky, souboru Ballet Hommes Fatals, ostravská rodačka Nataša Novotná a samozřejmě domácí balet Národního divadla moravskoslezského.

Pogram bude zahájen fragmentem z baletu Tři mušketýři. Baletní inscenace Tři mušketýři Jana Kučery a Paula Chalmera je světovou premiérou díla zkomponovaného přímo pro soubor baletu. „Dějovou linku románu bylo třeba přizpůsobit povaze taneční inscenace,“ říká kanadský choreograf inscenace Paul Chalmer, který je také autorem scénického návrhu. „Znamenalo to najít v textu nejlogičtější zápletky pro uplatnění pas de deux, pas de trois a skupinových tanců a vytvořit z nich rytmickou kompozici postavenou na napětí dvou milostných příběhů, dobrodružství a intrik, jež hrdinové u dvora prožívají.“ „Inscenace je založena na klasické baletní technice. Částečně však pohybový slovník Paula Chalmera využívá pro vyjádření podstaty příběhu i modernější přirozenou řeč těla,“ dodávají zástupci Národního divadla moravskoslezského
První sólista Maksim Woitiul z Polského národního baletu se svou partnerkou Aleksandrou Liashenko z baletu Státní opery Hannover zatančí Grand pas Classique v choreografii Victora Gzovského na hudbu Daniela Aubera a fragmenty z baletu Kurt Weill Polského národního baletu v choreografii Krzysztofa Pastora. „První sólista Maksim Woitiul je stále ve špičkové technické formě, s každou novou rolí odkrývá další odstíny ze svého jedinečného talentu. Představení se uskuteční pod záštitou Generálního konzula Polské republiky v Ostravě pana Janusze Bilského,“ dodávají zástupci NDM.
Poprvé se v Čechách objeví ukázka z autorského celovečerního baletu Doktor Živago Jiřího a Otty Bubeníčka. Společně jsou podepsaní i pod adaptací – Jiří je autorem choreografie a Otto navrhl scénu. Balet měl světovou premiéru v Lublani v dubnu 2016 a již během letních měsíců Jiří a Otta Bubeníčkovi přenesli choreografii do San Francisca. Duet z baletu zatančí sólisté Slovinského národního divadla opery a baletu Tjaša Kmetec a Petar Đorčevski.
Z německého divadla MainfrankenTheaterWürzburg se představí sólisté v duetu z baletu Dívka a smrt v choreografii Anny Vity, umělecké ředitelky baletu. Dramatický duet na hudbu Smyčcového kvartetu d moll Franze Schuberta z roku 1823 odráží touhu po svobodě. Diváci se mohou těšit na předpremiéru v Ostravě, premiéra se uskuteční 29. dubna 2017 v Mainfranken Theater Würzburg.
Soubor složený z předních sólistů Baletu Národního divadla, který představuje nejznámější baletní scény klasického baletního repertoáru ve svérázném provedení. Slavné a virtuózní ženské role ze známých baletů tančí muži-tanečníci. „Známé variace předvedeme divákům v nečekané a originální podobě. Vybrané scény jsou vtipně vytvořené jak po choreografické, tak herecké stránce. Diváci se mohou těšit na odlehčený humor,“ doplňuje Michal Štípa.
Hlavní inspirací projektu Cube jsou původní inscenace Laterny magiky, velmi úzké propojení filmovéh obrazu a živé akce. „Tentokrát s využitím současného filmového mappingu z několika různě umístněných projektorů. Výtvarná kompozice vychází z motivu kostky – ,cube‘ – ve všech možných variantách, které nás obklopují. Díky své struktuře a možností 3D vizualizace bude jedním z hlavních motivů Rubikova kostka. Prostřednictvím hry s perspektivou a s iluzí prostoru si divák odnese zážitek z originálního vizuálního díla, jež ho pohltí a rozehraje v něm emoce stejně tak jako požitek z tance a jeho energie. A opět půjde o Ostravskou předpremiéru,“ dodávají zástupci NDM.
Choreografii Taneční pocta ping­‑pongu nastudovali 420PEOPLE ve spolupráci s Jo Strømgren Kompani a festivalem TANECVALMEZ díky podpoře grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. „Je to sice humor, ale mezi řádky to není až taková sranda,“ dodává Nataša Novotná.
V neposlední řadě pak speciálně pro tuto příležitost připravil Paul Chalmer choreografii Piaf à deux. Pro diváky budou připraveny také ukázky ze stávajícího repertoáru baletu NDM.

Zdroj: NDM

Témata článku

Tanec

Komentář

vložil Jana Vildungová

IP: 94.112.101.34
Reaguje na:
Na Gala v NDM vystupují sólisté vystupujících zemí a z Prahy.
No domácí nesehnali sólistu, tak zatačili sboristé /pihovatá Shino Sakurado s obličejem jako krysa/. To se NDM povedlo. V Praze by na Gala sboristy nenasadili!!!

Zobrazit další komentáře 1

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: