Nesnesitelnou tekutost bytí připravuje režisér Vít Neznal v obrovském akváriu

Nesnesitelnou tekutost bytí připravuje režisér Vít Neznal v obrovském akváriu

Nesnesitelnou tekutost bytí připravuje režisér Vít Neznal v obrovském akváriu

12 000 litrů vody, 1,5 tuny oceli, 4 skleněné stěny a 1 herečka - to jsou základní čísla, která nejlépe vypovídají o novém pohybovém představení Nesnesitelná tekutost bytí režiséra Víta Neznala a jeho souboru. Základním tématem inscenace se stala nejistota dnešního nepředvídatelného světa. Premiéra Nesnesitelné tekutosti bytí proběhne po třech letech náročných příprav 30. srpna 2018 v jinak nepřístupné industriální hale Skleněnka vedle prostoru Jatka78 v pražské Holešovické tržnici v rámci festivalu Letní Letná.

„Nesnesitelná tekutost bytí je příběhem člověka, který se snaží vyrovnat s nejistotou dnešního světa i svojí vlastní, předvídat nepředvídatelné a připravit se na to, že navzdory předpovědi může zítra pršet,
” říká o projektu režisér Vít Neznal. V sólové roli se představí pod taktovkou režiséra Víta Neznala a české choreografky Dory Sulženko Hoštové mladá herečka a tanečnice Kateřina Dvořáková, která byla v Cenách divadelní kritiky 2017 nominována na Talent roku.
Scéně dominuje
obrovské akvárium o rozměrech 2,8 x 2,8 x 2,8 metru, jehož konstrukce je výsledkem spolupráce se statiky z ČVUT, skláři a vodohospodáři. „Chtěl jsem v Česku vytvořit představení po vzoru toho, co jsem viděl ve světě - s dominantní scénografií, která předurčuje celé představení,” vysvětluje Vít Neznal. „Tato krychle je místem, ve kterém člověk stojí pevně nohama na zemi. Je světem, ve kterém si je jistý, protože si ho zvolil. Ale je tato jistota skutečně nepropustná?,” pokračuje Neznal. „Chceme, aby díky fyzické blízkosti obrovského množství vody zažíval nejistotu také divák v hledišti. Tím si odnese velmi intenzivní divadelní zážitek,” uzavírá Neznal. Samotná stavba akvária trvá tři týdny, herečka v rámci přípravy na roli podstoupila i náročné zkoušení v bazénech.
Vít Neznal vytvořil již dvě inscenace na pomezí nového cirkusu a pohybového divadla - Chyba a Mimo provoz.

Zdroj: ArtsMarketing.CZ

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: