Nominace na Ceny Divadelních novin za sezonu 2019/2020

Redakce Divadelních novin oznamuje širší nominace Cen Divadelních novin za sezonu 2019/2020 tj. za období od 1. července 2019 do 31. srpna 2020. O nominacích rozhodla porota složená z 28 divadelních kritiků, publicistů a osobností spjatých s Divadelními novinami. Ceny Divadelních novin budou vyhlášeny v pondělí 2. listopadu 2020. Vzhledem k aktuální situaci a jejímu nejistému vývoji budou Ceny s největší pravděpodobností vyhlášeny online na našich stránkách a na facebooku DN

Loňské předávání Cen DN proběhlo v pražské X10. Foto: archiv redakce DN.

Loňské předávání Cen DN proběhlo v pražské X10. Foto: archiv redakce DN.

Hudební divadlo

  • David Radok za režii a Marko Ivanović za hudební nastudování inscenace Monument, Národní divadlo Brno (prem. 7. 2. 2020)
  • Jiří Heřman za režii a Robert Kružík za hudební nastudování inscenace Růžový kavalír, Národní divadlo Brno (prem. 29. 11. 2019)
  • Linda Keprtová za režii a Martin Doubravský za hudební nastudování inscenace Příhody lišky Bystroušky, Divadlo F. X. Šaldy Liberec (prem. 20. 12. 2019)
  • Marián Amsler za režii inscenace Lazarus, Městská divadla pražská (prem. 12. 10. 2019)

 

Taneční a pohybové divadlo

  • Edward Clug za režii a choreografii inscenace Radio and Juliet, Národní divadlo Brno (prem. 8. 8. 2020)
  • Lenka Vagnerová za režii a choreografii inscenace Panoptikum, Lenka Vagnerová and Company, Praha (prem. 7. 12. 2019)
  • Nela Kornetová za režii inscenace Tumor: karcinogenní romance, A studio Rubín, Praha a T.I.T.S. (prem. 17. 9. 2019)

 

Publikační počin v oblasti divadla

  • Alice Koubová za publikaci Myslet z druhého místa: K otázce performativní filosofie, NAMU 2020
  • Jan Dvořák a Miloš Petana za publikaci Scéna 1980–1989, Pražská scéna 2019
  • Joseph Brandesky za publikaci Jaroslav Malina in Scenography and Painting, Karolinum 2019
  • Miřenka Čechová za publikaci Baletky, Paseka 2020

 

Loutkové a výtvarné divadlo

  • Dominik Migač za koncept, scénografii a technickou realizaci a Jakub Maksymov za dramaturgii inscenace Prefaby, Mir.theatre a Plata Company, Praha (prem. 25. 7. 2019)
  • Jan Jirků za režii inscenace ZÁ-TO-PEK!, Divadlo Minor, Praha (prem. 6. 10. 2019)
  • Tomáš Dvořák za režii inscenace Pozor, Zorro!, Divadlo Alfa, Plzeň (prem. 15. 12. 2019)

 

Alternativní divadlo

  • Barbara Herz za režii inscenace Jenom matky vědí, o čem ten život je, A studio Rubín, Praha (prem. 28. 2. 2020)
  • Jiří Havelka, Petr Prokop, Ondřej Cihlář, Marta Ljubkovoá a 8lidí za projekt Sametová simulace, VOSTO5, 8lidí, Činohra Národního divadla, Národní muzeum a Divadlo Archa, Praha (26. 11. – 1. 1. 2019)
  • Nela H. Kornetová za režii inscenace Badman, Nela H. Kornetová & T.I.T.S. (prem. 7. 2. 2020)

 

Činoherní divadlo

  • Kamila Polívková za režii inscenace Prezidentky, HaDivadlo, Brno (prem. 6. 9. 2019)
  • Jan Mikulášek za režii inscenace Don Quijote, Divadlo Husa na provázku, Brno (prem. 25. 10. 2019)
  • Jan Nebeský za režii inscenace Zahradníček / Vše mé je tvé, Divadelní spolek Jedl (prem. 2. 2. 2020)

 

Herecký výkon

  • Alexandr Rašilov za roli Jana Zahradníčka v inscenaci Zahradníček / Vše mé je tvé
  • Dušan Hřebíček za roli moderátora v inscenaci Don Quijote
  • Jakub Albrecht za roli Františka Filipa v inscenaci Bezruký Frantík
  • Karel Dobrý za roli Franze Kafky v inscenaci Malý stvořitel (Der kleine Fratz)
  • Marie Ludvíková za roli Erny v inscenaci Prezidentky

 

V prvním kole hlasovali:

Benoni Marcela, Boušová Veronika, Černá Kamila, Dehner Jan, Dolenská Kateřina, Dvořáková Dita, Dvořák Jan, Herman Josef, Hrdinová Radmila, Hulec Vladimír, Kerbr Jan, Kolář Jan, Lazorčáková Tatjana,  Magdová Marcela, Macháček Martin, Malíková Nina, Mareček Luboš, Paterová Jana, Pondělíčková Anežka, Rathouská Kateřina, Soprová Jana, Strejčková Hana, Šaldová Lenka, Šlechtová Ema, Tichý Zdeněk A., Vašek Roman, Vrchovský Ladislav, Zachatá Petra

///

Letos poprvé redakce DN zveřejňuje i redakční tipy, které byly zaslány porotcům, kteří se návrhy redakce mohli, ale také nemuseli řídit.

Hudební divadlo

  • David Radok za režii a Marko Ivanović za hudební nastudování inscenace Monument, Národní divadlo Brno (prem. 7. 2. 2020)
  • Dorotty Szalma za režii a Stanislav Vavřínek za hudební nastudování inscenace Don Giovanni, Divadlo F. X. Šaldy Liberec (prem. 6. 3. 2020)
  • Jiří Heřman za režii a Robert Kružík za hudební nastudování inscenace Růžový kavalír, Národní divadlo Brno (prem. 29. 11. 2019)
  • Linda Keprtová za režii a Martin Doubravský za hudební nastudování inscenace Příhody lišky Bystroušky, Divadlo F.X. Šaldy Liberec (prem. 20. 12. 2019)
  • Marián Amsler za režii inscenace Lazarus, Městská divadla pražská (prem. 12. 10 2019)
  • Tomáš Ondřej Pilař za režii a Vojtěch Spurný za hudební nastudování inscenace Korunovace Poppey, Divadlo Josefa Kajetána Tyla Plzeň (prem. 15. 8. 2020)
  • Tomáš Studený za režii a Mario De Rose za hudební nastudování inscenace Dalibor, Jihočeské divadlo České Budějovice ( prem. 21. 11. 2019)

 

Taneční a pohybové divadlo

  • Edward Clug za režii a choreografii inscenace Radio and Juliet, Národní divadlo Brno (prem. 8. 8.2020)
  • Juanjo Arqués a Mauro Bigonzetti za choreografii inscenace Rossiniho karty, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava (prem. 21. 11. 2019)
  • Lenka Vagnerová za režii a choreografii inscenace Panoptikum, Lenka Vagnerová and Company, Praha (7. 12. 2019)
  • Nela Kornetová za režii inscenace Tumor: karcinogenní romance, A studio Rubín, Praha a T.I.T.S. (prem. 17. 9. 2019)

 

Publikační počin v oblasti divadla

  • Alice Koubová za publikaci Myslet z druhého místa: K otázce performativní filosofie, NAMU 2020
  • Daňa Horáková za publikaci O Pavlovi, Torst, 2020
  • Jan Dvořák a Miloš Petana za publikaci Scéna 1980–1989, Pražská scéna 2019
  • Joseph Brandesky za publikaci Jaroslav Malina in Scenography and Painting, Karolinum 2019
  • Miřenka Čechová za publikaci Baletky, Paseka 2020

 

Loutkové a výtvarné divadlo

  • Anna Klimešová za režii inscenace Hvězdný posel, Naivní divadlo Liberec (prem. 13. 1. 2020)
  • Dominik Migač za koncept, scénografii a technickou realizaci a Jakub Maksymov za dramaturgii inscenace Prefaby, Mir.theatre a Plata Company, Praha (prem. 25. 7. 2019)
  • Jakub Maksymov za režii inscenace Stín kapradiny, Divadlo Lampion, Kladno (prem. 22. 2. 2020)
  • Jan Jirků za režii inscenace ZÁ-TO-PEK!, Divadlo Minor, Praha (6. 10. 2019)
  • Tomáš Dvořák za režii inscenace Pozor, Zorro!, Divadlo Alfa, Plzeň (prem. 15. 12 2019)

 

Alternativní divadlo

  • Barbara Herz za režii inscenace Jenom matky vědí, o čem ten život je, A studio Rubín, Praha (prem. 28. 2. 2020)
  • Jan Nebeský za režii inscenace Pan Pros, Divadelní spolek Jedl (prem. 2. 10. 2019)
  • Jiří Adámek za režii inscenace Oči v sloup, Studio Hrdinů, Praha (prem. 20. 11. 2019)
  • Jiří Havelka, Petr Prokop, Ondřej Cihlář, Marta Ljubkovoá a 8lidí za projekt Sametová simulace, VOSTO5, 8lidí, Činohra Národního divadla, Národní muzeum a Divadlo Archa, Praha (26. 11. – 1. 1. 2019)
  • Nela H. Kornetová za režii inscenace Badman, Nela H. Kornetová & T.I.T.S. (prem. 7. 2. 2020)
  • Pavel Štourač za režii inscenace Ostrovy, Divadlo Continuo, Malovice (prem. 6. 8. 2020)
  • Petra Tejnorová za režii inscenace Putinovi agenti, Temporary Collective a Jatka78, Praha (prem. 8. 10. 2019)

 

Činoherní divadlo

  • Ivan Buraj za režii inscenace Kosmos, Národní divadlo, Praha (prem. 14. 11. 2011)
  • Jakub Čermák za režii inscenace Utrpení mladého Werthera, Horácké divadlo Jihlava (prem. 27. 9. 2019)
  • Jan Mikulášek za režii inscenace Don Quijote, Divadlo Husa na provázku, Brno (prem. 25. 10. 2019)
  • Jan Nebeský za režii inscenace Zahradníček / Vše mé je tvé, Divadelní spolek Jedl (prem. 2. 2. 2020)
  • Kamila Polívková za režii inscenace Prezidentky, HaDivadlo, Brno (prem. 6. 9. 2019)
  • Martin Františák za režii inscenace Hadry, kosti, kůže, Švandovo divadlo na Smíchově, Praha (prem. 21. 9. 2019)
  • Michal Hába za režii inscenace Sláva a pád krále Otakara, Městská divadla pražská (prem. 15. 9. 2019)
  • Miroslav Bambušek za režii inscenace Kacířské eseje, Studio Hrdinů a spolek Mezery, Praha (prem. 16. 1. 2020)
  • Natália Deáková za režii inscenace Serotonin, Meetfactory, Praha (prem. 14. 6. 2020)
  • Tomáš Dianiška a Igor Orozovič za autorství a Divadlo F. X. Kalby za režii inscenace Bezruký Frantík, Divadlo pod Palmovkou, Praha (prem. 30. 9. 2019)
  • Tomáš Loužný za režii inscenace Funny Games, Činoherní studio Ústí nad Labem (prem. 14. 2. 2020)

 

Herecký výkon

  • Alexandr Rašilov za roli Jana Zahradníčka v inscenaci Zahradníček / Vše mé je tvé
  • Dušan Hřebíček za roli moderátora v inscenaci Don Quijote
  • Erika Stárková za roli Dívky v inscenaci Lazarus
  • Jakub Albrecht za roli Františka Filipa v inscenaci Bezruký Frantík
  • Jakub Gottwald za výkon v inscenaci Ur-Fascism
  • Jan Hájek za roli Florent-Clauda Labrousta v inscenaci Serotonin
  • Karel Dobrý za roli Franze Kafky v inscenaci Malý stvořitel (Der kleine Fratz)
  • Luciano Mastro za roli Heřmana v inscenaci Hoffmannovy povídky
  • Lucie Roznětínská za roli Hildy v inscenaci Hilda
  • Lucie Trmíková za roli Marie Zahradníčkové v inscenaci Zahradníček / Vše mé je tvé
  • Marie Ludvíková za roli Erny v inscenaci Prezidentky
  • Matyáš Řezníček za roli Witolda v inscenaci Kosmos
  • Miloslav Mejzlík za roli Jana Patočky v inscenaci Kacířské eseje
  • Miroslav Donutil za roli Williho Lomana v inscenaci Smrt obchodního cestujícího
  • Nela H. Kornetová za performerský výkon v inscenaci Badman
  • Radka Fidlerová za role Markéty Rakouské, Franze Grillparzera a Paltrama Vatza, purkmistra Vídně v inscenaci Sláva a pád krále Otakara
  • Zuzana Onufráková za roli Milostpaní v inscenaci Zámek na Loiře¨

Zdroj: Divadelní noviny

 

 

Témata článku

Ceny Divadelních novin

Multižánrové

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

říjen 2020

Po Út St Čt So Ne
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: