Nová generace choreografů dnes ve Mlejně

V sobotu 12. listopadu 2022 bude patřit jeviště pražského Kulturního domu Mlejn studentkám choreografie HAMU Kateryně Lopakhtině, Adéle Kašparové a Ester Trčkové. Komponovaný večer nabídne různé přístupy k tanci a pohybovému divadlu mladých autorek. Program bude uveden v rámci cyklu Nová generace, který prezentuje nové choreografické talenty a jejich pohled na současné umění veřejnosti.

Astrea (Kataryna Lopakhtina). Foto Sofia Karp.

Astrea (Kataryna Lopakhtina). Foto Sofia Karp.

V první části večera bude k vidění choreografie studentky Kataryny Lopakhtiny Astrea, dílo inspirované mytologickou postavou řecké bohyně Astreou, bojovnicí za spravedlnost. Jedná se o sólo, jehož tvůrkyně je zároveň jeho interpretkou. Dále se diváci mohou těšit na dílo Adély Kašparové Is This Enough?, které na jevišti pracuje pouze s mužskou energií. Choreografka se v této práci zabývá tématem postavení mužů ve společnosti, jaké nároky jsou na muže kladeny a jak se s tím jednotlivci vypořádávají. Kašparová je tělem i duší street dance tanečnicí a ve své tvorbě propojuje tento styl se současným uměleckým tancem.

„Často jsem inklinovala k pocitu nutnosti tvořit v divadle pouze to, co je ,běžné‘. Necítila jsem se ale ve své kůži, proto jsem se rozhodla zariskovat a využít to, co je mi nejbližší, na divadelním jevišti. Street dance je velmi energický, rytmický, rozmanitý. Věřím, že může divákovi přinést nevšední zážitek,” doplňuje choreografka Kašparová.

V druhé části večera bude uvedena inscenace The Miners Ester Trčkové, která se opírá o téma štěstí. S nadsázkou upozorňuje na jeho pomíjivost a nedosažitelnost. Trčková zpracovala téma s interprety uskupení SPOLK metaforicky za doprovodu výrazné scénografie a s lehkým humorem tak, jak je pro autorku typické.

„Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Chodí štěstí dokola, sem tam sedne na vola. Lepší vrabec v hrsti, než-li holub na střeše. Smůla ve hře, štěstí v lásce. Odvážnému štěstí přeje. Kdo hledá, najde. Může být nahoře, dole, na stromě, na ulici, pod postelí, ve skříni, v kabelce nebo v nás. Proč hledáme štěstí a proč ho pořád nemůžeme najít?” (z anotace The Miners).

Večer inovativních přístupů k taneční tvorbě pomůže divákům proniknout do nejnovější tvorby zástupkyň nastupující generace umělců a jejich nahlížení světa a společnosti kolem nás. Právě to je i cílem celé zastřešující platformy Nová generace, kterou již téměř před 20 lety založila absolventka a pedagožka oboru choreografie na Katedře tance HAMU Mgr. Bohumíra Eliášová, PhD.

Zdroj: Nová generace

Témata článku

Adéla KašparováEster TrčkováKataryna LopakhtinaNová generace

KD Mlejn

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: