Novinky z Velké Británie

Skotský balet, Anglický národní balet a National Dance Company Wales vystoupí v rámci programu kulturní olympiády
Příští léto vytvoří Skotský balet, Anglický národní balet a National Dance Company Wales v rámci programu kulturní olympiády vlastní choreografie, se kterými potom také poprvé společně vystoupí. Londýnská kulturní olympiáda 2012 je největší kulturní událostí v historii moderního olympijského a paralympijského hnutí. V průběhu čtyř let má obyvatelům Velké Británie jednak nabídnout možnost stát se součástí olympiády v Londýně a také podněcovat kreativitu napříč všemi kulturami, především mezi mladými lidmi.
Každý ze zmíněných souborů pověří vytvořením nové choreografie jednoho z předních současných choreografů: Martin Lawrance vytvoří novou práci pro Skotský balet, Christopher Bruce pro National Dance Company Wales a Itzik Galili pro Anglický národní balet.
Výprava k choreografii Martina Lawrance pro Skotský balet je dílem Martina Boyce, nominovaného na Turnerovu cenu. Boyce se souborem spolupracoval již v loňském roce v rámci choreografických workshopů, zkoumajících vztah mezi tancem a vizuálním uměním.
Choreografie Itzika Galiliho pro Anglický národní balet nese název And the Earth shall bear again na hudbu preparovaného klavíru od Johna Cage. Vystoupí tanečníci celkem deseti národností, mezi nimi například první sólisté Elena Glurdjidze, Erina Takahashi, Fernanda Oliviera nebo Vadim Muntagirov.
Ann Sholem, umělecká šéfka National Dance Company Wales k nadcházející spolupráci uvedla: „Je pro nás velkou ctí být prostřednictvím Dance GB součástí olympijských her v Londýně 2012, což je pro nás zároveň velkou příležitostí předvést obrovský talent dnešních britských tanečníků. Stejným potěšením je pro nás pracovat s tak úspěšným umělcem, jako je Christopher Bruce. Vím, že jeho práce bude mimořádná a fascinující, přesně taková, jakou byste očekávali od mezinárodně uznávaného choreografa.


Christopher Hampson jmenován uměleckým ředitelem Skotského baletu
Choreograf Christopher Hampson byl jmenován uměleckým šéfem Skotského baletu, v této funkci nahradí od srpna 2012 současného šéfa Ashleyho Page. Hampson je absolventem Královské baletní školy, po ukončení své dráhy aktivního tanečníka v Anglickém národním baletu se vydal na dráhu choreografa a režiséra. Spolupracuje se soubory po celém světě, pražské publikum si možná bude pamatovat jeho Giselle, uvedenou v Národním divadle v roce 2004. Jeho choreografie získaly mimojiné Critics' Circle Award za nejlepší choreografii a Barclays Theatre Award v oboru tanec.
Odchod Ashleyho Page, jemuž se podařilo znovu oživit Skotský balet vyvolal v tanečním světě menší šok. Cindy Sughrue, generální ředitelka Skotského baletu k tomu uvedla: „Jsme opravdu rádi, že můžeme Christophera v našem souboru přivítat. Jeho přístup k umělecké formě odráží náš důraz na kvalitu a rozmanitost a bude nám opravdu potěšením ve spolupráci s ním dále rozvíjet jedinečnou šíři repertoáru Skotského baletu, oslovovat nové publikum a i nadále těšit naše fantastické, loajální fanoušky naším uměním. Když Peter Darrell, zakládající ředitel Skotského baletu soubor v roce 1969 založil, bylo jeho vizí vybudovat ansámbl, pyšnící se silnou klasickou technikou a moderním přístupem. Ashley Page za dobu svého působení tuto vizi dále obohatil a zůstává tu po něm velké množství kvalitní práce, na níž budeme i nadále stavět. Děkujeme mu tímto za jeho devítileté působení a těšíme se na další uvádění jeho choreografií, jež jsou nedílnou součástí našeho bohatého a pestrého repertoáru.“
Zdroj:

www.dancing-times.co.uk,

www.london20012.com

Témata článku

Velká Británie

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: