Oslavy Mezinárodního dne tance letos streamuje Česká televize

Oslavy Mezinárodního dne tance letos streamuje Česká televize

Oslavy Mezinárodního dne tance letos streamuje Česká televize

Vize tance a Národní divadlo zvou na oslavy Mezinárodního dne tance s Českou televizí. 29. dubna 2015 se bude slavit po celém světě a Česká republika nebude výjimkou. Program pro veřejnost je připraven ve 20 městech a zahrnuje taneční představení, ukázky, dílny, tančírny, flashmob – společnou choreografii, diskuze s tanečníky, taneční filmy i taneční party. Hlavní mediální partner oslav, Česká televize, bude navíc streamovat část programu v Praze a Brně.
V Praze se na piazzetě Národního divadla vystřídá balet, současný tanec a swing. V 15.30 začne OPEN CLASS, které se mohou zúčastnit všichni, kdo mají rádi tanec.  Jde o klasický baletní trénink pod širým nebem, který bude poprvé v historii oslav přenášet  iVysílání České televize. Propojí se tak dění před Národními divadly v Praze a Brně.  Následovat bude flashmob pro děti a dospělé, program pražských konzervatoří, lekce swingu a tančírna. V 19 hodin proběhne ve Státní opeře slavnostní představení baletu Šípková Růženka.
Náměstí Míru oživí přibližně od 14 hod ukázky současného tance a hip hopu a náplavka u Rašínova nábřeží, konkrétně u Bajkazylu a A(VOID) Floating Gallery, se od 17:30 rozhoupe rytmy funku, jazzu, tanga, salsy nebo swingu. K vidění bude také nový cirkus. Podrobný program organizovaný v Praze iniciativou Vize tance a Národním divadlem najdete v samostatné příloze pod zprávou ke stažení jako tabulka .xlsx.
Pro milovníky tance i náhodné kolemjdoucí se na Mezinárodní den tance připravují akce v tanečních studiích, divadlech, na náměstích i v parcích po celé České republice. Informace jsou k dispozici na taneční mapě www.danceday.cz, která vznikla ve spolupráci Vize tance a místních tanečních subjektů.

Dokumentární portál DAFilms.cz a Festival tanečních filmů K oslavám Dne tance se letos připojí i dva významní partneři ze světa filmu. Návštěvníci Festivalu tanečních filmů, který se koná v pražském kině Lucerna od 23. do 25. dubna, získají ke vstupence voucher na tři taneční snímky z dokumentárního portálu DAFilms.cz. V týdnu, kdy proběhnou oslavy Dne tance, tzn. od 26. dubna do 2. května tak budou moci na portálu zhlédnout tři zajímavé taneční dokumenty. Amici, tanec s přáteli v režii Pavla Kouteckého pojednává o londýnské taneční skupině sdružující mentálně a tělesně postižené se zdravými tanečníky. Film zachycuje svět nonverbální komunikace prostřednictvím doteků, pohybů, tance, je o vzájemné úctě a vnímání se mezi sebou. Snímek Peggy Baker: Four Phrases režiséra Howie Shia vychází z intimního rozhovoru s proslulou kanadskou tanečnicí a choreografkou. Film využívá rozmanitých technik k oslavě jejího uměleckého působení a dědictví. Jedná se o mix animace a dokumentu. Svěcení jara režisérky Jany Ševčíkové je především portrétem japonského tanečníka a choreografa Mina Tanaky, který patří mezi výrazné osobnosti japonského divadla. Divadla, ve kterém se tělo stává jazykem. Min Tanaka říká: „Tančí se mnou lidé z celého světa a každý je úplně jiný. Nejen fyzicky, ale také svým jedinečným příběhem. Jsou něco jako dějiny těla. Očekávám od každého, že téma jeho tance bude vycházet z osobní zkušenosti. Každý z nás stojí na konci velmi dlouhého vývojového řetězce, který nás vede zpátky do našeho dětství, k našim rodičům, zpátky k naší animální podstatě.La Fabrika uvede filmy Pina, Doteky tance a Svěcení jara Pražský kulturní prostor La Fabrika uvede ve spolupráci s Vizí tance taneční dokument Pina od režiséra Wima Wenderse a české snímky Doteky tance Veroniky Liškové a Svěcení jara Jany Ševčíkové.
Na film Pina, který má na svém kontě devět prvenství z mezinárodních filmových festivalů, se mohou diváci vypravit do holešovické La Fabriky 29. 4., začínat bude v 18:30. Snímek je poctou německé choreografce Pině Bausch, která zásadním způsobem ovlivnila tanec a divadlo poslední třetiny dvacátého století. Měl být původně společným projektem Wenderse a Bauschové, ale kvůli její nenadálé smrti vznikl "in memoriam" a zachycuje její klíčová díla a vzpomínky nejbližších spolupracovníků. Film je strhující cestou do světa gest a emocí, do krajiny duše zobrazené tělem.
Dokumentární snímek Doteky tance vznikl v koprodukci FAMU a České televize a pojednává o podobách současného českého tance. Film je portrétem dvou předních českých uskupení - NANOHACH a VerTeDance – a současně sleduje základní principy fungování domácí taneční platformy. Věnuje se však také tematice tančícího těla a jeho schopnosti promlouvat k divákům. V La Fabrice se na něj diváci mohou těšit 30. 4. od 18:30. Třetím filmem, který La Fabrika v rámci letošních oslav tance uvede, je Svěcení jara. Na programu bude 30. 4. od 20:00. Český rozhlas a Mezinárodní den tance ČRo Vltava
Kromě reportáží a rozhovorů z oslav v rámci kulturního servisu pořadu Mozaika bude v dopoledních hodinách na stanici Vltava probíhat Telefonotéka s Ninou Vangeli, známou taneční kritičkou. Bude se mluvit o současném tanci, české taneční scéně, historii tance 20. století, ale i taneční hudbě od Čajkovského až po Ivana Achera. Výjimečné bude i to, že se natáčení pořadu v budově Českého rozhlasu bude moci účastnit veřejnost. Pořad začne v 9:50 a potrvá do 11:30. ČRo Dvojka
Dvojka Českého rozhlasu se bude věnovat Mezinárodnímu dni tance v pondělí 27. 4. od 16:30 v pořadu Jak to vidíte?. Jako host se za iniciativu Vize tance zúčastní přední česká tanečnice Andrea Opavská oceněná např. titulem Tanečnice roku 2014 v rámci festivalu současného tance Česká taneční platforma. Poselství k Mezinárodnímu dni tance 2015 Každý rok oslovuje Taneční komitét ITI (International Theatre Institute - Mezinárodní divadelní ústav) některou z mezinárodně uznávaných tanečních osobností, aby k oslavám Dne tance sepsala poselství, které se potom šíří po celém světě. Autorem toho letošního je španělský choreograf a tanečník flamenca Israel Galván. Zveřejněno je na: www.international-dance-day.org/en/author_2015.html. Český překlad najdete na www.vizetance.cz.
Mezinárodní den tance se slaví 29. dubna od roku 1982, kdy ho vyhlásila International Dance Committee of the International Theatre Institute, partnerská organizace UNESCO. Tento den je významný narozením velkého tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverra (*1727), který byl svými  současníky nazýván Shakespearem tance. Cílem oslav je připomenout si univerzální povahu tance, který ve svých nesčetných variantách překonává etnické, kulturní, politické i náboženské bariéry mezi lidmi.
Informace k oslavám Mezinárodního dne tance v České republice jsou k dispozici na: www.facebook.com/dentance, www.danceday.cz, www.vizetance.cz, www.narodni-divadlo.cz O Vizi tance
Národní iniciativa pro rozvoj současného tance, pohybového divadla a interdisciplinárního umění vznikla v roce 2008. Sdružuje umělecké profesionály – tanečníky, choreografy, pedagogy, manažery, teoretiky a kritiky. Posláním spolku je zviditelnit taneční umění v České republice ve vztahu k ostatním uměleckým disciplinám. Aktivity se zaměřují na rozvoj infrastruktury oboru a obnovu jeho celospolečenského uznání. Vize tance organizuje oborové konference, jedná s orgány státní správy, podílí se na vzniku odborných publikací, jedná s orgány státní správy a zastřešuje v České republice oslavy Mezinárodního dne tance. Další informace jsou k dispozici na www.vizetance.cz a na www.facebook.com/vizetance.

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: