Osobnost Matky Terezy v jevištním zpracování: pantomima v Anežském klášteře

Osobnost Matky Terezy v jevištním zpracování: pantomima v Anežském klášteře

Osobnost Matky Terezy v jevištním zpracování: pantomima v Anežském klášteře

Ve středu 28. srpna proběhne v prostorách Anežského kláštera premiéra představení Agnes o životě Matky Terezy. Za inscenací stojí tým absolventů Katedry pantomimy pražské HAMU Tereza těšínská a Alexej Byček. Inscenace se jmenuje podle Matčina původního křestního jména Agnes. Autoři totiž chtějí postihnout nejen Matku Terezu, pečující o malomocné tam, kam se noha kněze nedostane. Zkoumají život Agnes – dívky a ženy – pochybující o sobě a nakonec i o Bohu.Přestože Matka udělala tolik dobrého, a možná právě proto, je těžké se při zpracování jejího díla vyhnout patosu,“ říká Alexej Byček, režisér inscenace. „Pro nás je kromě obrazu dobrotivé pečovatelky důležité dotknout se toho, o co nestála, aby se o tom psalo a mluvilo: její skutečné nitro, osobní myšlenky a především pochyby. To říká mnohem více o významu její práce než klasická šablona nezlomné hrdinky.
Představení je pohybovým divadlem s prvky pantomimy a klaunérie. O netradiční zpracování se zasloužili absolventi Katedry pantomimy pražské HAMU Tereza Těšínská a Alexej Byček. Toto autorské duo má na kontě již více originálních projektů, za všechny zmiňme Putování Divadla koněmVozem, kdy v létě roku 2012 dva měsíce jezdili „postaru“, bez jakýchkoli technologií, s koněm a vozem po českých krajích a hráli pouliční divadlo v místních vesnicích a městečkách.
Zatímco při Putování hráli o vesnickém vykořisťovateli, tentokrát chtějí připomenout potřebu pomoci bližnímu. Ukázat, že jsou zde lidé, kteří často trpí nejen fyzicky, ale i vnitřní samotou, a že se často i ti, kteří pomáhají, cítí opuštěni nebo „Bohem zapomenuti“. Jako Matka Tereza. „Pohybová jednoaktovka“ Agnes si dává za cíl propojit divadlo s duchovnem, mimo jiné tím, že přivádí hluboký Matčin příběh do Anežského kláštera, konkrétně Kaple sv. Barbory. Představení začíná večer ve 20 hodin.

Témata článku

Tanec

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

duben 2021

Po Út St Čt So Ne
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: