Otáčivé hlediště v Českém Krumlově ovládne od desátého července opera i balet

Scéna otáčivého hlediště v Českém Krumlově nabídne v letních měsících opery Rusalka, Trubadúr, Příhody lišky Bystroušky a balet Valmont, který bude k vidění od 1. do 5. srpna 2018. V titulní roli Valmonta se představí první sólista Národního divadla Alexandre Katsapov.

Inscenaci Valmont s hudbou Franze Schuberta a Pēterise Vaskse, jejíž tvůrcem je choreograf Libor Vaculík, mohou diváci zhlédnout od  středy 1. do neděle 5. srpna. V loňském roce měl tento ,,baletní nováček“ v zámeckém parku premiéru a například divačka Míla jej okomentovala slovy: „Včera jsme v dešti zhlédli balet Valmont. Z oblohy chvílemi padaly provazy vody. Byl to nádherný zážitek. Balet byl úžasný, projev, hudba, kostýmy. V kulisách zámecké zahrady jako by nepršelo. Upřímně děkuji za překrásný zážitek.“
K vytvoření baletu přivedl choreografa román v dopisech Nebezpečné známosti francouzského spisovatele Choderlose de Laclose. Román byl několikrát zfilmován, k těm nejznámějším adaptacím patří americký film Nebezpečné známosti Stephena Frearse, kde hlavní roli ztvárnil John Malkovich, pod názvem Valmont ho natočil i Miloš Forman v hlavní roli s Colinem Firthem. Příběh o cynických šlechticích je inscenací na pomezí tanečního divadla a činohry. „Libor Vaculík nešokuje výpravným dílem, ale naopak se zaměřuje na jemné, citlivé vykreslení jednotlivých charakterů postav. Markýza de Merteuil a vikomt de Valmont pro své pobavení zasahují do cizích osudů a roztáčejí soukolí, které nakonec smete i je,“ dodávají zástupci Baletu Jihočeského divadla.
Představení ve středu 1. srpna 2018 je uspořádáno jako benefiční představení ve spolupráci s Nadačním fondem pro taneční kariéru. Částka 50 Kč z každé prodané vstupenky na tento večer bude jako charitativní příspěvek postoupena Nadačnímu fondu na podporu druhé kariéry tanečníků.
V příštím roce budou na Otáčivém hledišti uvedeny nové inscenace - balet Šípková Růženka, opera Turandot a obnovená premiéra muzikálu Divotvorný hrnec.

Zdroj: Jihočeské divadlo

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: