Pantomima se vrací do Česka – na festival Mime fest míří mimové ze čtyř kontinentů

Pantomima se vrací do Česka – na festival Mime fest míří mimové ze čtyř kontinentů

Pantomima se vrací do Česka – na festival Mime fest míří mimové ze čtyř kontinentů

Americká megastar Red Bastard, mimové z Egypta, Ekvádoru a mnoha evropských zemích se spolu s českými umělci představí na 3. ročníku Mime Festu, jediného festivalu pantomimy v ČR. V září proběhne ve východočeské Poličce a v říjnu poprvé v Praze. Mime Fest nabídne přes dvacet představení pro děti i dospělé, ale i speciální představení pro školy. Součásti festivalu budou i odborné workshopy a mimové v ulicích. Festival proběhne od 15. do 20. září v Poličce a od 17. do 22. října v Praze, kde se letos koná poprvé. „Do hlavního města festival rozšiřujeme kvůli velké poptávce a také proto, že pro mnohé umělce je to pocta hrát v Praze,“ říká umělecký šéf a dramaturg Mime Festu Radim Vizváry. Zájem o pantomimu v Česku roste tak, že se Mime Fest od příštího roku bude konat nejen v Praze a v Poličce, ale i v Ostravě.
Na festival letos zamíří mimové z celkem čtyř kontinentů, mezi nimi i světové špičky v oboru jako například Red Bastard a Michael Trautman z USA nebo Bodecker&Neander z Německa, kteří vystoupí v pražském Paláci Akropolis. V nové formaci se také představí mimové z legendárního polského Divadla pantomimy Henrika Tomazsevského. Poprvé letos přijedou i mimové z afrického a jihoamerického kontinentu – Teatr del Cielo z Ekvádoru a El Ghaba z Egypta. Ty na Mime Festu čeká dokonce jejich evropská premiéra. „Je to pro ně obrovská událost, protože je to poprvé, co se svým souborem vycestují mimo Egypt. Bylo ale obtížné je k nám přivézt. Nakonec je podpořilo Velvyslanectví Egyptské arabské republiky v Praze a Ministerstvo kultury Egypta. Jejich účast bude doprovázet i egyptská celebrita Rogina, která se na  jejich představení do Poličky přijede podívat,“ prozrazuje Vizváry.
Umělecká úroveň Mime Festu se každým rokem zvyšuje a spolu s ní roste i zájem veřejnosti o pantomimu. Zatímco vloni festival navštívilo přes 3 000 diváků, letos se jich očekává až 5 000. „Původně jsme začínali jako malý festival mimů ze střední a východní Evropy, ale rychle jsme získali výbornou reputaci a teď se nám hlásí mimové z celého světa a jsme v pozici, že si už můžeme vybírat, koho pozveme,“ říká s potěšením Vizváry, který si na Mime Festu zahraje se svým souborem Mime Prague, reprezentujícím současnou českou pantomimu. Obor mimického divadla budou na festivalu dále prezentovat i Bolek Polívka, Spitfire Company či nové soubory mladých mimů jako například Mime Fatale.
V Praze i v Poličce vyrazí mimové i do ulic, kde budou bavit kolemjdoucí. Součástí festivalu budou jako každý rok i workshopy vedené profesionálními lektory pro odbornou i laickou veřejnost. Povedou je lektoři z USA, Ekvádoru, Finska, Německa, Polska a České republiky. Mime Fest navazuje na několik málo mezinárodních festivalů mimického divadla konaných v naši historii. První se konal v roce 1969 v Praze a poslední v roce 1996 v Kolíně. Cílem festivalu Mime Fest je obnovení zapomenuté slavné éry české pantomimy, pokračování v její tradici a vytvoření platformy pro mimické umění. Usiluje o rehabilitaci téměř zapomenutého oboru, který dnes dokáže překvapit svou moderní podobou. Více informací o Mime Festu na www.mimefest.cz

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: