Registrace

Pohybová inscenace pro děti A to je zakázáno? zkoumá téma osobních hranic

V novém projektu A to je zakázáno? se Jazmína Piktorová, Markéta Stránská a Tomáš Janypka zaměřují na to, co je a není zakázané a proč vlastně. Představení pro všechny od sedmi let a jejich blízké je inspirováno impulzivní pohybovou činností dětí a nezměrnou intenzitou, se kterou objevují svět. A také zákazy, omezeními a hranicemi, které na průzkumné cestě potkají. Pražská premiéra proběhne 12. prosince v divadle Alfred ve dvoře. 
 

Foto: Adam Mráček
Foto: Adam Mráček
Inzerce

,,Zkoumání i nastavování hranic jsou přirozenou potřebou, instinktivním chováním člověka a lze je nahlédnout různými způsoby: Provokuju? Vyžaduju pozornost? Anebo si jen naplno vychutnávám tady a teď? Vychovávám a učím zodpovědnosti a samostatnosti? Anebo zneužívám svého postavení, protože chci mít konečně chvíli klidu? To všechno jsou otázky, které jsme v tvůrčím triu, ale i širší komunitě složené z rodičů, dětí, vyučujících, psycholožek, propagátorů vědy nebo výtvarnic zkoumali,” osvětluje vznik projektu Jazmína Piktorová, spoluautorka konceptu a interpretka. 

Piktorová, v tandemu se Sabinou Bočkovou, stojí za úspěšným představením Mikrosvěty, tvaru se specifickou poetikou pro diváctvo 4+, které od premiéry na podzim 2022 získalo nominaci na Cenu Thálie, Cenu ČTP a stalo se součástí prestižního výběru Aerowaves Twenty24. ,,Po tvorbě Mikrosvětů, ve kterých zcitlivujeme a zjemňujeme vnímání dětského publika, jsem v případě projektu A to je zakázáno? toužila vytvořit divočejší, až lehce provokativní představení. Téma zákazů a vymezování hranic, se kterými se děti setkávají odmalička a často jsou zdrojem napětí mezi dítětem a rodičem nebo učitelem, mi v tomto směru přišlo jako zajímavá tvůrčí výzva. Zajímalo mě například poodhalit fakt, že v překračování hranic se může skrývat i obrovská kreativita a svoboda dítěte, která je pro mne osobně fascinující a pro nás všechny může být velice inspirativní,” doplňuje Piktorová.

Dalšími členy*kami tvůrčího týmu A to je zakázáno? jsou Markéta Stránská, bývalá členka světoznámého inkluzivního tanečního souboru Candoco Dance Company, performer a choreograf Tomáš Janypka a finský konceptuální umělec, performer, choreograf a hudebník Pasi Mäkelä, který s tvůrčím triem sdílí prostor jeviště a s diváctvem komunikuje skrze live music design.

Inscenace vzniká v produkci spolku ZDRUHESTRANY, premiéra proběhla na Švestkovém dvoře v Malovicích, následně byl projekt uveden v brněnském prostoru Terén | Pole performativního umění.

Zdroj: ZDRUHESTRANY

Témata článku

Diskuze

Vyplněním e-mailu se přihlásíte k odběru automatických notifikací, které vás upozorní na nový příspěvek v této diskuzi.

Odesláním příspěvku souhlasíte s pravidly pro diskutující

Buďte první, kdo zahájí diskuzi pod tímto článkem!
Přidat komentář