Pohybové představení Víta Neznala v obrovském akváriu se vrací od května na Jatka78

Nesnesitelná tekutost bytí. Foto Vojtěch Brtnický.

Nesnesitelná tekutost bytí. Foto Vojtěch Brtnický.

Loni v září režisér Vít Neznal uvedl třináctkrát svoji inscenaci Nesnesitelná tekutost bytí. Letos v květnu se tato vizuálně-pohybová podívaná vrací v aktualizované podobě s novými scénami do industriálního prostoru jinak nepřístupné haly Skleněnka vedle Jatek78 v pražské Holešovické tržnici. Inscenace se odehrává v obrovském akváriu, které se postupně plní 12 000 litry vody- ocel, sklo a vodní masa v kontrastu s křehkou herečkou i hra světel a hudby. Nesnesitelná tekutost bytí se bude v prostoru Skleněnky hrát od 19. května do 7. června 2019 pouze desetkrát, kapacita hlediště je omezena.

Představení připravili v koprodukci s festivalem Letní Letná a prostorem Jatka78 režisér Vít Neznal a česká choreografka Dora Sulženko Hoštová. V sólové roli se opět představí mladá herečka a tanečnice Kateřina Dvořáková, která byla v Cenách divadelní kritiky 2017 nominována na Talent roku.

Scéně dominuje obrovské akvárium o rozměrech 2,7 x 2,7 x 2,7 metru, jehož konstrukce je výsledkem spolupráce se statiky, skláři a vodohospodáři z fakulty stavební ČVUT. Několikaleté přípravy inscenace zahrnovaly také náročné zkoušení v bazénech s profesionálními akvabelami.

Nesnesitelná tekutost bytí je příběhem člověka, který se snaží vyrovnat s nejistotou dnešního světa i svojí vlastní, předvídat nepředvídatelné a připravit se na to, že navzdory předpovědi může zítra pršet,” říká o projektu Vít Neznal. „Chtěl jsem v Česku vytvořit představení po vzoru toho, co jsem viděl ve světě - s dominantní scénografií, která vše předurčuje,” pokračuje. „Není to ale tradiční představení. Jeho výpověď jde totiž i díky fyzické blízkosti obrovského množství vody trochu jinou cestou,” uzavírá Neznal.

Vít Neznal se se svým souborem věnuje tvorbě na pomezí nového cirkusu a pohybového divadla. V minulosti zaujal již dvěma předcházejícími autorskými představeními  - Chyba a Mimo provoz.

Zdroj: ArtsMarketing.CZ

 

Témata článku

Dora Sulženko HoštováKateřina DvořákováNesnesitelná tekutost bytíVít Neznal

Jatka78

Multižánrové

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: