Pražský komorní balet vystoupí na 13. ročníku kláštereckého tanečního festivalu Siraex

Důvěrná místa. Foto ze zkoušky PKB.

Důvěrná místa. Foto ze zkoušky PKB.

V pátek 16. srpna 2019 vystoupí Pražský komorní balet (PKB) v Klášterci nad Ohří na festivalu současného tance Siraex. Letní festival roztančí malebné krušnohorské městečko již po třinácté. Na nádvoří novogotického kláštereckého zámku PKB představí jednoaktový balet s názvem Důvěrná místa. Autorsky je pod ním podepsán belgický choreograf Samuel Delvaux, který jako hudební i tematickou inspiraci použil tvorbu a život slavného hudebního skladatele Leoše Janáčka.

Choreografii Důvěrná místa, jež vznikla původně pro soubor Balet Praha Junior, nastudoval Pražský komorní balet v závěru loňského roku při příležitosti devadesátého výročí Janáčkova úmrtí. Coby hudební podklad díla posloužily Samuelu Delvauxovi fragmenty ze slavného Janáčkova díla, klavírní Kreutzerovy sonáty, a choreografie samotná je velmi volně inspirována osobou a hudbou velkého génia. Jedná se o jakési abstraktní scénické ztvárnění inspirace ženským elementem, které skladatele celý život provázelo.

Festival Siraex si za dvanáct let existence vybudoval jméno mezi laickou i odbornou veřejností. Mapuje dění na současné taneční scéně a představuje české i zahraniční tanečníky a choreografy. „Náš festival je přehlídkou, která každoročně přináší průřez děním na taneční scéně za uplynulou sezonu a dává veřejnosti z měst, která jsou dál od Prahy, povědomí o vývoji tanečního umění. Jde tedy o ojedinělou záležitost, která má v tanečním světě své místo,“ říká Zora Breczková, ředitelka festivalu Siraex a dodává: „Jedinečností projektu je setkání několika generací a úrovní interpretů a choreografů, a to od dětí přes neprofesionální soubory scénického tance až po naší a zahraniční profesionální scénu (včetně nové generace). Pražský komorní balet je již dlouho naším stálým hostem, spolu s ním na pátečním gala večeru vystoupí Balet Národního divadla v Brně, 420PEOPLE a absolventka HAMU, choreografka Petra Hájková.“

Zdroj: Pražský komorní balet

Témata článku

Důvěrná místaSamuel Delvaux

Pražský komorní balet

Zámek Klášterec nad Ohří

Tanec

Siraex

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: