Přednáška Tělo v pohybu: performativita sokolského hnutí v období formování moderního českého národa

Sokolské hnutí. Foto Teatrologická společnost.

Sokolské hnutí. Foto Teatrologická společnost.

Teatrologická společnost a Kabinet pro studium českého divadla zvou na přednášku Terezy Konývkové s názvem Tělo v pohybu: performativita sokolského hnutí v období formování moderního českého národa, která proběhne ve čtvrtek 31. října 2019 od 17:00 v malém sále IDU (Celetná 17, Praha 1).

Sokolské hnutí bylo od roku 1862 jedním z elementů podílejících se na formování českého národního vědomí. K jeho utváření sloužily sokolské kulturní performance, které měly zobrazovat jednotně smýšlející národní společenství prostřednictvím synchronně se pohybujících těl cvičenců. Přednáška přiblíží, jakým způsobem v těchto performancích docházelo k budování kolektivní identity. Pozornost bude také zaměřena na fenomenální a sémiotické aspekty dané problematiky.

Mgr. Tereza Konývková, Ph.D. se soustředí na interdisciplinární výzkum performativity veřejných událostí. Za dizertační práci zabývající se tímto tématem získala Cenu Václava Königsmarka. Působí jako vědecká pracovnice v Kabinetu pro výzkum divadla a dramatu na Divadelní fakultě JAMU v Brně.

Zdroj: Institut umění - Divadelní ústav a ČTK

Témata článku

přednáškasokolské hnutíTereza Konývková

Institut umění - Divadelní ústav

Multižánrové

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: