Představení Čekárna Farmy v jeskyni opět v Experimentálním prostoru – tentokrát ve výjimečném obsazení

Představení Čekárna Farmy v jeskyni opět v Experimentálním prostoru – tentokrát ve výjimečném obsazení

Představení Čekárna Farmy v jeskyni opět v Experimentálním prostoru – tentokrát ve výjimečném obsazení

Mezinárodní Divadelní studio Farma v jeskyni opět uvede po delší době 12. a 13. listopadu v Exeprimentálním prostoru NoD úspěšné, divácky atraktivní a strhující představení Čekárna. Výjimečně bude uvedeno v novém hereckém obsazení. Pozvání na hostování v představení přijala Charlotta Öfverholm, švédská choreografka tanečnice skupiny Jus de la Vie, která byla zároveň dominantní osobností skupiny DV8 Physical Theatre. V České republice už v minulosti spolupracovala s Farmou v jeskyni na Festivalu Farma 2007, nebo v roce 2005 spolupracovala s choreografem Janem Kodetem na představení Lola & Mr. Talk. Do představení Čekárna se také po delším čase vrací i česká tanečnice Zuzana Richterová a slyšet a vidět budete mít možnost nového hudebníka Štěpána Drtinu. Hned po dvou uvedeních v Praze soubor cestuje na Slovensko, do kulturního centra Stanica v Žilině, kde Čekárna vznikala, a před deseti lety toto kulturní centrum otevírala.
Příběh se odehrává na železniční stanici Žilina–Záriečie, ze které byli během druhé světové války deportováni Židé ze Slovenského státu. V čekárně jako v meziprostoru se potkávají „náhodní“ cestující a nenáhodně se tam vracejí mrtví. V banálním vztahovém trojúhelníku se kumuluje privátní násilí evokující nezhojené historické trauma, ze kterého pořád roste tichý nacionalizmus. Jsme na místě svědomí střední Evropy, kde se za tónů slovenského tanga setkáváme s přízraky těch, s nimiž jsme se nerozloučili.
Představení získalo cenu týdeníku Respekt za nejsilnější taneční dílo a cenu Veljka Maričiće za nejlepší představení na festivalu v Rijece. V zahraničí velmi ceněný soubor, který roku 2011 získal prestižní Evropskou cenu nové divadelní reality, se tímto představením snaží propojovat středoevropskou minulost s její současností. Vzniká tak komplexní divadelní dílo, které nepřestává být v naší době evropské integrace a nacionalistických tendencí aktuální. „V Čekárně je zběsilost i systém. Jsou to stručné dějiny naší hanby podané skrze excitované, drsně ironické, nesentimentální taneční obrazy. O jejich rytmu, dynamice, tělesném a emocionálním napětí ani nemluvě. Farma je choreografickým divadlem par excellence," psala o inscenaci V MF Dnes Jana Návratová.

Farma v jeskyni je mezinárodní divadelní studio tvořící v Praze, zaměřené na tvorbu, vývoj a výzkum lidského výrazu. Moderní tvorba souboru překračuje hranice žánrů fyzického, tanečního nebo hudebního divadla. Představení Farmy v jeskyni vznikají na základě dlouhodobého výzkumu, který je zaměřený na přenos lidské zkušenosti mimo slovo a limity běžného porozumění. Soubor se vyjadřuje ke skutečnostem, které jsou pro jeho členy osobně a sociálně aktuální. Divadelní studio pracuje pod vedením svého zakladatele - režiséra Viliama Dočolomanského.
Součástí práce Farmy v jeskyni není pouze vytváření inscenací, ale také edukativní činnost, základní výzkum umění herce a vybraných kulturních minorit. Studio se začalo formovat v roce 2001 při přípravách projektu Lorca v Praze. Název Farma v jeskyni je doslovným překladem arabského slova „daimuz“, kterým byl pojmenován Lorcův rodinný statek. Více na www.infarma.info  

Témata článku

Tanec

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

duben 2021

Po Út St Čt So Ne
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: