Představení Čekárna Farmy v jeskyni opět v Experimentálním prostoru – tentokrát ve výjimečném obsazení
Příběh se odehrává na železniční stanici Žilina–Záriečie, ze které byli během druhé světové války deportováni Židé ze Slovenského státu. V čekárně jako v meziprostoru se potkávají „náhodní“ cestující a nenáhodně se tam vracejí mrtví. V banálním vztahovém trojúhelníku se kumuluje privátní násilí evokující nezhojené historické trauma, ze kterého pořád roste tichý nacionalizmus. Jsme na místě svědomí střední Evropy, kde se za tónů slovenského tanga setkáváme s přízraky těch, s nimiž jsme se nerozloučili.
Představení získalo cenu týdeníku Respekt za nejsilnější taneční dílo a cenu Veljka Maričiće za nejlepší představení na festivalu v Rijece. V zahraničí velmi ceněný soubor, který roku 2011 získal prestižní Evropskou cenu nové divadelní reality, se tímto představením snaží propojovat středoevropskou minulost s její současností. Vzniká tak komplexní divadelní dílo, které nepřestává být v naší době evropské integrace a nacionalistických tendencí aktuální. „V Čekárně je zběsilost i systém. Jsou to stručné dějiny naší hanby podané skrze excitované, drsně ironické, nesentimentální taneční obrazy. O jejich rytmu, dynamice, tělesném a emocionálním napětí ani nemluvě. Farma je choreografickým divadlem par excellence," psala o inscenaci V MF Dnes Jana Návratová.
Farma v jeskyni je mezinárodní divadelní studio tvořící v Praze, zaměřené na tvorbu, vývoj a výzkum lidského výrazu. Moderní tvorba souboru překračuje hranice žánrů fyzického, tanečního nebo hudebního divadla. Představení Farmy v jeskyni vznikají na základě dlouhodobého výzkumu, který je zaměřený na přenos lidské zkušenosti mimo slovo a limity běžného porozumění. Soubor se vyjadřuje ke skutečnostem, které jsou pro jeho členy osobně a sociálně aktuální. Divadelní studio pracuje pod vedením svého zakladatele - režiséra Viliama Dočolomanského.
Součástí práce Farmy v jeskyni není pouze vytváření inscenací, ale také edukativní činnost, základní výzkum umění herce a vybraných kulturních minorit. Studio se začalo formovat v roce 2001 při přípravách projektu Lorca v Praze. Název Farma v jeskyni je doslovným překladem arabského slova „daimuz“, kterým byl pojmenován Lorcův rodinný statek. Více na www.infarma.info
Hana Polanská
Je škoda, že v článku není uvedeno, kdo za tím štěstím, že máme Hamiltona (a nejen jeho, ale i další dědice a ikony…Jakákoli jedinečnost. Julyen Hamilton zase v Praze