Premiéra baletu Moravského divadla Olomouc

Premiéra baletu Moravského divadla Olomouc

Premiéra baletu Moravského divadla Olomouc

Tři osobnosti ze tří evropských zemí, které spojuje jedna vášeň – tanec. Za názvem projektu Three4Dance se skrývají Noémi Kulcsár z Maďarska, Peter Dedinský ze Slovenska a Robert Balogh zastupující Českou republiku. Komponovaný večer budou doprovázet kompozice Maurice Ravela, Igora Stravinského a Gustava Santaolally. Premiéra inscenace se uskuteční v pátek 13. dubna 2018, druhá premiéra o den později.

Cílem projektu je představit olomouckému publiku současná taneční díla, jejichž pojítkem jsou choreografické osobnosti působící ve středoevropském prostoru. „V této sezoně jsme se s dramaturgem baletu Tomášem Lehotským rozhodli pro malý experiment – uvést tři kratší taneční představení v jednom komponovaném večeru,“ uvedl umělecký šéf baletu Moravského divadla Olomouc Robert Balogh.
Vedení souboru chtělo představit publiku v České republice nové tváře. „V našich divadlech se totiž objevují stále stejná jména choreografů současných baletních inscenací. A Česká republika není až tak velká, aby si diváci nezajeli například do Prahy, Brna nebo Ostravy. Ke spolupráci s naším souborem jsem proto pozval významnou maďarskou choreografku Noémi Kulcsár a bývalého sólistu baletu Slovenského Národního divadla Petera Dedinského. Tvorba obou etablovaných osobností vyrůstá z kořenů evropských prostředí, což bez výhrad splňovalo naše podmínky. Kromě toho jsme my choreografové představiteli tří různých generací. Naše díla tak budou reprezentovat tři odlišné světy, které se v rámci jednoho večera setkají na scéně Moravského divadla,“ vysvětlil Balogh.
Tanečnice a choreografka Noémi Kulcsár má za sebou účinkování v baletních inscenacích Louskáček, Dáma s kaméliemi či Romeo a Julie i pedagogické působení na Maďarské taneční akademii. Pro první spolupráci s olomouckým baletem zvolila Petrušku, dílo Igora Stravinského z roku 1911 o lásce titulního hrdiny a baleríny, které nepřeje zlý mouřenín. „Stravinskij je můj oblíbený hudební skladatel. Když jsem poprvé uviděla olomoucký baletní soubor, hned mě napadla možnost inscenovat společně s ním právě Petrušku. Zdejší soubor má skvělou energii, je otevřený nápadům a nesmírně pracovitý,“ shrnula Kulcsár.
Bývalý sólista baletu Slovenského národného divadla Peter Dedinský měl při výběru hudby okamžitě jasno – zvolil skladby Gustava Santaolally, držitele Oscara za hudbu k filmům Babel a Zkrocená hora. „Poprvé jsem jeho hudbu zaregistroval v choreografii jiného tvůrce a od té doby chci používat jen a jen jeho skladby, pokud je to možné. Mám snad všechny jeho kompozice, které jsou dostupné, a často ani nezaregistruji, jestli je to hudba z filmu či ne. Prostě si jen na základě jeho hudby vytvářím příběh. Je specifická a pro mě velmi magická. Dává mi jako choreografovi velkou svobodu,“ popsal Dedinský, který při přípravě inscenace využil zkušeností, které během své kariéry načerpal od jiných tvůrců. „Člověk vidí mnohem víc věcí, když je na druhé straně. Najednou má zodpovědnost za celý průběh zkoušek. Bylo milé, že jsem mohl pracovat s tímto tvořivým souborem. Olomoučtí tanečníci jsou velmi tvární, talentovaní a hlavně měli zájem o to, co dělám. Tím mi velmi usnadnili práci,“ zdůraznil Dedinský.
Robert Balogh vytvořil choreografii na slavné Bolero francouzského hudebního skladatele Maurice Ravela. „Hudba Bolera je až monumentálně silná, založená na dvou opakujících se rytmických tématech, která postupně gradují. Pro mne samotného skladba představovala obrovskou výzvu vytvořit choreografii, která naplní emocí a vášní tuto fascinující hudební kompozici. Charakter této skladby vyžaduje mimořádné nároky na choreografa a jeho fantazii, cit ke stylu, kompozici a gradaci. Práce na Boleru byla mimořádně inspirativní a vzrušující. Jsem šťastný, že do hlavní role Touhy jsem obsadil Yui Kyotani, pro kterou jsem Bolero vytvořil, protože její interpretace naplňuje mé představy,“ vyzdvihnul Balogh. Držitelka Ceny Thálie Yui Kyotani se navíc poprvé představuje v roli asistentky choreografa. „První zkoušky byly náročné. Své přátele a kolegy v souboru respektuji, takže jsem před nimi byla v nové roli nervózní, ale to postupně opadlo. Je to pro mě zajímavá zkušenost,“ popsala Kyotani.
V inscenaci Three4Dance se vedle Yui Kyotani představí Emily-Joy Smith, Rachel Hickey, Lukáš Cenek, Paul Oliver či Damani Williams.

Zdroj: Moravské divadlo Olomouc

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: