Premiéra inscenace Obývací pokoj skupiny tYhle zahájí nový mezinárodní projekt

Studio ALTA zahajuje dvouletý česko-norský projekt s názvem Spolupráce kulturních domů: Studio ALTA, Black Box Theatre, Baerum Kulturhus, který je podpořený z finančních mechanismů EHP fondů 2014-2021 v rámci programu Kultura. Projekt se uskuteční v období březen 2021 – březen 2023 a prvním oficiálním výstupem pro veřejnost je premiéra inscenace Obývací pokoj skupiny tYhle, která proběhne 27. a 28. května 2021 ve Studiu ALTA.

Obývací pokoj (Lukáš Karásek). Foto Mila Vašíčková.

Obývací pokoj (Lukáš Karásek). Foto Mila Vašíčková.

Projektem intenzivní spolupráce tří kulturních domů Studio ALTA rozšiřuje svoji mezinárodní působnost. Zaměřuje se především na uměleckou spolupráci, ale také posiluje management.  Partnery projektu jsou Studio ALTA (Česká republika / Praha), Baerum Kulturhus (Norsko / Sandvika) a Black Box Theatre (Norsko / Oslo), tři kulturní domy, které mnoho let formují a vytváří podmínky pro umělce z různorodých uměleckých žánrů a aktivně tak podporují profesionální současné umění a jeho rozvoj. Každý z partnerů pro tento multidisciplinární projekt vybral skupinu výrazných současných umělců, kteří rozvíjí a kombinují současný tanec, performing arts, výtvarné umění a nová média. Mezi vybrané umělce patří: tYhle (Lukáš Karásek, Marie Gourdain, Florent Golfier), Ufftenživot (Jiří Šimek, Sára Arnstein), Peter Šavel, Bára Sigfúsdóttir, Magnus Myhr, Stian Danielson a další.

V rámci projektu proběhnou umělecké rezidence v České republice a Norsku a podpoření umělci představí svá díla v prostorách partnerských organizací v ČR i Norsku, a to v hlavních městech i v regionech. Na programu je také setkávání umělců a zástupců kulturních domů, sdílení zkušeností a vědomostí a rozvíjení společných témat, která posílí vzdělání a kapacitu umělců a kulturních organizací.

Premiéra inscenace Obývací pokoj skupiny tYhle, která se koná ve čtvrtek 27. května od 19:30 ve Studiu ALTA, je prvním výstupem projektu pro veřejnost. Záměrem inscenace je inspirovat diváky, aby opustili své zažité stereotypy a podívali se na svůj pokoj i jakýkoliv jiný prostor jinak. Performer Lukáš Karásek propůjčuje různým nábytkům své tělo, aby vytvořil mikrokosmos nejrůznějších vztahů. Jako samostatné bytosti se kusy nábytku v pokoji pohybují, potkávají se s dalšími, interagují, ale nemohou pokoj opustit. Musí se naučit spolu sdílet prostor, podobně jako lidé v rodinách, komunitách i větších společenstvích.

Zdroj: Studio ALTA

Témata článku

Lukáš Karásek

tYhleUfftenživot

Studio ALTA

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: