Premiéra VerTeDance i další večer s White Rabbit Red Rabbit v Paláci Akropolis

Premiéra VerTeDance i další večer s White Rabbit Red Rabbit v Paláci Akropolis

Premiéra VerTeDance i další večer s White Rabbit Red Rabbit v Paláci Akropolis

Skupina VerTeDance zahájí letošní sezonu premiérou své nové inscenace Heroin West, která vznikla ve spolupráci s herečkou a choreografkou Halkou Třešňákovou. Premiéra tanečního představení „o ženě mezi kovbojema v prázdný prérii divokýho západu“ proběhne 17. září 2017 v Paláci Akropolis, kde zároveň budou moct diváci koncem září vidět Halku Třešňákovou i na podiu. Jako osmá osobnost se představí v projektu White Rabbit Red Rabbit, ve kterém už na Žižkově účinkovala třeba Lenka Dusilová, Miřenka Čechová nebo člen souboru Vosto5 a manžel Halky Třešňákové Tomina Jeřábek.

Inspirací pro představení Heroin West se stala stepní krajina rozprostírající se kolem motelu v Utahu. Východiskem inscenace jsou velmi konkrétní obrazy známé z westernů, které autorky hodlají dovést do fyzického extrému: square dance v přeplněném saloonu, tasení zbraně, žvýkání tabáku, fyzická práce s koltem u pasu, jízda na koni, klobouk na hlavě. Lascivnost, jemnost, svůdnost ženy se střídá s její obrannou agresivitou v macho světě divokého západu. Vulgárnost a sprostota jsou důležitým motivem pro základní projev tanečnice, který kontrastuje s jejím vnitřním prožitkem. Westernový tanec poloviny tvůrčího dua VerTeDanceVeroniky Knytlové – doprovází naživo muzikant Ondřej Skala, tvůrce hudebního projektu Ježíš táhne na Berlín.
„Jak se zbavit neustálé kontroly a hlídkování nebezpečného okolí? V postavě ,Hrdinky‘ se postupně odkrývají dvě polohy. Silová, s hroší kůží, kterou se musí presentovat navenek. A druhá, ženská, impulsům světa se poddávající,“ doplňuje Halka Třešňáková, která si prací na této inscenaci plní svůj sen z dětství, kdy milovala kovbojky.
Kromě premiéry 17. září proběhne do konce roku pouze jediná repríza, a to 25. října opět v Paláci Akropolis. Halku Třešňákovou diváci potom uvidí v Paláci Akropolis přímo na podiu – 26. září se totiž představí ve White Rabbit Red Rabbit. Hra od svého premiérového uvedení v roce 2011 obletěla doslova celý svět. Její autor, íránský dramatik Nassim Soleimanpour, ovšem takové štěstí neměl. Ve svých 29 letech mu bylo íránskými úřady zakázáno opustit zemi, protože odmítl nastoupit do vojenské služby. Svůj příběh chtěl sdělit světu a rozhodl se, že místo něj tedy bude cestovat jeho hra. Soleimanpourův scénář White Rabbit Red Rabbit každý večer vypráví někdo jiný, který se se scénářem seznámí až v minutě samotného představení.

Zdroj: Palác Akropolis

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: