Prix de Lausanne 2013

Prix de Lausanne 2013

Prix de Lausanne 2013

Prix de Lausanne ocenila v únoru mladé talentované tanečníky z celého světa. Z celkem 75 kandidátů, kteří se zúčastnili letošního 41. ročníku, byla do finálového večera v sobotu 2. února vybrána dvacítka soutěžících. Osm šťastných si potom z Lausanne odvezlo stipendium, které jim umožní pokračovat ve studiu tance na jedné z 28 prestižních partnerských škol Prix de Lausanne. Pro účastníky starší 16 let je potom k dispozici určitý počet tzv. Apprentice Scholarships, jež jsou vstupní branou k roční stáži v jednom z 26 souborů, spolupracujících s Prix de Lausanne.
Na výběr jednotlivých tanečníků v každé fázi soutěže dohlížela odborná porota složená z devíti mezinárodně uznávaných osobností, jejímž předsedou byl pan Frank Andersen, bývalý ředitel Královského dánského baletu, pedagog a baletní mistr, od roku 2008 pak umělecký poradce Contemporary Dance Theatre v Pekingu. Stipendia osmi oceněným finalistům byla udělena díky laskavé podpoře partnerských sponzorů Prix de Lausanne. Finalisty byli vyhlášeni:
Pan Silva Adhonay - Brazílie, Balé Jovem do Centro Cultural Gustav Ritter, Goiania
Pan Li Wentao - Čína, střední taneční škola, přidružená k Taneční akademii v Pekingu
Pan Yamamoto Masaya - Japonsko, baletní škola Yokokura Akiko, Nomi, Australian Ballet School
Paní Domingues Leticia - Brazílie, Petite Danse School of Dance, Rio
Pan Corrales Cesar - Kanada, soukromý student kanadské National Ballet School
Pan Woellner Joel - Austrálie, Houston Ballet Ben Stevenson Academy Ettingshausens Dyn. Arts; Ac. Ballet/ V. Attard
Pan Sebastião Francisco - Portugalsko, Národní konzervatoř Portugalské taneční školy, Lisabon
Pan Zhang Jinhao - Čína, Fakulta umění a designu na univerzitě Tong Ji, Šanghaj; baletní škola Liaoning Contemporary Dance Prize je udělována díky podpoře Fondation Nestlé pour l'Art: pan Woellner Joel, Austrálie, Houston Ballet Ben Stevenson Academy; Ettingshausens Dyn. Arts Ac. Balet / V. Attard Cena pro nejlepšího švýcarského soutěžícího je udělována ve spolupráci s Fondation Leenaards: paní Fogarty Miko, Švýcarsko, Westlake School for the Performing Arts, Daly City, CA; Diablo Ballet App. Cenu Audience Favourite poté uděluje Fondation en faveur de l'Art chorégraphique: Silva Adhonay - Brazílie, Balé Jovem do Centro Cultural Gustav Ritter, Goiania Diváci také měli možnost v průběhu tohoto 41. ročníku Prix de Lausanne 2013 zhlédnout taneční vystoupení studentů Houston Ballet II, jednoho z partnerských souborů Prix de Lausanne. Letošní ročník Prix de Lausanne navíc přinesl i další body soutěžního programu včetně většího počtu akcí, přístupných široké veřejnosti. Prix de Lausanne tak nabídla všem svým příznivcům možnost zúčastnit se těch nejzajímavějších událostí v rámci soutěže, jako byly například zkoušky na sálech a koučing pod dohledem těch nejlepších tanečníků. Kromě toho se každý den v pět hodin odpoledne v přijímacím sále Beaulieu Theatre konala volně přístupná setkání Daily Dance Dialogues. V jejich rámci měli návštěvníci možnost podělit se s předními osobnostmi o nejzajímavější momenty jejich kariér a o jejich pohled na svět tance. Nureyevova nadace potom představila veřejnou prezentaci na téma tanec a zdraví pro tanečníky. Další, již 42. ročník soutěže Prix de Lausanne se uskuteční v roce 2014. Po úspěchu předkol pro oblast Latinské Ameriky, jež proběhly v Argentině se budou podobná předkola konat také v Evropě, což nepochybně umožní většímu počtu mladých tanečníků být po dobu jednoho týdne součástí této ojedinělé akce, přinášející mnoho nových zkušeností. Tato předkola se uskuteční v Drážďanech na proslulé Palucca Hochschule für Tanz od 25. do 27. října 2013.
Prix de Lausanne je mezinárodní baletní soutěž, jejímž cílem je poskytnout mladým, talentovaným studentům tance prostřednictvím stipendií a stáží v nejlepších světových tanečních školách a souborech odrazový můstek v jejich další kariéře. Od samého počátku patřila k základní filozofii Prix de Lausanne také péče o zdraví, vzdělání a dobré životní podmínky mladých tanečníků.
Prostřednictvím stipendií a stáží, nabízených ve spolupráci s nejvýznamnějšími baletními školami a soubory z celého světa nabízí Prix de Lausanne jedinečnou a neocenitelnou příležitost pro rozvoj mladých talentů. Za 41 let své existence se tak Prix stala odrazovým můstkem k úspěšné kariéře pro více než 382 tanečníků.
Soutěž se koná každoročně poslední lednový nebo první únorový týden v Theatre de Beaulieu ve švýcarském Lausanne. Každý rok získává sedm nebo osm výherců možnost ročního stipendia dle vlastního výběru na jedné z celkem 28 partnerských škol nebo stáže v jednom z 26 partnerských souborů. Uchazeči, kterým se nepodaří probojovat do finále soutěže se mohou zúčastnit tzv. Networking fóra, na kterém se mohou dostat do hledáčku některého z ředitelů partnerských škol a souborů, kteří na soutěž do Lausanne přijeli. Díky Networking fóru tak od jeho vzniku v roce 2005 získalo místo na školách a v souborech celkem 143 tanečníků.

Témata článku

Francie

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: