Prostor ARCHA+ nabídne během prvního půl roku divadelní i hudební program

Na konci roku 2023 skončilo Divadlo Archa v podobě, jakou jsme znali posledních 30 let. Nový tvůrčí a produkční tým připravuje v prostorách budovy Paláce Archa multikulturní a multifunkční prostor ARCHA+. Nová platforma s důrazem na scénická umění zaměří svou pozornost na mladé diváky ve věku 15 – 29 let. Dveře ARCHA+ se postupně začnou otevírat v průběhu prvního pololetí tohoto roku. Během něj čeká návštěvníky divadelní i hudební program.

420PEOPLE. Foto Aleš Král.

420PEOPLE. Foto Aleš Král.

Prostor povede Jindřich Krippner, dlouholetý zástupce ředitele Divadla Archa. Programovým kurátorem se stal Štěpán Kubišta, který stojí za projekty jako Nová scéna Národního divadla, Jatka78, Přístav 18600 nebo Fuchs2. Tým hudební a zvukové dramaturgie bude tvořit trojice Václav Klíma, David Čajčík a Zuzana Malá, kteří stojí i za programem ceněného promotérského kolektivu Heartnoize Promotion.

První měsíce tohoto roku budeme v ARŠE+ věnovat zejména přípravám. A to jak nových projektů, tak prostoru. Chceme ARCHU+ pozměnit a vybavit tak, aby se stala příjemným i funkčním místem pro trávení času našich diváků i tvorbu našich tvůrců,” říká ředitel prostoru Jindřich Krippner. 

V první polovině roku bude program tvořen zejména divadelními představeními a koncerty pořádanými ve spolupráci s partnery. Prvním koncertem budou 28. ledna angličtí Slowdive. Na začátku února se již tradičně v prostorách ARCHY+ odehrají Ceny české filmové kritiky. Následovat bude inscenace belgického novocirkusového souboru Les Vélocimanes Associés s názvem Der Lauf v rámci festivalu Cirkopolis. V únoru se ARCHA+ stane jednou ze scén festivalu Malá inventura s networkingovým i tanečním programem. V březnu prostor uvede reprízy choreografie  Sylvy Šafkové a 420PEOPLE  HeArt of Noise a jaro v ARŠE+ přivítá Yann Tiersen. V dubnu dorazí do ARCHY+ hosté z Brna. Divadlo Husa na Provázku představí pražskému publiku ve víkendové přehlídce svou novou tvorbu a HaDivadlo přiveze inscenaci Jenom konec světa v režii Ivana Buraje.  

Od nové sezóny potom dostane prostor i vlastní tvorba ARCHY+, která zaměří své síly na to, aby zaujala mladé diváky v rozmezí 15 – 29 let. Celá koncepce začala odspodu, tedy výzkumem divácké skupiny, který zjišťoval, jakou roli hraje divadlo v životech těch, jimž dnes říkáme generace Z. V rámci několika seminářů nazvaných RešeršeZ organizovaných v průběhu roku 2023 se autoři projektu za pomoci zástupců této generace, ale i odborníků s ní pracujících či ji zkoumajících, snažili přijít na to, jaká témata je zajímají, jak tráví volný čas, jakou kulturu vyhledávají nebo jakým způsobem čerpají informace. „V rámci seminářů, ale i dalšího zkoumání této cílové skupiny se potvrdil náš původní předpoklad. Naprostá většina nastupující generace nevnímá divadlo jako instituci patřící do zorného pole jejich zájmů. Nejčastějším argumentem je, že je prostě nezajímá programová nabídka,“ říká Štěpán Kubišta, kurátor programu ARCHY+.

Základní témata, na kterých budou z počátku projekty ARCHY+ stavět jsou technologie a inovace, klimatická krize a identita. Témata byla vybrána právě na základě průzkumů zájmu cílové skupiny. Před několika týdny proběhla v prostorách divadla konference Culture For Future, nové iniciativy založené ARCHOU+, které se zúčastnila stovka aktivních tvůrců, aby se na příkladech ze zahraničí dozvěděla o způsobech zapojení tohoto tématu do své tvorby. „Pokud chcete zaujmout mladou veřejnost, nemůžete tvořit pro ni, ale s ní,“ shrnuje akci Štěpán Kubišta. Projekty tak budou velmi často postaveny na principu tzv. open callů, jejichž prostřednictvím bude cílová skupina vyzývána k participaci. 

Nové vedení kulturního prostoru chce, aby ARCHA+ navázala na funkci společenské laboratoře a byla místem pro uměleckou tvorbu a dialog. Zároveň si prostor podrží funkci stagiony a bude nadále hostit festivaly, zahraniční divadla i koncerty. Dramaturgický vývoj těchto hostů bude ale také směřován na mladé tvůrce a diváctvo. 

Zdroj: ARCHA+

Témata článku

ARCHA+

Multižánrové

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: