Rozpočet ministerstva kultury by v příštím roce měl být 15,9 mld Kč

Ministerstvo kultury by v příštím roce mělo mít rozpočet 15,9 miliard korun. Po jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) to novinářům řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). V návrhu rozpočtu na rok 2022, který vláda schválila v červnu, mělo MK slíbeno 14,3 miliardy korun.

Rozpočet ministerstva kultury by v příštím roce měl být 15,9 mld Kč

Rozpočet ministerstva kultury by v příštím roce měl být 15,9 mld Kč

Z navýšení o 1,6 miliardy půjde 500 milionů korun na živé umění a příspěvkové organizace, dalších skoro půl miliardy by měly v příštím roce získat kreativní průmysly z Národního plánu obnovy a přes 600 milionů korun by mělo MK dostat na obnovu kulturního dědictví, řekl včera Zaorálek. Připomněl, že loni v srpnu se mu podařilo při obdobném setkání vyjednat rozpočet na letošní rok asi ve výši 15 miliard korun; po úpravách způsobených zejména výdaji kvůli opatřením proti nemoci covid-19 letošní rozpočet MK činí asi 15,8 miliardy korun.

„Nebyl jsem úplně spokojen s tím schváleným rozpočtem, proto jsme se dohodli, že se v srpnu sejdeme. Předpokládal jsem, že se dohodneme na úpravě rozpočtu," řekl včera Zaorálek při příchodu na ministerstvo financí.

Základní parametry státního rozpočtu na příští rok již vláda schválila na počátku června, a to se schodkem 390 miliard korun. Schillerová včera řekla, že tento schodek je pro ni nepřekročitelný.

„Podařilo se vyjednat dalších 500 milionů korun do rozpočtu kultury, které směřují jak na podporu státních příspěvkových organizací, tak na podporu kulturních aktivit a nejrůznějších dotačních titulů, které máme pro nezávislou kulturu, a také na podporu regionálních orchestrů a divadel," řekl ministr.

Z Národního plánu obnovy by pro oblast, kterou má v gesci MK, mělo jít podle něj příští rok 490 milionů korun. Celkem by kultura v příštích letech z plánu obnovy měla získat 8,1 miliardy korun. Z celkových 171 miliard korun pro Česko se pro kapitolu Rozvoj kultury a kreativního sektoru počítá s částkou 7,3 miliardy korun. Dalších 800 milionů korun by mělo být pro kulturu k dispozici z kapitoly Podpora vědy a výzkumu.

Třetí suma, o kterou se navyšuje rozpočet ministerstva kultury na rok 2022 na téměř 16 miliard, je podle Zaorálka 628 milionů korun. „To jsou investice do programu Kulturní dědictví, nejrůznější typy investičních akcí na hradech, zámcích, v galeriích, státních organizacích,. Měli jsme připravené projekty a ukázalo se, že jsou prostředky, tak jsme dostali další peníze na tento typ investic," řekl ministr.

Zdroj: www.divadlo.cz

Témata článku

Ministerstvo kultury

Multižánrové

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: