Sergej Polunin přidává v ČR další dvě představení

Satori (Sergej Polunin). Foto Tristram Kenton.

Satori (Sergej Polunin). Foto Tristram Kenton.

„Moc mě těší, že se první dvě představení v Praze tak rychle vyprodala a je mi ctí oznámit, že přidáváme další dvě," řekl Sergej Polunin. Po Velké Británii a Itálii bude Česká republika třetí zemí, kde bude inscenace Satori se Sergejem Poluninem ve dnech od 17. do 20. dubna 2019 uvedena.

První část večera nabídne klasická baletní díla i moderní repertoár (Polunin např. zatančí i na píseň Take Me To Church). Druhá polovina programu bude patřit titulnímu dílu Satori, jehož choreografii vytvořil Sergej Polunin, režíroval jej Gabriel Marcel del Vecchio z Cirque du Soleil a scénu navrhl David LaChapelle. Satori je japonský buddhistický termín pro „náhlé probuzení“ nebo „osvícení“, kterého lze dosáhnout pouze prostřednictvím osobní zkušenosti. „Myslím si, že Satori je něco, o co bychom měli usilovat všichni. Má mise je přinést tanec a balet širšímu publiku a pozvednout jeho vědomí a ducha," řekl Sergej Polunin.
„Pro mě osobně spočívá duchovní probuzení ve schopnosti žít v přítomném okamžiku. Pak začnete vidět věci takové, jaké skutečně jsou. Mnoho věcí v našem životě tím získá novou perspektivu, některé se dokonce ukážou jako destruktivní. Jde o to přijít na to, co vás ničí a eliminovat to ze svého života, abyste zůstali přítomní a bdělí,” dodává tanečník.
Sergej Polunin se narodil 20. listopadu 1989 v ukrajinském městě Cherson. Ve třinácti letech se však přestěhoval do Londýna, kde uspěl v konkurzu do Royal Ballet School a ve dvaceti letech se stal nejmladším prvním tanečníkem.
Balet mu však vzal dětství i pubertu a on si to začal zpětně vynahrazovat alkoholem, drogami a skandály. Dne 24. ledna 2012 Královský balet v Londýně opustil a své rozhodnutí odůvodnil slovy: „Umělec ve mně zemřel.“ Vzkřísit mu ho o tři roky později pomohl fotograf a režisér David LaChapelle, který s ním natočil klip na píseň Take Me To Church irského zpěváka Hoziera. Video se stalo internetovým hitem a jméno Sergeje Polunina synonymem baletu.
Nyní je Sergej Polunin k vidění i v Hozierovu novém videoklipu Movement. Jeho pohnutý životní příběh v roce 2016 zachytil režisér Steven Cantor v dokumentárním snímku The Dancer. Ten byl v květnu loňského roku uveden i v Praze, v rámci dvou projekcí v Národním divadle, kde Polunin také krátce zatančil.

Zdroj: Institut umění - Divadelní ústav a ČTK

Témata článku

Sergej Polunin

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: