Sergej Polunin uvede v Praze inscenaci Satori

Satori (Sergej Polunin). Foto Tristram Kenton.

Satori (Sergej Polunin). Foto Tristram Kenton.

Sergej Polunin přiváží poprvé do Prahy inscenaci Satori, kterou uvede ve dnech 18. a 19. dubna 2019 ve Fóru Karlín. Na každé představení bude k dispozici 1100 vstupenek, které budou uvedeny do prodeje společností Ticketportal v pondělí 8. října v 10 hodin.

Sergej Polunin se narodil 20. listopadu 1989 v ukrajinském městě Cherson, odkud se rodina přestěhovala do Kyjeva. Veškeré rodinné finance byly investovány do taneční budoucnosti talentovaného Sergeje. Zatímco matka zůstala se synem, otec odjel jako manuální pracovník do Portugalska a babička jako ošetřovatelka do Řecka. Opět je spojil až Poluninův úspěch. Ve třinácti letech uspěl v konkurzu do Royal Ballet School v Londýně. Podle svých slov znal jen balet a spánek, tančil víc a lépe než všichni ostatní, takže se ve svých dvaceti letech stal nejmladším prvním tanečníkem.
Zároveň jeho zájem o balet pomalu upadal. Vzal mu dětství i pubertu a náhradou se mu stal alkohol, drogy a skandály. Dne 24. ledna 2012 londýnský Královský balet opustil. Zdůvodnil to slovy: „Umělec ve mně umřel.“
Vzkřísit mu ho o tři roky později pomohl fotograf a režisér David LaChapelle, který s ním natočil klip na píseň Take Me To Church irského zpěváka Hoziera. Video se stalo internetovým hitem a jméno Sergeje Polunina synonymem baletu.
Poluninův životní příběh zachytil režisér Steven Cantor v roce 2016 v dokumentárním snímku The Dancer. Ten byl v květnu loňského roku uveden i v Praze, v rámci dvou projekcí v Národním divadle, kde Polunin také krátce zatančil.
Zanedlouho bude mít české publikum možnost zhlédnout jeho celovečerní inscenaci Satori. První část večera nabídne jak ukázky klasického baletního repertoáru, tak moderní balet (např. i choreografii na píseň Take Me To Church). Druhá polovina večera bude patřit titulnímu dílu Satori, jehož choreografii vytvořil Sergei Polunin, režíroval jej Gabriel Marcel del Vecchio z Cirque du Soleil a scénu navrhl David LaChapelle.
Satori je japonský buddhistický termín pro „náhlé probuzení“ nebo „osvícení‘, kterých lze dosáhnout pouze prostřednictvím osobní zkušenosti. Satori je projevem intuitivního zážitku Sergeie Polunina, díky němuž znovu objevil lásku k tanci a význam tance ve svém životě. V průběhu této cesty shromáždil Polunin skupinu nadaných mezinárodních umělců, s nimiž spolupracoval na vytvoření tohoto dílo, které mělo světovou premiéru v londýnském Coliseu v prosinci 2017.

Zdroj: Tisková zpráva

Témata článku

Sergej Polunin

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: