Šestý ročník festivalu ImproEvents Prague představí v Praze tvorbu Julyena Hamiltona

Šestý ročník festivalu ImproEvents Prague proběhne 2.–7. března 2015 v holešovickém Studiu ALTA. Letošním hlavním hostem festivalu je choreograf a tanečník Julyen Hamilton. Kromě šestidenního intenzivního workshopu je na programu festivalu také Hamiltonovo nové sólové představení, veřejná přednáška na téma taneční a divadelní improvizace a videoprezentace díla pozvaného umělce. Festival bude neformálně zahájen již 1. března večerem taneční a hudební improvizace s názvem Setkáme se.
Julyen Hamilton se tanci věnuje více než čtyřicet let. Narodil se ve Velké Británii. Dlouhou dobu žil a tvořil v Holandsku, nyní je jeho domovem sever Španělska. Taneční vzdělání získal v sedmdesátých letech v Londýně, kde jeho vnímání tanečního umění ovlivnila v té době nastupující vlna taneční postmoderny. Ve skupinové i sólové tvorbě se převážně věnuje improvizovanému tanečnímu divadlu v duchu postmoderních pravidel. Divadlo vnímá jako přítomné místo transformace, vhledu a porozumění, v kterém jsou tanečníci, herci, hudebníci či světelní designéři vedeni ke komponování v bezprostředním okamžiku. Improvizace je propracovaná a vytříbená dovednost, která umělci nabízí možnost nalezení a hlubšího zúročení vlastního tvůrčího materiálu.
Ve čtvrtek 5. března odtančí Julyen v pražském Studiu ALTA své nejnovější sólové představení Play, které bylo poprvé uvedeno v Záhřebu v listopadu minulého roku. Play volně navazuje na představení The Immaterial World a The Forerunner. Hamilton v něm „rozmlouvá“ s prostorem a předměty, které ho právě obklopují.

Festival ImproEvents Prague vznikl v roce 2010 s myšlenkou pravidelného mezinárodního setkávání profesionálních tanečníků, divadelníků a hudebníků, kteří se zaměřují na improvizovanou tvůrčí činnost. Jeho cílem je především poskytovat českým profesionálním umělcům a odborné i laické veřejnosti hlubší vhled do soudobé zahraniční tvorby v oblasti improvizace. Každý ročník festivalu je koncipován jako intenzivní týdenní tvůrčí dílna, v rámci které mají čeští profesionálové a studenti možnost pracovat s pozvaným umělcem. V rámci doprovodného programu je každý rok organizována veřejná odborná přednáška pod vedením hosta festivalu spojená s videoprezentací jeho předešlé práce. Vyvrcholením festivalu je večerní představení umělce. Během posledních šesti let se v Praze při společné práci setkali čeští tvůrci s osobnostmi, jakými jsou například Wendy Houstoun, David Zambrano, Iva Bittová, Kirstie Simson, Andrew Morrish, Ruth Zaporah, Daniel Lepkoff či Lisa Nelson. „Těší nás, že se i letos podařilo festival finančně zajistit a pozvat do Prahy další podstatnou osobnost taneční postmoderny a že je o takto koncipované tvůrčí dílny ze strany českých umělců zájem“, dodává zakladatelka festivalu Hana Chmelenská. Zdroj. Studio ALTA

Témata článku

Tanec

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

srpen 2019

Po Út St Čt So Ne
29
30
31
1 2 3 4
5 6 7 8
9
10 11
12 13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: