Pohádka silně rezonující se zimní atmosférou severu vypráví o odvaze a lásce Gerdy, která se nevzdává a podniká nebezpečnou cestu za záchranou svého přítele Káje, jemuž se zaryl do oka střep z ledového zrcadla.
„Pohádky, které v sobě nesou trochu nebezpečí a strachu, mě už jako malou fascinovaly. Sněhová královna je z tvůrčího pohledu nesmírně přitažlivá. Dá se zpracovat mnoha způsoby. Přála jsem si zachovat jistou míru strašidelnosti, ale zároveň mít ohled na dětské publikum. Dovolila jsem si pozměnit Andersenovu předlohu tak, aby byl příběh uvolněnější a více okořeněný,“ říká choreografka a režisérka inscenace Marika Mikanová.
Hudba se nese v duchu orchestrální melodie klasického symfonického orchestru, je doplněná o elektronickou hudbu neobvyklých zvukových kombinací a efektů, které dodávají inscenaci zcela soudobý ráz. O skladby se postarali dva hudební skladatelé - Aleš Březina a Pavel Ridoško. Jejich hudba je od první do poslední minuty jednou z ústředních složek díla. „Přál bych si, aby naše představení posílilo diváky ve víře, že je nutné se zlu postavit na odpor a že láska a přátelství jsou těmi nejdůležitějšími hodnotami,“ vyjádřil svůj záměr Aleš Březina.
Zcela nová autorská hudba zazní živě v podání orchestru Divadla F. X. Šaldy, pod taktovkou šéfdirigenta Plzeňské filharmonie Chuhei Iwasakiho. Významnou hudební roli hraje také speciálně sestavený dětský pěvecký sbor. Hlasy sboru s texty Aleše Březiny jsou dalším zprostředkovatelem hlubokého významu pohádky. „Každá scéna je nabitá energií, která pohání děj kupředu. Hudba s touto dynamikou skvěle koresponduje a diváci jistě ocení její filmovou atmosféru,“ doplňuje Marika Mikanová.
Na scéně se v hlavní roli Gerdy objeví Johana Březinová v alternaci s Tess Sheppard, Yuta Homma či Máté Brünn ztvární Káje. Sněhovou královnu ztvární Nuria Cazorla García, další výrazné role obsadili např. Jaroslav Kolář jako Stará bylinkářka nebo Anya Clarke v roli Šéfky banditů. Postavy hrdinů v dětském věku ztvární Oleksii Gunko, Veronika Březinová a Žofie Hammer.
V inscenaci účinkují mladí nadšenci z libereckých tanečních škol a dětských pěveckých sborů. Zapojení dětí dodává inscenaci autentický rozměr a umocní vyznění pohádkového představení. „,Zapojila jsem děti, které se úrovní svého projevu stávají plnohodnotnými partnery profesionálních umělců. Důvěřuji jejich talentu a ono se to vyplácí a vrací,“ těší se z práce s dětmi režisérka.
Kostýmy a scéna vytvořené Alešem Valáškem zdůrazňují protiklad mezi dvěma světy: ledové království Sněhové královny a teplý, živý svět dětí. Abstraktní geometrická scénografie s prvky sněhových vloček a zajímavých stínů podtrhuje tajemnou a někdy až hrůzostrašnou náladu děje. Kostýmy jsou různě barevné a mnoho z nich je ručně pomalováno tak, aby vzor na kostýmech odpovídal vzoru, který se nachází na scéně.
Zdroj: Divadlo F. X. Šaldy
Kata Zagorski
No jo, niekedy sa nepodarí. Ale zase niekedy je to komunikačne konzistentné, aj celkom adresné aj javisková istota tam…Nadčasově neuchopitelná excelence, anebo přehlédnutí diváka?