Sociální sítě, závislost a propojení mezi lidmi - taková jsou témata letošního ročníku Festivalu Na hlavu
V rámci Festivalu Na hlavu pořádaném Národním ústavem pro duševní zdraví se 1. a 2. března představí choreografka a tanečnice Adriana Štefaňáková s inscenací Privacy Policy: Isolated.
Automatická kontrola cookies – přijmout vše x odmítnout vše. Víte, kolik informací o sobě denně sdílíte?
Pouze při prohlížení obsahu na internetu a využívání sociálních sítí jsou odhaleny vaše osobní informace, demografie nebo prohlížecí návyky. Sociální sítě nás propojují a zároveň oddalují v našem fyzickém životě. Někteří dobrovolně sdílí i velký kus svého soukromí.
Privacy Policy je konceptuální taneční představení reflektující dnešní svět, který je propojený se sociálními sítěmi obrazovkou a zároveň odpojený od reality. Jedinci v tomto satirickém výstupu žijí v rozporu se svým fyzickým já a snaží se najít si cestu napříč dnešním digitálním světem. Vytváří si na sociálních sítích svá pomyslná alter ega a porovnávají se s ostatními skrze obsah, který sami konzumují.
Kam až sahá hranice našeho soukromí? A co když se virtuální alter ego potká s fyzickým já?
Solo performance Adriany Štefaňákové, které vás vtáhne do života jedince, který je závislý na sociálních sítích. Performerka je propojená s celým světem online, zároveň odpojená od reality.
Po představení proběhne beseda s MUDr. Vladimírem Kmochem na téma závislostí na sociálních sítích.
Koncept i choreografii připravila Adriana Štefaňáková. Adriana Štefaňáková je tanečnice, choreografka, vizionářka a autorka uměleckých projektů. Jako umělkyně ve své tvorbě propojuje tanec, choreografii a vizuální umění. Inspiruje se tématy identity, soukromí a vnitřního světa člověka. Jejím cílem je otevírat skrze umění nové pohledy na sebe sama, na okolí a vytvářet mosty skrze různé žánry a světy. V současné době působí na volné noze v souboru Dekkadancers. K jejím pracím patří platforma Jiny_Svety, která podporuje mladé umělce a vytváří prostor pro spolupráci a experiment. V minulosti spolupracovala také na různých projektech, například La Dolce Vita a Racek s Českou filharmonií. Mimo jiné účinkovala v projektu Signal festivalu Tantehorse ve spolupráci s Miřenkou Čechovou a Laternou Magikou a na přelomu let 2022–2023 představila své první autorské projekty zaměřené na propojení pohybu, psychologie a digitálního světa a na mezigenerační vztahy na Codarts University v Rotterdamu.
Festival pořádá Národní ústav duševního zdraví, přední české vědecko-klinické centrum v oblasti výzkumu duševního zdraví a onemocnění a neurověd. Motivací pořadatelů je obohacovat veřejný prostor o odborná témata úzce související s duševním zdravím či výzkumem mysli a mozku. Věnuje se oblasti psychologické a psychiatrické péče, spánku, sexuality, umění, drog, virtuální reality a mnoha jiného. Dlouhodobě napomáhá zlepšovat kvalitu života lidí s duševním onemocněním.
Zdroj: Festival Na hlavu