Soubor Akoreacro uzavře zahraniční program sezony nového cirkusu Plzně 2015

Soubor Akoreacro uzavře zahraniční program sezony nového cirkusu Plzně 2015

Soubor Akoreacro uzavře zahraniční program sezony nového cirkusu Plzně 2015

Sezóna nového cirkusu v rámci projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 se pomalu blíží ke svému konci. Jako poslední zahraniční soubor přijede do západočeské metropole francouzský akrobatický soubor Akoreacro. Ve svém vytápěném šapitó uvede na sídlišti Košutka u nákupního centra Globus pětkrát od 10. do 15. listopadu 2015 představení Klaxon, které spojuje akrobacii s živou hudbou. Na jevišti se vystřídá desítka akrobatů a hudebníků. „Jde o podívanou, kterou ocení i lidé, kteří třeba s novým cirkusem ještě zkušenost nemají - velmi působivá, plná akrobacie, hudby i humoru,” zdůrazňuje umělecký šéf Plzně 2015 Petr Forman.
„Představení Klaxon se odehrává v atmosféře, kde se obyčejné věci proměňují ve věci magické, kde se nelze divit, když se piano pomátne, krotitel dá zvířatům svobodu, kde zvuk překypuje údernou energií. Představení kombinuje časem prověřené techniky cirkusového řemesla se soudobými přístupy a výzvami. Precizní akrobacie se mísí s neobvyklou invencí, fantazie se prolíná s realitou. Jde o alchymii hudby a akrobacie. Za doprovodu původní hudby plné vypointovaných kontrastů se všichni diváci vydávají na nepravděpodobné putování, kde fantazie a realita umělcova života jsou jedno a totéž,“ říkají organizátoři představení.
Nejde o žádný složitý příběh, jedinou jednotící linkou je zápletka, kdy se náš principál snaží odehrát koncert a ono se mu to celé nějak hatí. Ztrácí se klavír, muzikanti místo hraní létají vzduchem… Hodně si zakládáme na živé muzice a snažíme se, aby nebylo moc poznat, kdo je muzikant a kdo akrobat, ostatně ono se to všechno prolíná,“ nastiňuje Claire Aldaya, jedna ze členek souboru.
Akrobacie je tajemstvím úspěchu představení Klaxon. Je tak neotřelá a neočekávaná, přirozeně plyne z kolektivních scén a navíc je divákům dopřáno nechat se v pravidelných intervalech ukolébat, aby je akrobatická bravura vždy znovu, a o to víc, překvapila,“ napsala v recenzi představení Anne-Christine Tinel. „Jedna scéna střídá druhou ve frenetickém rytmu, od začátku do konce bez jediné prodlevy, člověk aby vůbec stihl otáčet hlavou za vší tou krásou. Dech se tají, člověk se třese, zažívá okamžiky změněného vědomí, opilý radostí se potácí mezi úsměvy a hlasitým smíchem, které se nekontrolovaně derou na povrch, jako tomu jindy bývá u slz,“ popsal představení belgický časopis L'Echo.
Akoreacro žije novým cirkusem již téměř patnáct let. Název souboru nic konkrétního neznamená, ale najdeme tu narážky na pojmy jako accord (akord), corps (tělo) nebo accro (akrobat). Právě tato tři slova jsou podstatou celé jejich filosofie a umělecké tvorby. Oproti tomu jednoduchý název představení Klaxon zvolili umělci proto, že mu rozumí lidé na celém světě. „Zvuk klaxonu se rozezní v okamžiku, kdy Vás někdo hodně naštve, nebo chceme pozdravit někoho, koho máme rádi. Prostě je to takové zvukové vyjádření exploze emocí. A právě tak bychom chtěli, aby fungovalo i naše představení. Jako exploze emocí,“ dodává Claire z Akoreacro. „Jsme patřičně hrdi na to, že nás Petr Forman pozval do Plzně, navíc v době, kdy je Evropským hlavním městem kultury, už se tam moc těšíme,“ uzavírá za celý soubor. Sezonu nového cirkusu Plzně 2015 uzavře 3. a 4. prosince 2015 v Novém divadle náš soubor Cirk La Putyka se svým představením La Putyka.

Vstupenky za 490 Kč (studenti, děti, senioři, ZTP - 245 Kč) jsou k dostání v předprodejních sítích Plzeňská vstupenka a Eventim, osobně v Meeting pointu na náměstí Republiky či v infocentru.

Akoreacro: Klaxon - trailer: https://vimeo.com/79308329

Více informací na www.plzen2015.cz

Zdroj: ArtsMarketing.CZ

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: