Soubor baletu Divadla J. K. Tyla připravuje taneční zpracování slavného Stendhalova románu Červený a černý

Červený a černý. Foto Martina Root.

Červený a černý. Foto Martina Root.

Soubor baletu společně s choreografem Youri Vámosem připravuje taneční zpracování slavného Stendhalova románu Červený a černý, o ambiciózním mladíkovi Julienu Sorelovi šplhajícím po společenském žebříčku. Premiéra baletu s hudbou anglického skladatele sira Edwarda Elgara se odehraje 16. března 2019 na Nové scéně DJKT, v hlavních rolích diváci uvidí nejen známé sólisty baletu Gaëtana Pirese, Mami Hagiharu, Richarda Ševčíka, ale výraznou příležitost zde dostanou i mladé talenty souboru.

Vámosův balet Červený a černý měl světovou premiéru v roce 1988 v Dortmundu pod názvem Julien Sorel a později byl inscenován na dalších scénách, např. v Bonnu, v Lipsku, v Düsseldorfu. Výběr hudby padl na dílo sira Edwarda Elgara. S plzeňským souborem nastudoval balet sám choreograf spolu se svou asistentkou Joyce Cuoco„Pokaždé vycházím z možností daného baletního souboru, s kterým aktuálně spolupracuji. Tím pádem mé dílo prochází určitým vývojem, což přináší jisté změny a úpravy,“ odpovídá Youri Vámos na otázku, zda v plzeňském nastudování budou nějaké odlišnosti oproti původní verzi.

Hrdinou společenského románu francouzského klasika 19. století je mladý a velice ambiciózní Julien Sorel, rozhodující se mezi vojenskou kariérou a úspěchem na duchovním poli, který pochází ze skromných poměrů a pro svůj kariérní postup je ochoten udělat takřka cokoliv. Pokrytecký Julien jednající vždy ve svém vlastním zájmu využívá i milostných pletek, nejprve se starostovou ženou Madame de Rênal a posléze s dcerou vysoko postaveného šlechtice Matyldou de la Mole, k dosažení kýženého cíle.  Do role Juliena Sorela byl obsazen Gaëtan Pires, který se v lednu stal novým sólistou baletu, alternovaný Joshou Lee. „Julien Sorel je náročná role jak po stránce herecké, tak po stránce fyzické. Beru to ale jako obrovskou příležitost, protože tak výrazné role nepřicházejí každý den,“ míní Gaëtan Pires. Jako Matyldu de la Mole diváci uvidí sólistku baletu Mami Hagiharu alternovanou Sarou Antikainen či nově nastupující Adrienn Tiszai. V roli Madame de Rênal vystoupí Afroditi Vasilakopoulou či Andronika Tarkošová, známá plzeňským divákům z řady vedlejších rolí. „V mladém věku představovat zralou ženu v nešťastném manželství, která zároveň ztratí hlavu v mileneckém vztahu, je těžké a je to pro mě velká výzva. Za rolí ale nevidím postavu z románu, ale reálnou ženu. V každé situaci si snažím představit, jak jí muselo být, co cítila… doufám, že podám co nejpřesvědčivější výkon. Možnost pracovat s Youri Vámosem je skvělá zkušenost, spolu se svou asistentkou Joyce Couco se nám poctivě věnují, abychom diváky přesvědčili, že opravdu žijeme životy svých postav,“ doplňuje Andronika Tarkošová.

Maďarský choreograf Youri Vámos vystudoval Státní baletní školu v Budapešti a během své profesionální kariéry působil převážně v německy mluvících oblastech Evropy. Po svém prvním angažmá v Maďarské státní opeře přijal post prvního sólisty v Bavorské státní opeře v Mnichově. Po ukončení taneční kariéry zastával místo uměleckého šéfa baletu v Dortmundu, Bonnu a Basileji. Od sezóny 1996/1997 byl celých 13 let ve vedení baletního souboru Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu. Knižní edice s názvem Historie tance dvacátého století v jednom svazku označila Youriho Vámose za nejlepšího choreografického vypravěče současnosti. Od roku 2001 je čestným profesorem Taneční akademie v Budapešti a v roce 2007 mu byla udělena Cena za zásluhy spolkové země Nordrhein-Westfalens. Youri Vámos od roku 2009 působí jako choreograf „na volné noze“ a své balety, které spojují lidské příběhy, smysl pro dramatičnost a nejvyšší míra muzikálnosti, uvádí po celém světě. Klasickému dědictví však zůstává věrný jako základu pro svou tvorbu. U nás byla jeho díla uvedena v Brně, v Ostravě, ve Státní opeře Praha i v Národním divadle, kde Vámosova Louskáčka – vánoční příběh inspirovaný pohádkou Charlese Dickense hrají s velkým úspěchem od roku 2004.

Zdroj: Institut umění - Divadelní ústav a ČTK


Fotogalerie

Červený a černý. Foto Martina Root.

Červený a černý. Foto Martina Root.

Témata článku

Červený a černýYouri Vámos

Balet DJKT

Nová scéna DJKT

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: