Spirit Festival tentokrát na téma destrukce

Spirit Festival tentokrát na téma destrukce

Spirit Festival tentokrát na téma destrukce

Festival Spirit opět zavítá do Paláce Akropolis. Po ročnících s tematikou severských zemí Nordic, balkánských zemí Balkan a edinburského festivalu Fringe se tentokrát projekt zaměří na téma destrukce. Festival Destrukce Spirit je výběrem inscenací, které se zabývají destrukcí žánru, postavy, paměti, ale i prostoru. Všechna představení v rámci festivalu tedy spojuje pohled jak na divadelní formu, tak obsah. Destrukce Spirit navíc uvede dvě premiéry – diváci budou mít šanci poprvé a naposledy vidět 21. a 22. listopadu 2017 projekt QASM - Quasi Autonomous Submerged Machine, který vznikl spoluprací Aleše Čermáka, Michala Cába, Jindřišky Křivánkové a Petra Skaly z Ježíš táhne na Berlín. Premiérového uvedení se 27. listopadu také dočká projekt Squadry Sua – sólo Roberta Janče UP!. 10. prosince potom bude mít pražské publikum možnost zhlédnout inscenaci Premiérareprízareprízaderniérapremiéra brněnského HaDivadla.

Aleš Čermák byl dvakrát nominován na Cenu Jindřicha Chalupeckého a ve svém díle se soustředí na audiovizuální obsah, pracuje s textem, ale i videem a hudbou. Zároveň se v posledních letech věnuje také tvorbě na divadelních prknech. Projekt QASM - Quasi Autonomous Submerged Machine vznikl ve spolupráci s dalším českým umělcem Michalem Cábem, absolventem AVU, který se ve své tvorbě zabývá zvukem a audiovizí. Na projektu se dále podílela Jindřiška Křivánková, performerka, tanečnice a tvůrkyně, kterou diváci znají ze souboru Spitfire Company, Petr Skala, člen experimentálního hudebního projektu Ježíš táhne na Berlín a další osobnosti české kulturní scény. QASM, sonická spekulativní fikce, je kombinací noise music a výzkumu jazyka, která bude uvedena jen dvakrát a to pouze v rámci festivalu Destrukce Spirit.
Další chystanou premiérou festivalu je projekt Roberta Janče a Squadry Sua – Up!. Americký komik Jeff Ripper přiváží svou upřímnou zpověď českému publiku poprvé 27. listopadu do Paláce Akropolis. Jak vidí dnešní Američan sám sebe, svou zemi, svojí kulturu a jaká očekávání má od té naší? Komediální show, ve které vedle sebe nastoupí americký komik a jeho český “student” Robert Janč, který pod Ripperovým vedením svou stand up kariéru teprve začíná. Českému obecenstvu stále ještě ne tolik známá forma „stand up comedy“ má svá přesná pravidla a klade maximální požadavky na komikovy herecké schopnosti, ale i umění improvizovat a reagovat na obecenstvo. Jak se s novou rolí popere Robert Janč uvidí diváci v rámci festivalu Destrukce Spirit a při další repríze 3. prosince spolu s Antiwords souboru Spitfire Company.
Posledním lákadlem festivalu bude hostování brněnského HaDivadla, které doveze svojí inscenaci Premiérareprízareprízaderniérapremiéra v režii Romana Štětiny.  Ten ohledává médium divadla a pracuje s živou pamětí herců, ze které vyvolává fragmenty jejich aktuálního repertoáru. „V tomto představení se prostor mezi postavou a osobností herce rozšiřuje a otevírá se krajina osobnostního přístupu, osvojených technik, fragmentů textů a emocí, až k představě ideálního diváka, který musí být vždy ‒ tady a teď,“ uzavírají organizátoři festivalu.

Zdroj: Art Frame Palác Akropolis, s.r.o.

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: