Startuje videoportál Dramox. V Česku jako první divadelní streamovací služba

Nemuset řešit, jestli je kultura příliš daleko. Nebo si v klidu a kdykoliv pustit inscenaci - novinku i klasiku, která se pár let nehraje. To vše od 20. října 2020 nabízí první česká streamovací divadelní platforma Dramox. Jejím cílem je dlouhodobě podporovat divadelní tvorbu a rozšířit komunitu lidí, která divadlem žije. Zakladateli Dramoxu jsou Martin Zavadil, Radim Horák a Martin Hájek - internetový podnikatel a majitel značky Livesport.

Startuje videoportál Dramox. V Česku jako první divadelní streamovací služba

Startuje videoportál Dramox. V Česku jako první divadelní streamovací služba

V největší knihovně divadelních záznamů bude možné zhlédnout představení například Dejvického divadla, Klicperova divadla, Divadla J. K. Tyla nebo Divadla Husa na provázku a mnoha dalších z celého Česka. Chybět nebudou ani experimentální kousky, diváci se také můžou dostat k představení, které je běžně zcela vyprodané. „Chceme dostat divadlo blíž lidem a umožnit jim trávit s ním víc času, než mohli doposud,” vysvětluje jeden ze zakladatelů služby Martin Zavadil. „Věřím tomu, že Dramox přitáhne víc lidí k divadlu. Stejně jako předtím přitáhly obdobné služby víc lidí k filmům nebo poslechu hudby,” dodává.

Podle Martina Hájka má každé živé představení jen omezené publikum, které může oslovit. Dramox jej ale rozšiřuje o potenciálně všechny diváky v celém Česku. „Vznik platformy jsem inicioval s cílem umocnit kulturní zásah divadla a pomoci mu zaujmout větší roli ve volném čase jeho příznivců. Nad projektem typu Dramox jsem přemýšlel několik měsíců a říkal jsem si, proč u nás něco takového neexistuje. Že služba, která nabídne představení online, chybí, jsem ještě více vnímal v době prvního lockdownu. A proto jsem kontaktoval Martina Zavadila s nabídkou, zda by měl chuť Dramox rozjet. Ten souhlasil, přibral do týmu Radima Horáka a po 5 měsících je Dramox na světě,” přibližuje začátky služby Hájek.

Většina předplatného Dramoxu půjde zpátky divadlům, spoluzakladatel Radim Horák tento krok vidí jako zásadní v celém projektu: „Podpoříme tak tvůrce, herce a divadla v jejich fungování zejména v době, která kultuře zrovna nepřeje. Tvůrcům se navíc rozšíří publikum, které jejich tvorbu zažije. Dramox může fungovat jako taková ochutnávka a na další představení už se vydáte přímo do hlediště, až to bude možné.” Služba navíc pomůže divadlům se stažením jakýchkoliv nelegálních kopií záznamů jejich představení.

Dramox je první česká služba, která poskytuje sledování záznamů divadelních představení online. Aktuálně spolupracuje se 30 divadly z celé České republiky. Služba funguje na principu předplatného ve dvou variantách. Měsíčně stojí 299 Kč, v případě ročního předplatného 2 990 Kč. Většinu těchto částek předá Dramox divadlům, tvůrcům a hercům. Přes Dramox lze také divadla podpořit nad rámec standardního předplatného. V takovém případě předá portál celou věnovanou částku. Službu společně založili Martin Hájek - internetový podnikatel a majitel značky Livesport, Martin Zavadil, který se dříve věnoval stavění digitálních společností a mimo jiné pracoval v Creative Dock, a Radim Horák. Ten pomáhal spustit videoportál voyo.cz a vlastní firmu Weemazz 2.0, která pro vlastníky autorských práv odstraňuje z internetu nelegální kopie jejich děl.

Zdroj: Tisková zpráva

Témata článku

Dramoxonline

Multižánrové

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: