Studenti Janáčkovy akademie ve svém projektu zkoumají téma lásky a na pomoc si přizvali profesionály

Studenti Janáčkovy akademie ve svém projektu zkoumají téma lásky a na pomoc si přizvali profesionály

Studenti Janáčkovy akademie ve svém projektu zkoumají téma lásky a na pomoc si přizvali profesionály

Hudební a Divadelní fakulta JAMU uvede v pátek 15. a sobotu 16. května 2015 v Divadle na Orlí / Hudebně dramatické laboratoři JAMU inscenaci L‘AMOUR. Autorská jevištní inscenace o různých podobách lásky v sobě kombinuje živou hudbu, fyzické divadlo, současný tanec, prvky nového cirkusu a videomapping.
Projekt L‘AMOUR, vznikající na Hudební a Divadelní fakultě JAMU, je přímou iniciativou studentů Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Poprvé se při práci na podobném projektu spojili studenti obou fakult a vytvořili projekt, který je specifický nejen spojením mnoha žánrů i druhů umělecké tvorby, ale i svým vznikem. Studenti projekt sami vymysleli a díky Janáčkově akademii dostali možnost ho zrealizovat. Studenti zorganizovali několikaměsíční workshopy s profesionálním tanečníkem a akrobaty, díky kterým se mohli ponořit do všech použitých žánrů a při kterých začali tvořit strukturu inscenace.
Výsledné představení propojí živou scénickou hudbu s fyzickým divadlem a současným tancem. Vše doplní prvky nového cirkusu a videoprojekce. Video vytvářené přímo při představení oživí objekty na scéně formou videomappingu a propojí je s pohybem performerky a živou hudbou. Vzniknou i situace, které mezi zúčastněnými (ať hudebníky, performery nebo diváky) překonají hierarchii a pevnou skladbu. To pramení z jejich přístupu k tvorbě, celá inscenace je tvořena pomocí přístupu zvaného „devised theatre”, který vysvětluje režisérka inscenace Marika Smreková: „Při tomto přístupu nevzniká představení ze scénáře nebo předlohy. Vzniká průběžně z improvizace a dialogu mezi herci, režisérem, choreografem… Je to spolupráce a společná tvorba vycházející ze všech zúčastněných, která se nakonec promítne i do vztahu performerů s diváky.”
Na projektu se podílí například slovenský tanečník, choreograf a pedagog Jaro Viňarský. Se studenty ateliéru Fyzického divadla, kteří tvoří performerské jádro inscenace, během měsíčního intenzivního workshopu vytváří choreografii představení. Prvky nového cirkusu v inscenaci vznikají ve spolupráci s brněnským Cirkusem Le Grando, firmou ProSHOWto i pražským CIRQUEONem – centrem pro nový cirkus v České republice.
Hlavní myšlenku inscenace popisuje Jaro Viňarský: „Nezkoumáme lásku jako vztah mezi partnery, ale spíše jako vztah jedince a jakékoli druhé osoby. Pro performery je touto osobou i publikum. Láska je pro nás nezištný cit, díky němuž můžeme znovuobjevit život a ne někoho měnit nebo utvářet. Stejně tak přistupujeme i k publiku, nemáme pocit, že je potřeba někoho vyléčit nebo o něčem přesvědčit, ale to nám nebrání v tom chtít publiku něco předat, to nejlepší, co v sobě máme.”
Režisérka Marika Smreková dodává k inspiraci inscenace: „Inspirační zdroj inscenace je román Zpověď dítěte svého věku od Alfreda de Musseta. Ten pomohl nastartovat celou diskusi o myšlenkách inscenace, protože láska v podání hlavní postavy románu je vlastně na opačné straně spektra než ta, kterou se zabýváme. Mussetova láska je často pouhá kompenzace problémů z dětství a potřeba někoho změnit. Takže i když byl tento román na začátku celého procesu, ve výsledné inscenaci se vlastně neobjevuje.”

Zdroj: Janáčkova akademie múzických umění v Brně

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: