Studio ALTA je již deset let v pohybu

Studio ALTA je již deset let v pohybu

Studio ALTA je již deset let v pohybu

Letos je to již deset let, co se Lucia Kašiarová rozhodla vdechnout nový život jedné nevyužívané industriální hale u holešovického Výstaviště a vytvořila zde pracovní prostor pro profesionální tanečníky. Od té doby se ALTA rozrostla o další tři haly a uměním dnes naplňuje 1800 m2. Během 10 let se stala skutečným domovem pro různorodé umělce působící na nezávislé scéně, které kontinuálně propojuje s aktivitami pro děti i komunitními programy. Oslavy proto odrážejí pestrost lidí, kteří se v ALTĚ zcela přirozeně potkávají – od dětí přes techniky k nejrůznorodějším profesionálním umělcům.

ALTA prošla dynamickým vývojem, ale vždy si zachovala svoje hodnoty, které vychází z tance: tolerance, rovnost, hravost, zvídavost, různorodost, či možnost udělat chybu, a stává se tak dle slov Lucie Kašiarové obrazem toho, jak by měl fungovat celý svět. „Nikdy jsem nevěřila, že potkám tolik lidí, kteří jsou kreativní, když jim nabídneš prostředí, kde se nemusí bát být sami sebou“, doplňuje Kašiarová.
A jak budou probíhat oslavy? Již v srpnu do Prahy dorazí osobnosti současného světového tance, které jsou zároveň spřízněnými dušemi ALTY a v minulosti zde opakovaně vyučovali i vystupovali – Julyen Hamilton, Jaro Viňarský, Peter Šavel, Stano Dobák, Renan Martins a Rasmus Ölme. Šestice mužů věnuje ALTĚ předčasný dárek a připraví sérii tréninků, neformálních setkání a veřejných impro jamů. V týdnu od 20. do 23. srpna 2018 se tak každý večer představili ve zcela jiném složení a předvedli divákům nejrůznější možnosti umělecké improvizace.
Samotné zářijové oslavy nabídnou programy od různorodých skupin. „V jádru všech našich aktivit je tanec, nikoli ale jako estetický zážitek, ale jako prostor pro setkání člověka s člověkem, tady a teď, fyzicky, nikoli virtuálně. Léta se snažíme definovat, co je vlastně ALTA. Je fyzická, mnohotvárná a osobní. A právě takové budou i její oslavy,“ říká Karolína Hejnová.
Jednotlivé večery jsou koncipované jako jednorázové eventy – od pohledů do zákulisí, přes tvůrčí programy pro děti, až po setkání s umělci anebo s techniky, kteří jsou srdcem a motorem každého divadla. Tanec a performance se prolíná celým programem oslav, do popředí se dostane především dvakrát: své desetileté výročí oslaví soubor ME-SA, jeden z prvních rezidenčních souborů ALTY, a pak v závěrečném večeru s titulem ALTA 10x10, kdy deset různých uskupení uvede krátké skeče vytvořené speciálně pro tuto příležitost. Na zasloužené párty se pokřtí publikace k desetiletí ALTY a návštěvníky čeká mnoho dalších překvapení, které by si žádný milovník tance a alternativního umění neměl nechat ujít.

Program oslav studia ALTA – 10 let v pohybu:
12. 9. 16:00 / ALTA by Dětské studio Altík + Mladá krev (Sára Märcová a spol.)
13. 9. 19:30 / ALTA by ME-SA
14. 9. 19:00 / ALTA by technici
15. 9. 18:00 / ALTA 10×10 (Lucia Kašiarová & Tereza Ondrová, Ufftenživot, Marie Gourdain & tYhle, Jana Novorytová & Bára Látalová, Vojta Švejda & Tomáš Procházka, Peter Šavel, Lenka Tretiagová & TS Light, Holektiv, Markéta Jandová & Andrea Miltnerová. Moderují Michal a Marta Vodenkovi)
15. 9. 20:00 / ALTA10 párty

Zdroj: Studio ALTA

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: