Studio ALTA potřetí představí festival Nová generace

Studio ALTA potřetí představí festival Nová generace

Studio ALTA potřetí představí festival Nová generace

Současný tanec, fyzické divadlo, pantomima i bohatý doprovodný program v podání nejmladší tvůrčí generace slibuje festival Nová generace, který proběhne od 31. říjan do 2. listopadu v holešovickém Studiu ALTA. Třetí ročník festivalu tanečních škol letos uvede práce studentů katedry tance a katedry pantomimy pražské HAMU, katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, Duncan Centra a bratislavské VŠMU.
Úvodní festivalový večer otevře sólo Adély Petákové Nu, které vzniklo během studijního pobytu ve Stockholmu. Poté se představí se dvěma etudami studenti Katedry pantomimy Marek Zelinka a Anna Vanacká. Večer uzavře snový projekt Akvarel trojice studentů jediné zúčastněné střední školy – konzervatoře Duncan Center. Projekt Anity Bángehyi, Zdeny Hüttlové a Romana Zotova je výsledkem dvoutýdenní letní rezidence ve Studiu ALTA, skrze kterou se ALTA snaží podpořit mladé taneční tvůrce.
Součástí prvního festivalového dne bude též vernisáž fotografií Michala Hančovského z předchozích představení uvedených v rámci cyklu „Nová generace“ a taktéž vernisáž studenta AVU Jana Haranta. Po představení proběhne koncert plzeňské kapely Annešanté. Po všechny večery poběží o přestávce taneční filmy, které vznikly ve spolupráci HAMU/FAMU či v rámci workshopu s Davidem Hintonem, jenž inicioval předloni Festival tanečních filmů.
Sobotní večer bude patřit slovenským tvůrcům. S kratšími díly se představí studenti VŠMU Monika Nezvalová a Jan Jirák. Martin Talaga pak uvede svou choreografii Žízně, se kterou získal bakalářský titul na pražské HAMU. Taneční trio mísí prvky folkloru se současným tancem a živě ho doprovází zpěvačka Klára Bulantová, jejímž koncertem bude následně večer pokračovat.
Festival uzavře poslední večer trojice děl. Gravitace ticha Venduly Poznarové přivádí na jeviště čtyři muže a jednu ženu a netradičně vybrané obsazení slibuje směs současného tance s breakdance, jazzem a dalšími moderními styly. Uni-forma Markéty Jandové, Kateřiny Stupecké a Heleny Šťávové je svým způsobem generační manifest. Tyto studentky pátého ročníku mají za sebou již zásadní choreografické zkušenosti (např. Cena Sazky pro Kateřinu Stupeckou za rok 2009) a patří k velkým příslibům nové tvůrčí generace. Festival uzavře projekt GoG Sáry Arnsteinové a Jiřího Šimka, kteří jsou studenty Petry Tejnorové na KALD DAMU. Osobitý projekt kombinuje text, pohyb a projekci v představení, v němž se tvůrci snaží nalézt odpověď na to, kdo jsem Já. Projekt je taktéž výsledkem letní rezidenci ve Studiu ALTA.
Festival Nová generace vznikl jako taneční odpověď na již tradiční festival divadelních škol Zlomvaz. Cílem Nové generace je vzájemné setkání studentů, navázání bližší spolupráce, společné zhlédnutí současné studentské tvorby a možnost konfrontace názorů na současný tanec. V neposlední řadě pak jakési profesní dozrání mladých tvůrců díky tomu, že mohou svou práci konfrontovat s reakcemi diváků i vrstevníků z jiných měst a zemí. Více: www.studioalta.cz

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: