Studio ALTA se v novém programovém cyklu zaměří na médium performance artu

Studio ALTA v roce 2021 představí nový programový cyklus zaměřený na performance art. Cílem cyklu je nejen kontinuální prezentace umělců a umělkyň, ale především kultivace žánru performance art a sdílení rozdílných přístupů k tvorbě v rámci různorodých uměleckých komunit. 

Studio ALTA se v novém programovém cyklu zaměří na médium performance artu

Studio ALTA se v novém programovém cyklu zaměří na médium performance artu

Studio ALTA od svého vzniku systematicky podporuje umělce a umělkyně v procesu tvorby a uměleckého výzkumu, a to i po přestěhování do nových prostorů na jaře 2020. Působiště ALTY v Invalidovně nabízí tvůrcům navíc velice rozmanité prostory, které přímo vybízejí k tvůrčím experimentům a hledáním rozličných přístupů k žánru performance. I z toho důvodu připravilo Studio ALTA a kurátoři Petr Dlouhý a Antonín Brinda pro rok 2021 novou dramaturgickou linii Studio Performance Art.

„Performance art jako specifické a z podstaty okrajové médium má na české umělecké scéně velmi malé zastoupení. Studio Performance Art, zkráceně SPA, má za cíl vytvořit stabilnější platformu, která umožní kultivovat prostředí performance artu, poskytne umělcům a umělkyním příležitost k tvorbě a teoretické reflexi jejich práce. Zkratka ,SPA´, česky ,LÁZNĚ´, naznačuje důraz, který v rámci cyklu klademe na vzájemnou péči, na očistný a katarzní účinek umění a vzájemného setkání,” dodávají kurátoři.

V rámci projektu SPA uvede Studio ALTA pro veřejnost v období od března do prosince 2021 každý měsíc jednu událost – přednášku, diskuzi, performance nebo uměleckou situaci. Smyslem cyklu je zkoumat médium, které se některým může zdát málo známé a marginální, jiným jako elitářské, přístupné pouze specialistům z oboru. „Chceme zpochybňovat, co se o performanci říká, a představovat tuto formu jako komplexní umělecký druh propojující divadelní a výtvarné umění,” doplňují kurátoři. Vedle prezentace jednotlivých umělců a umělkyň je záměrem kurátorů pečovat o prostředí, v němž tvůrci a tvůrkyně tvoří. Součástí cyklu tak bude i výzva určená pro mladé kurátory a kurátorky, jejímž cílem bude distribuovat privilegia při rozhodování, kdo a jak bude prezentován. Tím se vytvoří otevřenější a přístupnější dialog uvnitř umělecké komunity.

První veřejná akce proběhne 10. března 2021 a půjde o online performance a diskuzi na téma Performance a vzdělávání, které se zúčastní umělkyně a pedagožky Barbora Klímová a Jennifer DeFelice. Druhá událost proběhne 7. dubna a bude zaměřená na formát long-durational performance za účasti umělce Matěje Franka.

Zdroj: Studio ALTA

Témata článku

Studio ALTAStudio Performance Art

Multižánrové

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: