Studio ALTA uvede v říjnu dvě mezinárodní taneční představení

Norská choreografka Karen Foss se po letech vrací do České republiky, aby zde uvedla svůj projekt Golden Evil. Organizátoři k jejímu představení říkají: „Bere si zde na mušku různé představy moderní společnosti o kráse, eleganci a touze po dokonalosti. Staví je do kontrastu s arogancí jako jakýmsi protipólem výše zmíněných vlastností. Foss se zde zaobírá otázkou, do jaké míry zdvořilost a etiketa omezují svobodu jednotlivce, jeho schopnost chovat se upřímně a spontánně. Proč je etiketa nezbytná ve většině společenských interakcí? Kdy se zdvořilost mění v manipulaci zaobalenou v povýšenou eleganci?“
V projektu Helene Weinzierl nazvaném Democrazy or How to Peel an Onion without Crying vystupují také čeští tanečníci Honza Malík a Lucia Kašiarová. Choreografie pojednává o svobodném rozhodování člověka ve vztahu k demokratickému světu, hedonistické společnosti a moderním mocenským strukturám. „Představte si, že rozhodnutí je znázorněno cibulí a každá vrstva je možností. Co se stane, když se tyto vrstvy postupně odkrývají? Přiblíží se tak člověk víc k sobě samému? A co je nejdůležitější, můžeme tuto cibuli krájet bez pláče? Diváci v rámci představení dostanou možnost volby, a sami tak uvidí, jaký má jejich hlas váhu,“ dodává choreografka.
Obě uvedené zahraniční produkce mají za cíl představit tanec jako aktivní nástroj občanské společnosti. V obou případech tvůrci zapojí diváky – v inscenaci Democrazy or How to Peel an Onion without Crying se diváci stanou spolutvůrci díla a po představení Golden Evil budou moci svoje názory konfrontovat na diskuzi s umělci.
Karen Foss získala klasické i moderní taneční vzdělání na Norwegian Opera Ballet School, Royal Winnipeg Ballet a na workshopech a odborných stážích v Norsku i v zahraničí. Pracovala na nezávislé scéně, ale i pro Národní balet, Norskou televizi či soubor Carte Blanche. Během své kariéry spolupracovala s takovými umělci, jakými jsou Lise Ferner, Lise Eger, Kjetil Skøien, Kjersti Alveberg, Ingun Bjørnsgaard, Ina Christel Johannessen, Min Tanaka či Øyvind Jørgensen. V letech 1997 – 2011 pracovala jako umělecká ředitelka souboru Carte Blanche. V roce 2008 získala celoživotní grant „G.I.” poskytovaný norskou vládou. Dnes působí jako pedagog na University College v Bergenu a vede vlastní produkční jednotku Karen Foss Quiet Works, která existuje od roku 2001. V letech 2005 a 2007 – 2009 spolupracovala s českým souborem NANOHACH. Jako tvůrce vyhledává technicky zručné tanečníky, kteří se nebojí riskovat.
Helene Weinzierl založila skupinu cieLaroque v roce 1995, tedy po svém více než desetiletém působení jako tanečnice. S touto skupinou procestovala festivaly po celém světě, včetně USA, Japonska, Jižní Ameriky, Singapuru, Ruska a prezentovala svou práci ve více než 200 městech. Je uměleckým šéfem salzburského festivalu per.form>d<ance. V roce 1990 založila tanzimpulse Salzburg, s nímž organizuje několik salzburských tanečních festivalů. cieLaroque/helene Weinzierl je jednou z nejčastěji vyjíždějících tanečních skupin v Rakousku. Některé inscenace oscilují mezi tancem a divadlem, většina však jsou čistě pohybové produkce.
Více informací zde.
Zdroj: Studio ALTA