TANEC PRAHA 2015 nabídne Sashu Waltz divákům v Praze i v Plzni

TANEC PRAHA 2015 nabídne Sashu Waltz divákům v Praze i v Plzni

TANEC PRAHA 2015 nabídne Sashu Waltz divákům v Praze i v Plzni

Hlavní program festivalu TANEC PRAHA 2015 zahájí ve středu 3. června od 20 hodin v Hudebním divadle Karlín berlínský soubor Sasha Waltz & Guests. Jeho sedm členů roztančí živě interpretovanou Schubertovu hudbu v díle Impromptus. Poprvé se díky spolupráci s Evropským hlavním městem kultury hlavní hvězda festivalu představí také v Plzni. 15. června uvede v kreativním prostoru DEPO2015 své nejslavnější dílo, kterým prorazila na světové scény: Travelogue I – Twenty to Eight.
Tímto dílem začala její strmá kariéra. Vytvořila ho v roce 1993, kdy založila spolu s Jochenem Sandingem v Berlíně svůj soubor. Hned o rok později ho představila na festivalu TANEC PRAHA v Praze. Od té doby soubor spolupracoval s více než 250 umělci či soubory – architekty, choreografy, filmaři, designéry, hudebníky, zpěváky či tanečníky – z dvaceti pěti zemí, kteří coby „hosté – Guests“ spolupracovali na osmdesáti produkcích, projektech ze série „Dialog“ či filmech. Travelogue I – Twenty to Eight je stále součástí dvacítky titulů, které má soubor na repertoáru a stojí za povšimnutí, že japonská tanečnice Takako Suzuki v něm účinkuje dodnes.
Impromptus představuje novou etapu v tvorbě této osobnosti. Po prvním desetiletí experimentů v oblasti tanečního divadla se vydala Sasha Waltz k jiné, lyrické poloze své tvorby a rozhodla se inspirovat klasickými hudebními díly. Nadchly ji písně a klavírní skladby Franze Schuberta včetně proslulé série Impromptus. „Tanec, stejně jako hudba, nás přivádí subtilním způsobem do emocionálních stavů mezi beztížným vanutím a ztrátou rovnováhy. Sasha Waltz se ve své tvorbě zabývá existenciálními otázkami týkajícími se lidského těla, jeho zranitelností a krásou. Tanec ve své nejvíce strhující, odhalující, manipulativní a v konečném důsledku povznášející podobě vyjadřuje samotnou podstatu nesčetných aspektů naší lidskosti,“ dodávají organizátoři festivalu.
Sasha Waltz k první etapě své tvorby říká:
„Humor, agrese a smyslnost jsou důležitými prvky mé choreografické tvorby. Užití konkrétních objektů, dekorace, stejně jako filmařských metod a groteskních pohybů němých filmů jsou hlavními zdroji mé inspirace, zdroji pro tvorbu mého vlastního pohybového slovníku. Je to expresivní a emocionální jazyk a přesto nechává prostor pro abstrakci. Nejjednodušší události denního života s komickými momentkami vytvářejí kontrast k dramatickým a emocionálně nabitým partům. Soustřeďuji se na detail a subtilnost gest i akcí, abych vytvořila spletitý a rytmický obraz naší doby. Klišé a stereotypy přetvářejí postavy v jejich vlastní karikatury. Hudba je hybnou silou mé tvorby.  Pro „Travelogue“ ji speciálně vytvořil Tristan Honsinger.
V „Travelogue I – Twenty to Eight“ se vše točí kolem kuchyně. Kuchyně je místem setkání pěti lidí, zrcadlem obřadů, zvyklostí a nevšedních způsobů chování. Zrcadlem, které odhalí, jací opravdu jsou. Skrze tyto reflexe vzniká spletitá síť vztahů. Probíhající postavy, neurotické a jakoby posedlé ve svém jednání, osamělé a ztracené, nejsou schopny najít cestu ven. Jsou vězni svých vlastních sociálních struktur a předsudků. Ráda využívám reálných objektů – ledničky, telefonu či postele – které jsou další výzvou pro mé choreografické hledání. Toto je dílo o nás, o našem životě, o našem způsobu žití, o všech banálních činnostech i o jednoduchosti věcí. Chci ukázat krásu všedních věcí, krásu, kterou už nevnímáme. Naše realita se stává snem. Do tohoto díla jsme se pustili z nadšení pro filmy a jejich hvězdy. Rozhodli jsme se stát svými vlastními hrdiny, nedokonalými, ošklivými i krásnými, jak jen můžeme být. Zvláště mě inspirovaly filmy „Andaluský pes“ od Luise Buñuela a Salvadora Dalího a „Bout du Souffle“ od Jean-Luca Godarda,“
vysvětluje Sasha Waltz.
Je třeba dodat, že třetí významnou událostí bude projekce filmu Sasha Waltz – A Portrait, kterou uvede Goethe Institut v Praze 9. června od 19 hodin. Snímek pomáhá pochopit různé kontexty tvorby této choreografky a je vodítkem k hlubšímu vnímání její první i druhé etapy tak, jak ji letos festival nabízí. Nepochybně i motivuje pražské publikum vyjet na Travelogue do Plzně.

TANEC PRAHA má letos vlastně dvě slavnostní zahájení,“ říká o programu TANCE PRAHA 2015 v Plzni Jiří Sulženko, programový ředitel Plzně 2015. „To plzeňské úzce souvisí s programem Evropského hlavního města kultury. Jsem opravdu rád, že vedle špičkových výstav Trnky nebo Lindauera nebo představení sezóny nového cirkusu diváci najdou v programu takový poklad, jako je představení Sashy Waltz. Spolupráce s TANCEM PRAHA je další ukázkou evropského rozměru plzeňského projektu, ale je zároveň otevřenou pozvánkou pro všechny diváky ke sdílení jedinečného večera. S trochou nadsázky říkáme, že DEPO2015, kde se představení Travelogue I – Twenty to Eight odehraje, je malý kus Berlína v Plzni. Díky TANCI PRAHA a souboru Sashy Waltz bude alespoň 15. června DEPO2015 opravdu velkým kusem Berlína,“ upřesňuje Jiří Sulženko.

Yvona Kreuzmannová, ředitelka TANCE PRAHA a také bývalá umělecká ředitelka projektu Plzeň 2015, která se výrazně zasloužila o získání titulu EHMK, dodává: „Když jsme připravovali celý projekt EHMK, měli jsme několik zásadních záměrů – otevřít Plzeň mezinárodní spolupráci a umožnit místním umělců vstup do projektů pod vedením zahraničních umělců, vytvořit zázemí pro tvorbu a umělecké rezidence v Plzni a celém kraji a také odrazit se rokem 2015 k trvalé evropské spolupráci a rozvoji kulturní turistiky. V oblasti tance se nám větší část těchto cílů daří naplňovat, jakkoli to není snadné a řada prostor je otevírána až během roku. Držím stávajícímu vedení projektu palce, aby se toho podařilo realizovat co nejvíce.“ Zdroj: TANEC PRAHA

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: